Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 17:39 Bu haber 397 kez okundu
 
Kepez’den engellilere iş istihdamı
Kepez Belediyesi, İŞKUR, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Vakfı Antalya Şubesi işbirliği ile hayata geçirilen ve engellilere yönelik iş istihdamı sağlayan ‘Bir İş Bir Aileyi Kurtarır’ temalı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Tütüncü, proje kapsamında ilk olarak 50 engelli vatandaşın istihdam edileceğini duyurdu
Gündem Haberi
Kepez’den engellilere iş istihdamı

Kepez Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde anlamlı bir projeye imza atarak engelli vatandaşlara umut ışığı oldu. Antalya Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü,  Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Vakfı Antalya Şubesi işbirliği ile hayata geçirilecek olan ‘Bir İş Bir Aileyi Kurtarır’ projesinin tanıtım toplantısı Kepez Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda STK başkanı, muhtarlar, meclis üyeleri, engelli bireyler ve yakınları katıldı. Proje kapsamında ilk olarak 50 engelli vatandaşın istihdam edileceğini, ilerleyen süreçte bu sayının artacağını duyuran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Bizim için sadece 3 Aralık değil, biz yılın 365 günü sevgimizin engel tanımadığını ifade ediyoruz ve bunun gereğini de bu ve benzer projelerle ortaya koyuyoruz” dedi.

 

ENGELLİ BİREYLERE UMUT OLUYOR

 

2009 yılında başlattıkları ‘Engeliniz engelimizdir’ projesine değinen Tütüncü, “10 yıldır bu projeyle engelli bireylerin sosyal hayata katılmaları konusunda azami gayreti gösteriyoruz. Sadece engelli bireyler değil, ailelerinin de hayata aktif biçimde katılmalarını sağlayan programlar gerçekleştiriyoruz. Bu yıl yeni bir adım daha atalım istedik. Bütün engellilere yönelik olarak ortaya koyduğumuz çalışmaları tek çatı altında topladığımız bir Engelli Koordinasyon Merkezi kurduk. Bu yılın başından beri çok değişik alanlarda özel çalışmaları büyük bir ciddiyetle ortaya koyan bu merkez hem engellilerimize hem de engelli yakınlarımıza bambaşka sosyal ortamlar hazırladı” diye konuştu.

 

50 KİŞİ İLE SINIRLI KALMAYACAK

 

Tanıtımı gerçekleştirilen ‘Bir İş Bir Aileyi Kurtarır’ projesi ile ilgili de bilgi veren Tütüncü, “Engelli Koordinasyon Merkezimiz, derneklerimiz ve bu işe gönül veren İŞKUR bölge müdürümüz ile birlikte 50 engelli kardeşimize iş bulmaya yönelik bir hedef koyduk. 50 kardeşimize iş bulacak olmak bizim için büyük bir mutluluk vesilesi. Ancak bu hedefle sınırlı kalmayıp hedefi tamamladıktan sonra yeni bir 50 kişi için daha elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

 

BU YIL 3 BİN 649 ENGELLİ İSTİHDAM EDİLDİ

 

Antalya Çalışma ve İşkurumu (İŞKUR) Müdürü Veli Tekkanat, istihdama yönelik yürüttükleri çalışmalara değinerek, “Engellilerin sosyal hayata kazandırılması, işe yerleştirilmesi, iş sahibi yapılması, mesleki beceri kazandırılması konularında çalışmalarımızı titizlikle gerçekleştirmekteyiz. 2019 yılı ekim ayı sonu itibarıyla 3 bin 649 engelli vatandaşımız işe yerleştirilmiştir. 2014 yılından beri verdiğimiz hibe desteği ile işini kuran 6 engellimizin projesi hala devam etmektedir. Bu anlamlı günde güzel projelerden birini daha başlatmış olmanın sevincini yaşamaktayız. Engelli işe ve iş yerine uyum projesi kapsamında yüzde 35 istihdam taahhütlü 120 engelli vatandaşımızın yararlanacağı bu programın çok faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

‘BÜYÜK İVME KAZANDIK’

 

Projenin paydaşlarından olan Engelli Vakfı Antalya Şube Başkanı Gülcan Ay, projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, 2014 yılından bu yana engelli istihdamına yönelik yürüttükleri faaliyetlerin, Kepez Engelli Koordinasyon Merkezi’nin açılmasıyla birlikte büyük bir ivme kazandığını kaydetti.

 

‘HEP BERABER BİR AİLEYİ KURTARALIM’

 

Türkiye Beyazay Derneği Antalya Şube Başkanı Ayşe Güliz Yılman ise Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Çevremizde engelli kardeşlerimiz varsa bu kardeşlerimizi bize ulaştırmanızı istiyorum. Böylece bu proje burada kalmayacak, daha da artacaktır. İçimizde bir sürü işyeri olan arkadaşlarımız var. Gelin hep beraber bizler de bir aileyi kurtaralım diyorum” şeklinde konuştu.

 

GÖKYÜZÜNE BALON BIRAKTILAR

 

Tanıtım toplantısının ardından Başkan Tütüncü ve katılımcılar, belediyenin bahçesinde ‘Engelsiz bir dünya’ sloganıyla gökyüzüne mavi ve beyaz balonlar bıraktı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Kepez’den, engellilere, iş, istihdamı,
Yorumlar
Haber Yazılımı