Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 11:26 Bu haber 268 kez okundu
 
Kepez’de geri dönüşüm seferberliği
Kepez Belediyesi tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında yapılacak çevreci faaliyetlerin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Tütüncü, kızartma yağından araç yakıtına, yemek artığından kedi, köpek mamasına dönüştürülen atıklar hakkında bilgilendirmede bulundu
Yaşam Haberi
Kepez’de geri dönüşüm seferberliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın talimatı ile başlayan ve kısa sürede ülke çapına yayılan çevreci faaliyetler bütününü oluşturan Sıfır Atık Projesi için Kepez Belediyesi tarafından seferberlik başlatıldı. Türkiye’deki geri dönüşüm projeleri arasında en önemlisi olarak gösterdiği Sıfır Atık Projesi’nin en ilgi çekici yanının bu dönüşümleri farklı biçimlerle gerçekleştiriyor olması olduğunu söyleyen Tütüncü, “Kepez Belediyesi özellikle son 2 yıl içerisinde geri dönüşüm konusunda bambaşka başarılara imza atmıştır. Hem nitelikli bir geri dönüşüm hizmetini hemşerilerimize sunmaktadır hem de bundan para kazanan bir belediye olmuştur. Ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile alakalı Erensan firması ile geçen yıl 10 yıllık bir protokol imzalanmıştı. Bu 10 yıl içerisinde belediyemiz yaklaşık 10 milyon TL’lik de bir gelir elde edecektir. Yani hem geri dönüşüm yapıyoruz hem de sözleşme süresince 10 milyon TL’lik geliri belediyemiz buradan kazanmış oluyor” diyerek belediye olarak başarılı bir işe imza atıldığının altını çizdi.

 

KIZARTMA YAĞINDAN AKARYAKITA

 

Lavaboya dökülen kızartma yağlarının arıtma işlerini zorlaştırdığını dile getiren Tütüncü, “Atık yağlar artık lavabolara dökülmesin. Bir kaba konulsun ve belediyemize haber verilsin. Biz de belediye olarak gelelim onları alalım. Topladığımız yanık yağları da araçlarda kullanılan yakıta dönüştürelim. Bize 6 litre yanmış yağ verenlere de 1 litre bulaşık deterjanı hediye edelim” diye konuştu.

 

KULLANILMAYAN GİYSİLER KUMBARAYA

 

Kepez Belediyesi tarafından kaldırımlara konulan giysi kumbaralarından da bahseden Tütüncü, “Kullanılmayan giysiler çöpe gitmesin, tekrar tekstil atığı olarak geri dönüşümde kullanılsın diye o kumbaraların içerisinde biriktiriyoruz. Sadece giysi olmamakla birlikte evde kullanmadığımız bütün tekstil ürünlerini bu kutuların içinde biriktirdiğimiz takdirde o atıklar ihtiyaç sahiplerine giysi olarak geri dönüşümde kullanılıyor” dedi.

 

ATIK PİL VE MAVİ KAPAK TOPLAMA YARIŞMASI

 

Okullarda yılda bir kere yapılan atık pil toplama etkinliklerinin birinci ve ikinci dönem olmak üzere, yanına mavi kapak toplama yarışmasını da ekleyerek 2 sefere çıkartılacağını söyleyen Tütüncü, “En çok atık pil toplayan okula kütüphane, mavi kapak toplayan okula da gezi hediye edeceğiz. Çocuklar hem pil ve mavi kapak toplasınlar hem de kendilerinden sonraki kuşaklara çok güzel kitapların olduğu bir kütüphane armağan etmiş olsunlar” şeklinde konuştu.

 

YEMEK ATIĞINDAN KEDİ KÖPEK MAMASI

 

Kepez Belediyesi’nin Sıfır Atık Projesi kapsamında bir ilke imza atacağının müjdesini de veren Tütüncü, “Bayat ekmekler ve yemek artıklarından oluşan organik atıkları biriktirerek bunlardan kompost, gübre, kedi ve köpek maması üreteceğiz. Bu mamaları da belediyemizin parklarındaki kedi evlerinde kullanacağız” diye konuştu.

 

İŞBİRLİKÇİ FİRMALARA PLAKET

 

Tanıtım toplantısının ardından Sıfır Atık Projesi kapsamında Kepez Belediyesi ile işbirliği içerisinde olan Erensan Geri Dönüşüm A.Ş., Opsis Kompost Sistemleri, Deha Biodizel Geri Dönüşü A.Ş. ve Tabiat Geri Dönüşüm firma yetkililerine Başkan Tütüncü tarafından plaket takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Tütüncü, firma yetkilileri ile birlikte tanıtım amaçlı kurulan stantları gezdi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Kepez’de, geri, dönüşüm, seferberliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı