Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 15:21 Bu haber 1066 kez okundu
 
Karar Antalyalı'nın: Konyaaltı Sahili mi, Boğaçayı Göleti mi?
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı projesiyle birlikte bölgedeki yatak genişliğiyle oynandığına, projenin Konyaaltı Sahili için risk teşkil ettiğine, işletme ve temizlik bedellerinin fazlalığına dikkat çekerek, Antalya halkına, “Konyaaltı Sahili’ni mi, yoksa Boğaçayı Göleti’ni mi istiyorsunuz?” sorusunu yöneltti.
Gündem Haberi
Karar Antalyalı'nın: Konyaaltı Sahili mi, Boğaçayı Göleti mi?

Yaklaşık 5 yıldır Antalya gündemini meşgul eden Boğaçayı Projesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Oğuz, 2000’li yılların başında alınan bir karar ile Boğaçayı’ndan Konyaaltı Sahili’ne taşınmak amaçlı kum çakıl alınmasının yasaklandığını, bu yıllardan itibaren gerilemeye başlanan kıyı erozyonu riskinin 2016’ya doğru tekrar arttığını aktardı. 2016’dan bu yana ortalama olarak yer yer 2 metreye varan gerilemelerin kaydedildiğini söyleyen Oğuz, bu gerilemelerin bir süre sonra Konyaaltı Sahili’ni kaybetme riski doğurduğunu dile getirdi.

 

YATAK GENİŞLİĞİYLE OYNANMIŞ

Oğuz, taşkınların önlenmesi için Boğaçayı’nın yatak genişliğiyle oynanmaması gerektiğini ancak 1990 yılında 260 metre olarak belirlenen yatak genişliğinin 2016 yılında Antalya Büyükşehir Meclisi tarafından alınan kararla 205 metreye düşürüldüğünü belirtti. Geçmiş dönem ASAT başkanının yapmış olduğu yatak genişliğine dokunmadık ifadelerine karşılık veren Oğuz, “Yatak genişliğini 260 metreden 205 metreye düşürmek ciddi bir oynamadır” dedi.

 

PROJE HATALI

Boğaçayı projesinin ilk ortaya atıldığı andan itibaren 4 kere evrim geçirdiğini aktaran Oğuz, ilk olarak belirlenen projeyle son haline gelene kadar ciddi değişimler yaşandığını ancak ilk projede ortaya atılan denizin içeriye alınması konusunun 2019’da açılışı yapılan projede uygulanmadığını, projede revizyon yapılmadığı için de bu durumun bir hata oluşturduğunu söyledi.

 

KAMULAŞTIRMA SORUNU SÜRÜYOR

Boğaçayı’nda bir gölet oluşturulduğunu dile getiren Oğuz, bölgede kamulaştırmadan vatandaşın arazisine el atıldığı için şu an kamulaştırma parası ödenmeyen mağdur vatandaşlarla belediye olarak mahkemelik olduklarını ifade etti.

 

SADECE İŞLETME BEDELİ YILDA 1 BUÇUK MİLYON

Boğaçayı için toplam 10 ihale sonucunda 2017-2018 birim fiyatlarıyla 130 milyon 862 bin 630 TL bedel harcandığını aktaran Oğuz, bu bedelin sadece yapım bedeli olduğuna dikkat çekerek, “Her yıl harcanması gereken işletme bedelleri de var. Bunların da toplam 1 milyon 400 bin TL’ye yakın işletme giderleri var” diye konuştu.

 

PROJE MÜHENDİSLERİ DE PROJEYE KARŞI

Yapılan projede yılda 34 santim rusubat birikiminin yaşanacağı öngörülürken gelinen noktada 1 metre 70 santime varan rusubat birikimlerinin yaşandığını belirten Oğuz, proje mühendisleriyle yaptıkları görüşmelerde “Biz de bu projeye karşıydık” cevabıyla karşılaştıklarını söyledi.

 

BU KIŞ NEYLE KARŞILAŞACAĞIMIZ MEÇHUL

Konyaaltı plajında erozyon riskinin artırıldığını belirten Oğuz, “Bu kış neyle karşılaşacağımızı biz de bilmiyoruz” dedi. Deniz suyunun artması durumunda 5 kuyunun tuzlanacağını söyleyen Oğuz, “Kuyularımız tuzlanırsa kente o suyu veremeyeceğiz. Başka bir yerden su getirmemiz gerekecek. Bu da bizi bekleyen büyük bir problem” şeklinde konuştu.

 

DENİZ SÜPÜRGESİ İLK KEZ KULLANILDI

Gelinen noktada sucul bitkilerin patlak verdiğini dile getiren Oğuz, “Bu çok doğal bir durum. Burada durgun bir su var. 4 aydır su kaynağı yok.  Bir bardak suyu güneşin altına koyarsanız Antalya sıcağında 3 günde yemyeşil olduğunu görürsünüz. Bu bölgede canlılar da yaşıyor. Ciddi bir balık popülasyonu mevcut. Suyun altında oluşan hidrojen sülfür bozulmuş yumurta kokusu gibi bir koku yayıyor. Durgun su nedeniyle sinekler artıyor. Haziran ayının sonundan itibaren Büyükşehir, Konyaaltı Belediyesi, ASAT, ilgili kurumlar ve uzman profesörler ile birlikte seri toplantılar gerçekleştirdik. Denizin içine dalarak dibini inceledik. Kısa vadeli olarak yüzeysel bir temizlik yaptık. Bu temizlik ilk olarak fiziksel mücadeleyle başladı. Tarama işlemi yaparak bitkileri su yüzüne çıkardık. Ardından da başkanımızın Antalya’da seçim vaadi olarak sunduğu deniz süpürgesi ilk kez burada kullanılarak alanı temizlemeye başladı” diye konuşarak bölgenin son durumundan bahsetti.

 

KONYAALTI SAHİLİ Mİ, BOĞAÇAYI GÖLETİ Mİ?

Antalya halkının bir karar vermek zorunda olduğunu söyleyen Oğuz, vatandaşa “6 buçuk kilometrelik Konyaaltı Sahili mi, yoksa Boğaçayı Göleti’ni mi istiyorsunuz?” sorusunu yöneltti. İstekler doğrultusunda ikisinin bir arada olabileceğini ancak bu durumun ciddi maliyet ve risk teşkil ettiğini belirten Oğuz, “Antalyalı’nın bir gölet için harcayacak parası yok” dedi.

 

TEMİZLİK İÇİN YILDA EN AZ 7 MİLYON TL HARCANACAK

Yapılması gereken her şeyi aşama aşama kaydettiklerini ifade eden Oğuz, fiziksel ve yüzeysel temizliğin ardından bir de biyolojik mücadele gerektiğini, yosunları azaltmak için yılda yaklaşık 50 ton bakteri kullanılarak bitkilerin oluşmasının önlenmesi gerektiğini bunun maliyetinin ise bugünün kuruyla 3 milyon TL’yi bulduğunu dile getirdi. Sinekle mücadele için de yılda 1 milyon TL’lik bir gideri öngördüklerini belirten Oğuz, oluşan kokuyu önlemek ve suyu hareketlendirmek gerektiğini bunun için de dubalı fıskiye sisteminin kurulacağını söyledi. Bu maliyetin de 3 milyon TL’yi bulduğunu aktaran Oğuz, tüm bunlara ek olarak oluşan rusubatların kıyıya taşınması için kullanılacak olan araç gereçlerin maliyetinin henüz hesaplanmadığını belirterek sadece temizliğe harcanacak ciddi maliyetin altını çizdi.

 

KONYAALTI’NA T MAHMUZU

“Küçücük bir gölet için Konyaaltı sahilini yok edemeyiz” diyen Oğuz, göletin korunması halinde Konyaaltı sahiline t mahmuzları yapılması gerektiğini, bu durumun da dünyanın takdir ettiği sahilin dokusuna zarar vereceğini savundu. Mahmuz için de ciddi bir maliyet gerektiğini belirten Oğuz, “Ya bu sahili koruyacağız ya da yok edip Boğaçayı’nda renkli ışıklar altında özlemle anacağız” diye konuştu.

 

AYNI HATALARI TEKRARLAMAYACAĞIZ

Projenin gerçekleştirilecek olan ikinci etabına da değinen Oğuz, aynı hataları kendilerinin tekrarlamayacağını belirterek, “Yatağa dokunmadan, sadece iki kilometrelik hattın etrafında düzenlemeler yapacağız. Şu anki hazırlıklarımızda yatağın iki kenarında bisiklet yolları, yürüyüş yolları, parklar, seyir terasları gibi düşük maliyetli çevresel düzenlemeler var” dedi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Karar, Antalyalı'nın:, Konyaaltı, Sahili, mi,, Boğaçayı, Göleti, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı