301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
22 Ocak 2021 - Cuma 10:00 Bu haber 23 kez okundu
 
KATLİAM!
Beycik ormanlarında yaşanan ağaç katliamı, bölge sakinlerinin tüm protestolarına rağmen gerçekleşti. ‘Tıraşlama’ adı altında yapılan son kesimle toplam 21 hektarlık alan tamamen ortadan kaldırıldı. Isparta Senirkent’te yaşanan sel felaketinin bir benzerinin Beycik’te yaşanmaması için mücadele veren yöre sakinleri, testere sesiyle irkilerek, ormanlık alanın tamamen yok edilmesini göz yaşlarıyla izledi
Yaşam Haberi
KATLİAM!

  Kemer’in Beycik ormanlarında yaşanan ağaç katliamı, bölge sakinlerinin karşı çıkmasına ve tüm protestolarına rağmen gerçekleşti. Son olarak önceki gün ‘tıraşlama’ adı altında yapılan son kesimle toplam 21 hektarlık ormanlık alan tamamen ortadan kaldırıldı. Bölge halkı, orman kesiminin tamamlanmasına çok az bir süre kala yamaçtan gelen testere sesini takip ederek bölgeye geldi ve gördükleri karşısında büyük bir şok yaşadı. Aylardır Isparta’nın Senirkent İlçesi’nde yaşanan sel felaketinin bir benzerinin Beycik’te yaşanmaması için mücadele veren ve ormanın kesilmesine karşı çıkan yöre sakinleri, 21 hektarlık alanın tamamen yok edilmesini göz yaşlarıyla izledi.

  Bu nasıl tıraşlama?

  Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne konuşan Beycik Sakinleri Sözcüsü Zeynep Demirsü, büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, “Aylardır ‘tıraşlama’ adı altında 21 hektarlık orman alanının tamamen kesileceği uyarısında bulunmuş ve kamuoyunu bilgilendirmiştik. Hatta konuyu mahkemeye taşıdık. Bize her seferinde bunun bir ağaç kesimi olmadığı, sadece tıraşlama yapılacağı savunması yapıldı. Ancak gördük ki, bu tıraşlamadan öte tamamen bir ağaç kıyımı. Umuyorum bu ağaç katliamı sonrası bölgede bir sel felaketi yaşanmaz. Zira böyle bir durumda tüm Beycik köyü büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır” diye konuştu.

  Ve testere kazandı!

  Demirsü, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Beycik’te önceki gün 21 hektar eksildi ormanımız. 21 hektarlık yaşam, tüm canlılarıyla, uyumuyla, dengesiyle 60 - 70 yıllık bir düzendi, artık yok. Öylece, kendi başına bizi varlığıyla koruyan bir ormandı. Şimdi ise testere sesleriyle dolu her yan. Modern petrokimya ve benzeri sert endüstrilerin yöntemleriyle, böyle araç gereçlerle, geride kalma mücadelesi veren tüm canlıların yaşamını alt üst ederek yapılan bu ağır çalışmalar ile doğa için, doğa ile çalıştığımızı söyleyebilir miyiz? Orman sözcüğü de bazen bu anlamda yanlış yönlendirici olabiliyor. Çünkü bir ağaçlar topluluğu olarak düşünüyoruz ormanı. Oysaki orada orman ekosistemi dediğimiz tüm bir yaşam var. O ormanı yuva bellemiş canlılar o toprakta şu an bile var. Eksilen 21 hektar sadece ağaç değildir, 21 hektarlık candır, varlıktır. İçimiz acıyor.”

  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: KATLİAM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı