301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 11:24 Bu haber 2160 kez okundu
 
İZMİR’İN FESTİVAL KÖYLERİ: GERMİYAN KÖYÜ VE BARBAROS KÖYÜ
Bu hafta sizlerle ile Ege’nin İzmir ilçelerinde bulunan iki güzel yer’i Germiyan ve Barbaros köylerini tanıyacağız. Yolunuz İzmir’e düştüğünde bu köylere uğramadan dönüş yapmayacağınız kesin.
Yaşam Haberi
İZMİR’İN FESTİVAL KÖYLERİ: GERMİYAN KÖYÜ VE BARBAROS KÖYÜ

GERMİYAN KÖYÜ

Germiyan Köyü Ege bölge’sinde İzmir’in çeşme ilçesine bağlı şirin ve Çeşme’nin ilk ve tek Türkmen köyü. Köye ulaşım sağlamak için Çeşmeden 23 km uzaklıkta bir yol gitmektesiniz. Bu köy geçtiğimiz yıllarda adını Slow Food  ile duyur. Slow food Türkçe karşılığı yavaş gıda anlamına geliyor.Bu isim İtalya’dan çıkarak yayılmıştır. Geleneksel yemeklerin sergilendiği tadına vararak tüketildiği yer anlamını taşımaktadır. Bu köyde Türkiye’nin ilk Slow Food ünvanını taşıyan yer olma hakkını kazanmıştır. Köy her yıl ot ve geleneksel yemekler ile bu festivali kutlamayı hedeflemektedir. Köyde herşey mevsiminde ve doğal olarak üretilip tüketilmektedir. Ekim aylarında tekrardan festival’in yapılacağı ve tüm organik ürünlerin sergileneceğinide öğrendik.

Köye geldiğiniz zaman ilk uğramanız gereke yer köy kahvesi olmalıdır. Kahvede çayınızı yudumlayarak Ege’li amcalar ile sohbet etmelisiniz. Biraz içeriye girdiğinizde rengarenk bir köy karşınıza çıkacak  , evlerin tamamı boyalı , duvarlarında çiçek fügürleri bulunmaktadır. Duvar süslerini köyde yaşayan Nurdan Erden’in yaptığı öğrenmiştik.Hatta duvar boyaması için boya sponsorluklarının da  olduğunu söylediler.

Köyün içinde Dilek hanım’ın evini göreceksiniz evin içindeki malzemelerin tamamı otantik olarak tasarlanmış  , istediğiniz gibi gezebilirsiniz ücretsizdir  , kahvaltısıda çok güzeldir , gelmişken kahvaltı yapmayıda ihmal etmemelisiniz.Germiyanlı köyünden dönerken arabanın arkasında biraz yer açmalısınız  , organik ürünlerden almadan olmaz. Çeşitli peynirler  , bir hafta bayatlamayan Ekşi mayalı köy ekmeği, kekik balı , kınalı bamyası  mutlaka almalısınız. Ayrıca birde Yaşar babanın çiftliğini göreceksiniz orasıda organik kahvaltı yapabileceğiniz veya kendin pişir kendin ye tarzı yerlerden biri , bir çok hayvanıda beslemekteler.

 

BARBAROS KÖYÜ

Barbaros köyüde İzmir’in Urla ilçesine bağlı bir yerdir. Köy halkı kendini şu cümleler ile tanımlamaktadır ‘’ Köyümüzün sakinliğine zarar vermeden, doğal dokusunu bozmadan, gelenekleri canlandırmak, üretim gücümüzü ortaya koymak, kırsal yaşamın bize sunduğu nimetlerden ödün vermeden, sürdürülebilir kalkınmamızı sağlamak’’ insanlar yaşadıkları yeri ancak bu kadar güzel cümleler ile anlatabilir değil mi ?

Köyün 1933 yılına kadar adı Sıradamlar olarak geçmektedir. Bu tarihten öne doğanların doğum yeri kimliklerinde sıradamlar olarak yazıyor.Rivayete göre vali ile köylüler arasında bir dönem kavga çıkar ve bunun üzerine vali bu köylüler çok barbar , buranın adı barbaros olsun diye direktifte bulunmuş.Bir diğer rivayette yunanlılar Rum olmayan kişilere ve rumların olmadığı yere barbaros dedikleri,Köyde de şimdiye kadar hiç rum yaşamadığı için bu ismi koymuşlar.Bunlar tabi rivayetler üzerine anlatılanlar.Ama aksine köy halkı çok sıcak kanlı ve cana yakın insalardan oluşmakta.

Köyün girişinde bir mehmetçik heykeli göreceksiniz altında isimler yazan Çanakkale savaşında cepheye gidipte şehit olanların isimleri onların anısına bu heykelin altına yazmışlar.

Bu köyde sosyal medyanın katkılarıyla adını duyurmuştur. Ege’nin yazarlarınında buranın adının duyulmasında çok katkısı olmuştur.Köyün en büyük özelliklerinden biri tarım alanında faaliyetlerinin bilinçli yönde ilerlemesidir.Ve birde tabi Oyuk Festivali , köylüler Eylül ayında festival düzenleyip evlerindeki kıyafetlerden oluşan korkuluklar ile köyün her tarafını süslemektedirler.Korkulukların bazıları çok şirin bazılarıda biraz ürpertici olabiliyor.Kalbim Ege’de Kaldı dizisininde bir bölümü bu köyde çekilmiştir.Barborus köyünde birde Emek Kültür ve Sanat evi bulunmakta ,eski bir köy okulunun müzeye çevrilmesiile oluşmuştur. Taş mozaiten oluşan resim sanatları sergilenmektedir.Köyün bir diğer ilgi çeken yanında Çat Kapı Evleri , köyü dolaşırken bazı evlerde bu yazıyı göreceksiniz  , kapılarını çalıp gidiğinizde makul bir ücret karşılığında sofralarına misafir ediyorlar sizi.Köyde organik ürünler arasında Maydanoz ,Soğan ,Katmer , Zeytinyağı ve karabaş otu çiçeği reçelleri köylüler özenle yetiştirip organik olarak yaptıkları ürünlerdir.Gelen misafir için satışa sunulmaktadır.

 

YAPMADAN DÖNME !

Köy kahvesinde çay içmeden

Rengarenk desenlerle süslenmiş evleri gezmeden

Çat Kapı Evinde kahvaltı yapmadan

Organik ürünlerden almadan

Korkuluklarla resim çektirmeden

Dönmeyin...

 

Yazar: Erdal YENİÇERİ

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: İZMİR’İN, FESTİVAL, KÖYLERİ:, GERMİYAN, KÖYÜ, VE, BARBAROS, KÖYÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı