301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
11 Şubat 2019 - Pazartesi 11:40 Bu haber 6636 kez okundu
 
KEP hayatınızı kolaylaştırır
Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet veren TÜRKKEP, temsilcileri Antalya’da buluştu. Eğitim ve atölye çalışmaları ile zenginleştirilen üç günlük programda, TÜRKKEP’in 2019 yılına dair planları anlatıldı. TÜRKKEP Genel Müdür yardımcı Olgar Ataseven KEP ile ilgili tüm detayları gazetemiz Akdeniz’de Yeni Yüzyıl’a anlattı.
Haftanın Sohbeti Haberi
KEP hayatınızı kolaylaştırır

Hazel Berkalp : KEP nedir?

Olgar Ataseven: KEP; adı üstünde kayıtlı elektronik posta. Her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarınızı gönderdiğiniz biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmemesini ve içeriği yasal geçerli ve güvenli, kesin delil haline getiren sistemdir. Mesela normal standart bir postayı mahkeme delili olarak gösteremezsiniz fakat KEP’i gösterebilirsiniz. KEP kanıt hükmünde olan bir iletişim şeklidir. Tamamen resmi diyebiliriz. KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru, talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve e-Fatura’ya e-İtiraz gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderimi güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilir.

 

KEP ile kağıt israfının önüne geçilebilecek diyebilir miyiz?

 

Bizim için en temel şey çevreci biri işin yapılıyor olması. Yani kağıdın günlük hayatımızdan çıkıyor olması. İkincisi kağıt ile bağlantılı bütün süreçlerin dijitale dönerek daha verimli hale getirilmesi hem hız anlamında hem de etkinlik anlamında. Üçüncüsü ise tüm bunların güven ortamında yapılması. Bunlar bizim için çok kilit konular. Bu bugün KEP ise yarın yüz tanıma olabilir. Yani dijital denilince her 3 senede bir kendini yenileyen bir sistem. Yıkıcı yenileyici. Biz böyle bakıyoruz. Temel amaç bu konuda öncü olabilmek. Şanslı olduğumuz taraf şu güven unsurunu en iyi sağlayacak şirketlerden bir tanesiyiz. BTK tarafından 2012 yılında lisans almış denetimi olan sürekli denetlenen ve her şeyini Türkiye’de yapan bir şirketiz. Yerli milli diyebiliriz.

 

Dünya’da ve Avrupa’da KEP kullanımı yaygın mı?

 

Dünyada ilk kez Amerika’da kullanılmaya başlanan bu sistem toplam 14 ülkede uygulanıyor. Türkiye ve Almanya özellik bakımından benzer sistemleri kullanıyor. Bugün KEP'in en iyi uygulandığı ülkelerin başında Türkiye, Almanya ve İtalya geliyor. Bu anlamda ülkemizde bulunan KEP hizmet sağlayıcısı şirketler dünya ülkelerine örnek olabilecek kalite ve verimlilikte çalışıyor. Türkiye’deki sistem KEP’ten KEP’e çalışıyor. Dışarıdan bir standart posta kabul etmiyor. Bu da yerinde ve doğru kimlik tespitleri ile oluyor. Güvenlik açısından bu Türkiye’deki sistemi daha güvenilir yapıyor. Şu anda KEP kullanım sayısı ülkemizde 400 bine ulaştı. Yarın inşallah bireylere indiğinde şu an 400 bin olan sayının 5-10 milyon seviyelerine geleceğine inanıyorum.

 

İş başvuru evrakları ya da ıslak imza gerektiren evraklar KEP ile gönderilebilecek mi?

 

Konuyu anladınız ve üstüne yeni bir şey ürettiniz. KEP elektronik imzasız çalışmıyor. Elektronik imza demek aynı ıslak imza gibi geçerli olan elektronik sertifika izin demektir. Dolayısıyla KEP hesabınızdan bu işlemi yapabilirsiniz.

 

KEP adresi almanın ve KEP göndermenin maliyeti nedir?

 

Bir KEP göndermenin maliyeti 1.5 TL’dir. KEP adresi almanın maliyeti ise 3 yıllık paket alırsanız 599 TL. Bir yıllık ise 299 TL’dir. Bütün yazışmalarınız güvenle 20 yıl bizde saklanır. Türkiye’nin her yerinden isteyen herkes KEP adresi alabilir. Bu işlem yarım gün kadar ancak sürer.

 

TÜRKKEP olarak 2018’i değerlendirir ve 2019 beklentilerini aktarır mısınız?

 

TÜRKKEP olarak 2018 yılını hedeflerimizi tutturarak yüzde 50’lik büyüme ile kapattık. 2019 yılında bu oranı yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Anadolu da dahil olmak üzere Türkiye genelinde toplam 196 adet TÜRKKEP Başvuru Merkezimiz bulunuyor ve yaklaşık 800 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Bu sayının 2019 yılında bin 100’e ulaşmasını hedefliyoruz.

HAZEL BERKALP /ÖZEL RÖP

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: KEP, hayatınızı, kolaylaştırır,
Yorumlar
Haber Yazılımı