301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
30 Kasım 2019 - Cumartesi 13:00 Bu haber 3438 kez okundu
 
Kadın isterse
Sosyal medyada güçlerini birleştirerek yola çıkan kadın hekimlerin, bu yolda daha da güçlenerek kurduğu bir vakıf olan KAHEV, eğitime verdiği desteklerle öğrencilerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor
Haftanın Sohbeti Haberi
Kadın isterse

 

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Yönetim Kurulu Üyesi GülserGöktolga Pınarile yaptığımız sohbette, sizlere KAHEV’in yola çıkış hikayesini ve bu yolda nasıl güçlenerek büyümeye devam ettiğini aktaracağız. Sosyal medyada 22 bin kişilik gruba sahip olan, üye sayısının yaklaşık 2 bin 500 olduğu ve Antalya’da 150 kadın hekimin güç birliği ile işlerin yürütüldüğü KAHEV, kısa bir sürede birçok öğrencinin de hayatına dokunmayı başardı.

 

 

 

Merhaba, kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 

-1981 Sivas doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Arkasından da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptım. Mecburi hizmetimi Elazığ’da tamamladım. Üç yıldır da Antalya’dayım. Burada özel bir hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışıyorum. İki çocuk annesiyim.

 

KAHEV nasıl ortaya çıktı?

 

-Bizim sosyal medyada doktor anneler isminde bir kapalı grubumuz var. O grupta çocuklarımızın hastalıkları, ailelerle ilgili sağlık ihtiyaçlarını konuşuyoruz. Bir gün gruptan bir arkadaşımız, ihtiyaç sahibi bir üniversite öğrencisi tanıdığı olduğunu söyledi. Onun üzerine birkaç kişi yardımcı olmak isteyince, bununla ilgili bir Whatsapp grubu kuruldu. Sonrasında baktık ki, ihtiyaç sahibi birçok öğrenci var. Öyle olunca 2017’nin Ocak ayında bunun sadece Whatsapp gurubu ile olmayacağını, sosyal medyada ayrı bir kapalı grup açmamız gerektiğini düşündük. Katılmak isteyen oraya geçsin dedik. Bu şekilde sosyal medyada başladık, çok da hızlı büyüdük. Çok fazla ihtiyacı olan öğrenci olduğu anlaşıldı. Sadece üniversite öğrencileri değil, ortaokul, ilkokul ve tek başına çocuk okutmak için uğraşan annelerimiz var. Böyle olunca dağıttığımız burs miktarları arttı. Sonrasında hemen avukatlara danışıldı hani sosyal medyadan bu kadar yardım yapmak doğru mu ne yapmak gerekir diye bilgi aldık. Onlarda dernek veya vakıf kurulması gerektiğini söylediler.

 

 

Peki siz neden vakıf olmayı tercih ettiniz?

 

-Çünkü dernek olmak daha kolay ama suiistimal edilebilmesi olası. Yapısı çok çabuk değiştirilebiliyor. Başa kim geçerse değişiklik yapabiliyor. Fakat vakıflar öyle değil. Kurmak zor evet, ama ömürlük. İçerisindeki her hangi bir şeyin değiştirilmesi için mutlaka mahkemeye başvurulması gerekiyor. Çünkü bizler gideceğiz, sonsuza kadar bu işin başında durmayacağız. Başka insanlar da bu vakfı kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmasınlar istedik. 2018’in Nisan ayında vakıf olmak için başvuru yaptık. Temmuz’da bir mahkememiz yapıldı arkasından Ekim’de yapılan mahkeme ile kabul oldu. 31 Aralık 2018’de resmiğgazetede yayınlanarak resmi bir vakıf haline geldik.

 

KAHEV’in merkezi nerede ve illeri dağılımı nasıl?

 

-Merkezimiz Eskişehir’de. Şehirler arasında herhangi bir örgütlenmemiz yok. Her şehirde gönüllü doktor arkadaşlarımız var. O şekildeki olayları koordine eden, öğrencilerle ve okullarla görüşen doktor arkadaşlarımız var.

 

 

Sadece öğrencilere yardım sağlayan bir vakıf olarak kalacak mısınız yoksa bu yelpaze zamanla genişleyecek mi?

 

-Şu an itibariyle eğitime destek vakfıyız. Amacımız eğitime destek olmak ama tabii ki, eğitime destek olurken sadece öğrenci bursları vermiyoruz. Kütüphaneler, robotik laboratuvarlar, sanat ve beceri atölyeleri yapıyoruz. Türkiye genelindeki devlet okullarında yaklaşık 80 tane kütüphane kurduk. Öğrencilerimize kitap kırtasiye yardımlarımız var. Spora ve çeşitli etkinliklere yatkınlığı olan öğrencilerimize destek oluyoruz. Satranç öğrencilerimiz var, Hatay’da basketbolcu kızlarımız var, Antalya’da dağ tırmanışı ve bisiklet yarışlarına katılan öğrencilerimiz var onlara destek ve sponsor oluyoruz. Bu şekilde desteklerimiz sürüyor. Tabii ki, ilerisi için planlarımız var. Her branştan kadın hekimlerimiz olduğu için mesela okullarda diş tedavileri ya da kadınlara kanserle ilgili meme muayenesi vs. yapmak istiyoruz.

 

KAHEV olarak toplantılarınız ne kadar sıklıkla oluyor, farklı illerdeki doktorlarla bir araya geliyor musunuz?

 

-3 ayda bir yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. 9 yönetim kurulu üyesiyiz ve hepimiz farklı illerde çalışıyoruz. Ama Eskişehir’de ya da İstanbul’da toplanıyoruz. Antalya KAHEV olarak ise ayda bir mutlaka toplanıyoruz. Neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Yine Ankara’da Ocak ayında bir çalıştay yapacağız bütün kadın hekimlerimiz gelecek ve yeni yıl içerisinde neler yapacağımızı konuşacağız.

 

 

Kadın hekimler dışında sizin aracılığınızla yapılan yardımlara destek olmak isteyen kadınlara kapınız açık mı, yoksa sadece kadın hekimler mi vakfın içerisinde olacak?

 

-Şu an itibariyle sadece kadın hekimler ve diş hekimleri üye olabiliyor.  Fakat tabii ki, bağış anlamında sosyal sorumluluk projelerimiz var. Okul boyama projelerimiz vardı. Orada erkek hekimlerimiz ve aileler de destek oldular. Şu an sadece üyelik şansı yok ama gönül kapısı açık olan herkesi bekliyoruz. Maddi ve manevi destek için bekliyoruz. Mesela el emeği ürünlerini getirenler oluyor, bazen hastalarım kitaplarını getiriyor kütüphanelere ekleyelim, öğrencilere verelim diye. Bu tarz destekleri bekliyoruz.

 

Şimdiye kadar KAHEV kaç öğrencinin hayatına dokundu?

 

-Biz her akşam 20.00’de kapalı grupta toplanıyoruz. Her akşam iki öğrenciye burs desteği sağlıyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 725 öğrenciye burs desteği sağladık.  8’inci ve 12’inci sınıf öğrencilerine dershane desteklerimiz oluyor. 80 civarında kütüphanemiz oldu inşallah artarak devam edecektir.

 

 

Siz, okullara gidiyorsunuz ve öğrencilerle iç içesiniz. Eğitimde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

 

-Eksiklerimiz var. Hem okul hem de öğretmen eksiklerimiz var. Bazı yerlerde çok fazla okul varken bazı yerlerde daha az. Kitap anlamında öğrencilerimizin eksikleri var. İnanın bazı öğrencilerin kitabı bırakın, okula gidecek durumu bile yok. Biz o yüzden kütüphanelere çok önem veriyoruz. Biz elimizden geldiğince öğrencilerimize ve okullarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Eğitim en önemli konu. Ben eğitimin önce ailede başladığına inanıyorum. Bu nedenlere ailelerinde eğitilmesi gerekiyor. Bunlar çok kapsamlı konular. Milli Eğitim’in destekleri ile birlikte bunlar aşılabilir. Bizim amacımız ne kadar fazla destek olunabilirse o kadar destek olabilmek. Belki hiçbir zaman yeterli olmayacak ama biz çorbada tuzumuz olsun diye çabalayacağız.

 

Yardıma ihtiyacı olan öğrenciler size nasıl ulaşmalılar?

 

-KAHEV’in kendi internet sitesi var. Oralardan ya da sosyal medyalarımızdan ulaşabilirler. Çoğu üniversite arkadaşımız hekimlerimize ulaşıyorlar o şekilde destek sağlıyoruz. İnternet sitemizde bir başvuru formumuz var. Onları incelediklerinde uygun olduklarını görüyorlarsa bizlere ulaşsınlar.

 

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

-Herkesten destek bekliyoruz. Çok yeni bir vakıfız. Hedeflerimiz çok büyük. Çoğumuz ailemizden uzaklarda okuduk. Zorlukları gördük. Bu nedenle başka gençler zorluk çekmesin işitiyoruz. İleride neden bir kreşimiz, bir okulumuz olmasın. Bu nedenle herkesten destek bekliyoruz.

 

Hazel Berkalp Altaş

 

 

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Kadın, isterse,
Yorumlar
Haber Yazılımı