301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 11:15 Bu haber 70 kez okundu
 
“Kararımızın arkasındayız”
Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Serdar Aykurt, Konyaaltı Liman bölgesindeki AVM, otel ve konut projesiyle ilgi davalarının sonuna kadar arkasında olduklarını söyledi. Aykurt, “Bu projede kent suçu işleniyor. Kentin dinamiklerinin görüşleri alınmadan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin görüşleri alınmadan ruhsatı verilmiş bir yapı” dedi
Yaşam Haberi
“Kararımızın  arkasındayız”

  Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Serdar Aykurt, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ocak ayı meclisinde gündeme gelen ve çıkan tartışmalar sonucu oturumun 2 gün ertelenmesine yol açan Konyaaltı Liman bölgesindeki AVM, otel ve konut projesiyle ilgili Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne konuştu.

  “Projeye karşıyız”

  Aykurt, geçtiğimiz hafta içerisinde oda olarak bahsi geçen projenin yapımına karşı çıktıklarını hatırlatarak, kararlarının arkasında olduklarını tekrarladı. En çok Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in ‘öküz altında buzağı arıyorlar’ şeklindeki açıklamasına üzüldüklerini kaydeden Aykurt, “Biz kesinlikle öküz altında buzağı aramıyoruz aksine saman altında suyun götürülmesine karşıyız. Gördüğüm kadarıyla insanlar bunu ifade etmeye bile korkuyorlar. Bahsi geçen projede bir kent suçu işleniyor. Orada ayrıcalıklı, kamu yararına aykırı ayrıcalıklı bir planlama mevcut. Bunun yanında yasal sıkıntılar var. Kent siluetine olumsuz etki edecek bir yapı. Kentin dinamiklerinin görüşleri alınmadan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin görüşleri alınmadan ruhsatı verilmiş bir yapı. Biz her türlü davamızın arkasındayız. Yılbaşı öncesi davamızı açtık. Konyaaltı Belediyesi zaten süreçle alakalı bizimle hiç bir istişareye girmedi. İletişim kanalları tamamen kapalıydı. Yazımıza cevap vermedi ve projeyi paylaşmadı. Biz süreci takip ediyoruz. Konuyu mahkemeye taşıdık. Yapılanın bir kent suçu olduğunu düşünüyoruz. Her kentlinin ve duyarlı her vatandaşın bu olaya sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yapılacak bina çevresiyle son derece uyumsuz, kentin girişinde adeta bir duvar etkisi gösteren bir yapı” dedi.

  “Kimse kimseyi kandırmasın”

  Konuyla ilgili rant söylentilerinin kendilerini kesinlikle ilgilendirmediğini altını çizen Aykurt, “Mimarlar odası olarak biz, projenin çevreye olan uyumuna ve kente olan olumsuz etkisine bakıyoruz. Ciddi anlamda deniz rüzgarını da engelleyecek proje. Zira 70 metreye yakın saçak seviyesi var. Yapılan ifadelerde 14 katlı yapı grubu olduğu söyleniyor. Ancak 14 katlı ve kat yüksekliği 3 metre olan yapı grubunun yüksekliği o zaman 42 metreye geliyor. Fakat 16 katlı ve kat yüksekliği 3 buçuk metre olan, altında tesisat katıyla iş merkezi olan bir yapının yüksekliği 70 metre olur. Kimse kimseyi kandırmasın” diye konuştu.

  “Tekrar masaya yatırılmalı”

  Projenin tekrar masaya yatırılması gerektiğini de ifade eden Aykurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz görevimizi yapıyoruz. Kent suçlarıyla ilgili Gazipaşa’da ne yaptıysak, Manavgat’ta ne yaptıksak, Belek’te ne yaptıysak, Olimpos’ta ne yaptıysak Konyaaltı’nda da aynısını yapıyoruz. Biz öncelikle vicdani olarak, mimarı sorumluluğumuz gereği gerekeni yaptık. Kamuoyunun buna sahip çıkıp peşini takip etmesi lazım. Antalya basını iyi ki var. Bu konuyu sahiplenilip kamuoyuna taşınmalı. Halk bu konuda bilgilendirilmeli. Zaten bu konu Büyükşehir meclisine de taşındı. Ama siyaset bizim işimiz değil. Şunu net olarak söyleyeyim, bu projede vicdani bir karar verilirse konunun tekrar masaya yatırılması gerekiyor.”

  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: “Kararımızın, , arkasındayız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı