Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 11:39 Bu haber 221 kez okundu
 
'Keçeli Günler' sergisi
DÖŞEMEALTI Halk Eğitim Merkezi'nin (DÖŞHEM) keçe ve batik kurslarına katılan kursiyerler, sanat üretimlerini 'Keçeli Günler' adlı keçe ve batik sergisinde görücüye çıkardı.
Kültür Haberi
'Keçeli Günler' sergisi

Muratpaşa Belediyesi Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde açılan serginin kurdelesini, Döşemealtı Kaymakamı Cengiz Cantürk, Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya, DÖŞHEM Müdürü Canat Duru, keçe öğretmeni Yasemin Zaim birlikte kesti.


 

Sergilenen keçe ve batik çalışmalarını hayranlıkla inceleyen Kaymakam Cengiz Cantürk, geleneksel keçe ve batik kursu öğretmeni Yasemin Zaim'den bilgi aldı. Zaim, keçeden çeşitli kıyafet, kıyafet üstü aksesuar, ev tekstili, duvar panoları, çeşitli süs eşyaları ürettiklerini anlattı. Cantürk ise kursiyerleri başarılı sanat üretimlerinden dolayı kutladı.


 

Yasemin Zaim, keçe işleme sanatının yok olmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlardan biri olduğunu, günümüzde ise yaygınlaştırılması için çaba gösterildiğini, DÖŞHEM'de özellikle kadınların keçe kursuna rağbet gösterdiklerini anlattı. Zaim, "Renklendirilen, sabırla çalışılan keçeden farklı tasarımlarımızla rengârenk eserler ortaya çıkarıyoruz" dedi.


 

DŞHEM Müdürü Canat Duru da geleneksel keçe işleme kursuna ilginin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Duru, genç kız ve kadın kursiyerlerin üretimlerini pazarlayarak aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirterek, "Amacımız keçe sanatını yaşatmak, gelecek kuşaklara taşımak" diye konuştu.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 'Keçeli, Günler', sergisi, , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı