301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:53 Bu haber 599 kez okundu
 
İşsizliğin İlacı Meslek Liseleri
Antalya’nın en eski meslek lisesi olan Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Yıldız mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak işletme sahiplerinin çalıştıracak eleman bulamamaktan yakındıklarını ifade etti.
Eğitim Haberi
İşsizliğin İlacı Meslek Liseleri

Bu sene 75’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayacak olan Antalya’nın sembol okullarından Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 6 dalda eğitim sunduğu bin 200 öğrenciyi geleceğe hazırlıyor. Antalya’nın en eski ikinci, meslek bazında ise en eski okulu olan Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde; Elektrik-Elektronik Bölümü, Otomasyon Bölümü, Bilişim Bölümü, Makine Bölümü, İnşaat Teknolojileri Alanı ve Motor Teknolojileri Alanı olmak üzere 6 dal bulunuyor. Akşamları açık lise olarak da kullanılan okulda bu alanda 300 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler mezun oldukları zaman diplomanın yanı sıra bir de iş yeri açma belgesi almaya hak kazanıyor.

 

ANTALYA’DAN TEK OKULUZ

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bu sene Türkiye Odalar Birliği ile proje okulları kapsamında bir protokol imzaladıklarını ifade eden okul müdürü Hasan Yıldız, “Türkiye Odalar Birliği okulumuza teknolojik olarak yatırım yapacak ve öğrencilerimizin eğitimi ile ilgili katkıda bulunacak. Proje yeni olduğu için zamanla şekillenecek ancak Türkiye’de bu kapsamda 81 okul bulunuyorken biz Antalya’daki tek okul olma özelliğine sahibiz” şeklinde konuştu.

 

ELEMAN BULAMAMAKTAN ŞİKÂYETÇİLER

Meslek lisesi müdürleri olarak sık sık işletmeleri gezdiklerini söyleyen Yıldız, işletme sahiplerinin eleman bulamamaktan şikâyetçi olduklarını belirtti. Meslek liselerine olan talebin azaldığını dile getiren Yıldız, “Anadolu liselerinin çoğalmasıyla birlikte meslek liselerine talepte azalmalar olmaya başladı. Kendi isteğiyle değil de çevrenin etkisiyle buraya gelen ve mezun olan öğrencilerin de farklı dallara yöneldiklerini gördük. Antalya’da özellikle turizmin gözde olması, gençlerin çok daha farklı alanlara yönlenmelerine sebep oldu. Hal böyle olunca işletme sahiplerinden aldığımız bilgilere göre çalıştıracak eleman bulma konusunda sıkıntılar meydana gelmeye başladı” dedi. Daha önce işletmelerde çalışmış, iş bulamamış, askere gidip gelmiş olan öğrencilere de okul olarak imkân sağladıklarını belirten Yıldız, başvurular dâhilinde bu öğrencilerin ilgili alan şeflerine yönlendirilerek mesleğe yetiştirildiğini ifade etti.

 

MESLEĞE YÖNELİM İŞSİZLİĞİ AZALTIR

Ailelere de seslenen Yıldız, çocukların meslek eğitimine yönlendirilmesinin işsizlik oranını azaltacağını belirtti. İşsizliğin en büyük sebeplerinden birinin mesleksizlik olduğunu söyleyen Yıldız, “Her işi yaparım cevabı artık günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. İnsanın mutlaka bir mesleğinin olması gerekiyor. Onun için her şeyi bilen değil mesleği olan insanlara ihtiyaç var. Velilerimizden ricamız, çocuklarını mutlaka elinden ne iş geliyorsa, neyi severek yapıyorlarsa o alana yönlendirmeleri. Mesleki eğitim devletin büyük paralar harcadığı pahalı bir eğitim. Bunun karşılığının alınması bizim için de devletimiz için de mutlaka önemli” diye konuştu.

 

ARA ELEMAN DEĞİL ARANAN ELEMAN

Ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından birinin yetişmiş eleman ihtiyacı olduğunu söyleyen Yıldız, “Bizim öğrencilerimize daha çok ara eleman gözüyle bakılıyor ve bazen çocuklarımıza bunları söylediğimiz zaman onlar bu durumu aşağılama olarak görüyorlar. Biz onlara ara eleman değil aranan eleman olduklarını deklare ediyoruz” dedi.

 

ALETİ, EDEVATI TANIYORLAR

Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin kendi alanlarında çalışmayı istedikten sonra rahatlıkla meslek sahibi olabileceğini yineleyen Yıldız, “Mesleki eğitimden mezun olan öğrencilerin mutlaka eli iş yapma alışkanlığı kazanıyor. Biz okulumuza gelen öğrencilere o mesleğe dair her işi yaptırıyoruz. Çocuk da dolayısıyla aleti, edevatı tanıyor. Başka bir branşla bile işe girse kısa bir süre içinde o mesleğe adapte olabiliyor. Bu da meslek eğitiminin önemini gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

“MESLEK LİSELERİ İKİNCİ PLANA İTİLDİ”

Okulun motor bölümündeki öğrencileri için 10 büyük işletmeyle protokol imzaladıklarını belirten Yıldız, yaz döneminin gelmesiyle birlikte öğrencilerin staja başladığını ve sigortalarının okul tarafından karşılandığını dile getirdi. Meslek liseleri olarak bir dönem geri plana itildiklerini söyleyen Yıldız, “Günümüzde meslek liselerinin değeri daha fazla anlaşıldı. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı meslek liselerine çok fazla önem veriyor. Bundan sonra da bu konuda daha iyi olacağız” dedi. Velilere bu durumu anlatmakta güçlük çektiklerini ifade eden Yıldız, “Ülkenin belli branşlarda belli sayıda insana ihtiyacı var. Ancak meslek liseleri her zaman ikinci plana itildi. Günümüzde ise bu durum tersine dönmeye başladı” diye konuştu.

 

“ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞLERDE MESLEK LİSELERİNE ÖNEM VERİLSİN”

 Velilere seslenen Yıldız, çocukların meslek sahibi edinmeleri konusunda ailelere çok iş düştüğünü belirtti. Çocukların hangi okulu okurlarsa okusunlar mesleki eğitimden geçmeleri gerektiğini söyleyen Yıldız, “Mühendislik okuyacak olan çocuk da bir meslek lisesinde eğitim görsün. Üstünü üniversitede tamamlasın. Günümüzde bakanlığımızda da böyle bir çalışma mevcut. Üniversiteye geçişlerde meslek liselerine önem verilsin, ek puanlar verilsin ki mühendisliklere gidecek olan öğrenciler bizden gitsinler. Hem mesleğin temel eğitimini almış olurlar hem de mesleklerinde çok daha iyi bir yere gelmiş olurlar” diyerek önerilerde bulundu.

Halil Büyükayhan- ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: İşsizliğin, İlacı, Meslek, Liseleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı