301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 16:23 Bu haber 190 kez okundu
 
Kapıdan dönen ihracat Büyükşehir’de tartışıldı
Türkiye ile Rusya arasında 2015 yılında yaşanan uçak krizi sonrası Rusya, Türkiye’den temin ettiği yaş meyve ve sebze ithalatı için 150 bin tonluk kota belirlemişti. Bu kotanın dolduğu gerekçesiyle ürünler kapıdan dönerken konu Antalya Büyükşehir Meclisince de tartışıldı. Başkan Böcek konuyla özel olarak ilgilenerek tüm partililere görev düştüğünü aktardı
Gündem Haberi
Kapıdan dönen ihracat Büyükşehir’de tartışıldı

Rusya’nın Türkiye’den yaş meyve ve sebze ithalatını, belirlemiş olduğu 150 bin tonluk kotanın dolduğu gerekçesiyle kapıdan çevirmesi üreticiyi mağdur etti. Tarım kenti olan Antalya’da da pek çok mecrada dile getirilen bu konu CHP Meclis Üyesi Halil Arıkan tarafından meclis gündeminde de tartışıldı. Antalya coğrafyasının büyük çoğunluğunu ilgilendiren konunun sıkıntı verici bir hal aldığını belirten Arıkan, “Her yıl olduğu gibi sanki tarih tekerrürden ibareti yaşıyoruz. Sebze sezonumuz geldiği zaman bana sadece sebze ile enflasyon düşürme politikası yapılıyor gibi geliyor. Rusya’ya ihracatta kota dolduğu gerekçesiyle Kaş’tan giden 150 tane tırın çöp olma ihtimali yüksek. Bu konuyu da Antalya genel siyasetinde olan tüm insanların duyarlı bir şekilde üstüne düşen görevi yapacağına olan inancımla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getirmeye çalışıyorum. Bu konuya Antalya siyaseti duyarlı olursa hem üreticilerimiz hem ithalatçı firmalar gerçekten memnun kalacaklardır” dedi.

 

“HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR”

 

Bu konuyla ilgili iktidarıyla, muhalefetiyle herkese görev düştüğünü kaydeden Başkan Böcek, “Bu kota, 2015 yılında Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı bir kotadır. Biliyorsunuz kentimiz bir taraftan 16 milyona yaklaşan bir turist ziyaretiyle turizmin başkenti, diğer taraftan da üretici olarak tarımın başkenti. Uçak düştüğünde konulan 100 bin tonluk kota iktidarın desteğiyle 150 bin tona uzatılmıştı. Şu anda o kota doldu ve bizi bu konuyla ilgili arayan çok insan oldu. Bu konuda iktidarıyla, muhalefetiyle Antalya milletvekillerimizin hepsine görev düşüyor.  Herkesin kendi milletvekili arkadaşlarına bu durumu anlatmasında yarar var. Bu konuyu son derece önemsiyorum” diye konuştu.

 

KAŞ OSB’YE HUKUK ENGELİ

 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer de Kaş Kınık’ta yapılması düşünülen Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili bilgi vererek, “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili arazi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı’ndan bedelsiz olarak devir alınmıştır ancak devir alınırken bir şartla belediyemize devri gerçekleşmiştir. Bakanlığımız tarafından verilen bu şartta taşınmazın belediyeye devrinin yapılmasına müteakip üç ay içinde yapım ihalesine başlanması, bu alanın Toptancı Hal olarak kullanılması, başkasına devrinin mümkün olmaması ve ihale sürecinin tamamlanmasına müteakip inşaata başlandıktan iki yıl içinde de tamamlanması ve Toptancı Hal’in faaliyete geçirilmesi şartıyla belediyemize devir verilmiştir. Şu an için Kaş Kınık’ta mevcut olan 668 dönümlük arazinin hukuki altyapısının OSB yapılmaya müsait olmadığını bildirmek isterim” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Kapıdan, dönen, ihracat, Büyükşehir’de, tartışıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı