301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 14:39 Bu haber 558 kez okundu
 
'Karpal tünel sendromuna' dikkat
MEMORIAL Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grububda görülen önemli bir bilek rahatsızlığı olan her 'karpal tünel sendromu'nun daha çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığı söyleid.
Sağlık Haberi
'Karpal tünel sendromuna' dikkat

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grubunda görülebilen 'karpal tünel sendromu'nun en çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığını kaydetti. Rahatsızlığın öncelikle sık kullanılan el bileğini etkilediğini belirten Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, rahsızlığın hastaların yüzde 50'sinde, her iki el bileğinde oluştuğunu vurguladı. Hastalığın ilerlediği ve tedavinin geciktiği durumlarda, parmaklarda güç kaybı yaşandığına değinen Dr. Yazman, "El bilek sinirlerini olumsuz etkileyebilecek hareketlerden kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak, hastalıktan korunmada önemli rol oynuyor" dedi.


Karpal tünel sendromu, elin önemli sinirlerinden biri olan 'median' sinirinin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya çıktığına değinen Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, şunları kaydetti:


"En sık belirtileri; baş parmak, işaret parmağı ve orta parmaklarda genellikle geceleri aralıklarla ortaya çıkan uyuşma, karıncalanma, yanma gibi şikayetlerdir. Hasta bu nedenle uykudan uyanır ve ellerini sallayarak rahatlatmaya çalışır. Hastalığın ilerlediği durumlarda, zamanla ellerde ve parmaklarda güçsüzlük meydana gelir ve şikayetler diğer elde de başlayabilir. Bunun yanında karıncalanma ve uyuşma artar, devamlılaşır ve başparmakta kuvvetsizlik başlar. Çok ileri evrelerde ise başparmak tarafındaki kasta erime görülebilir."

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 'Karpal, tünel, sendromuna', dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı