301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 16:13 Bu haber 270 kez okundu
 
Kepez’den olağanüstü meclis
Kepez Belediyesi Meclisi, Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısında görüşülecek gündem maddelerine ilgili kararları yetiştirebilmek adına Başkan Hakan Tütüncü’nün başkanlığında olağan üstü toplandı.
Gündem Haberi
Kepez’den olağanüstü meclis

Kepez Belediyesi Meclisi  Başkan Hakan Tütüncü’nün çağrısıyla Haziran ayında Olağan üstü olarak toplantı. Meclis toplamda 17 maddeyi görüştü.  Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısında görüşülecek gündem maddelerine ilgili kararları yetiştirebilmek adına olağan üstü toplanan Kepez Meclis’inde günden dışı söz alma ve konuşma yapılmadı. Yoklama ve açılıştan sonra toplanmanın nedeni olan Yavuz Selim Mahallesi sınırları içindeki  Günübirlik Tesis Alanının Park Alanına dönüştürülmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ilgili komisyona gönderildi. Birçok gündem maddesinin de ilgili komisyonlara gönderildiği Kepez Haziran Meclisi vermiş olduğu 20 dakikalık aradan sonra tekrar toplandı. Komisyonlar verilen arada ilgili maddeleri görüşerek kararlarını meclisle sundu. Meclis komisyonlarda görüşülen kararları tekrar görüşerek komisyon kararlarını kabul etti.

 

MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Meclis’te ayrıca  1987 ile 1999 yılları arasında  vatandaşların belediyeden ederi karşılığı tapulu arazi alabilmek adına belediyeye  vermiş oldukları paraların iadeleriyle ilgili işlemlerin yapılmasıyla ilgili talep yazısı görüşüldü. Gündem maddesiyle ilgili olumlu kararlarını ileten CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt, buradaki yaklaşık 140 vatandaşın mağduriyeti olduğunu hatırlattı. Kurt, “ Bu vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmesi yönünde çalışma yapılması uygundur. Daha öncesinde belediyemize ödemiş oldukları paralar bugün itibariyle almak istedikleri tapulu arazilerin ederlerinden düşürülerek kalan ödemelerde yardımcı olunmalıdır” diye konuştu.

 

ALINAN PARALARIN KAYDI YOK

Bu güne kadar vatandaşın mağduriyetini kanunlar çerçevesinde gidermek için çalıştıklarını hatırlatan Başkan Hakan Tütüncü, “ Son 7 yıldır bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Bu paralar 1994-1999 yılları arasında tapulu arsa sahibi olunacak adı altında alınan ama hiçbir encümen veya meclis kararı olmadan toplanmış paralardır. Ve bu döneme ait çok sağlıklı arşiv de bulunmamakta. Buna rağmen vatandaşların başvuruları doğrultusunda mağduriyetleri çözmeye devam ediyoruz” dedi. Tütüncü, yedi farklı hesaplama yöntemi ile vatandaşların haklarıyla ilgili işlem yaptıklarını aktararak, “ Bunları bir kısmında ise Hazine arazisi olma özelliği var.  Hazine arazisi için belediye yatırılan paralar var bunlarla ilgili de hukuk çerçevesinde vatandaşların mağduriyetlerini gideriyoruz” diye bilgi verdi.

 

‘SORUNLARI KUCAĞIMDA BULDUM’

Geçmişte yapılan hataları ilk dönem seçildiklerinde kucaklarında bulduklarını ifade eden Hakan Tütüncü, “ Hangi arsaya, kaç metre kare için para yatırıldığı belli değil. Üstelik devlete yatırılan paralarla ilgili hukuki düzenlemeler var bu düzenlemelere devlete yatırılan paraların üzerinden iki yıl geçti ise Devletin bu paraları iade etmesi için mahkeme kararı gerekmekte. Bununla ilgili vatandaşların açtığı davaların birçoğu kaybedilmiş. Bütün bunları toparlarsak mağduriyet giderme adına kanun çerçevesinde birçok çalışma yapmak durumunda kaldık” diye bugüne kadar yapılanları hatırlattı. Geçmişte ödenen paralar ilgi bugün ödeme yapmak isteyen vatandaşların mahsupları üzerinden bağlantı kurulduğunu ve mağduriyetlerin giderildiği bilgisini veren Hakan Tütüncü, “İsteyen ve başvuran vatandaşlara ise daha önce ödedikleri paraları yaptığımız hesaplamalar ile geri ödüyoruz” dedi. 

Vildan Çalcı KARA

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Kepez’den, olağanüstü, meclis,
Yorumlar
Haber Yazılımı