301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:50 Bu haber 505 kez okundu
 
"İş Kazası diye bir şey yoktur!"
Cemal Aybar, “Sendikalaşma hem devlet hem de işçi için kazanımdır. Sendikalaşma ülkemizdeki iş cinayetlerini azaltır ve minimalize eder hem de kayıt dışı çalışmanın önüne geçer” dedi.
Gündem Haberi

DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, Soma Katliamının yıldönümünde  yaşananları unutmadıklarını ve unutmayacaklarını ifade ederek, “ Soma’nın perde arkasına baktığımızda İş cinayetlerinin temel nedenlerini görebiliriz. Sendikasızlaştırılmaya çalışılan işçi kesiminin yalnız ve güvencesiz bırakılması sonucu yaşananlardır” dedi.  İş Kazası diye bir şey olmadığı uyarısında bulunan Cemal Aybar, “Sendikalaşma hem devlet hem de işçi için kazanımdır. Sendikalaşma ülkemizdeki iş cinayetlerini azaltır ve minimalize eder hem de kayıt dışı çalışmanın önüne geçer” dedi.

 

SENDİKALAŞMA GÜVENLİĞİ SAĞLAR

Aybar, “ İş kazası diye bir şey yoktur. Hepsi birer cinayettir. Bizim yıllardır verdiğimiz mücadelenin temelinde de bu yatmaktadır. Sendikalaşma olan iş yerlerinde denetim olur oto kontrol olur. Bunların olduğu yerde çalışma güvenliği ve işçi güvenliği olur” uyarısında bulundu. Sendikalaşmanın önemine değinen Aybar, “. Sendikalaşma olan işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurullarımız olur. Toplu sözleşmelerde bu kurulları sendika kendi oluşturur. Sendika bir tür denetleme aracıdır. Temsilcileri ve işçi sağlığı ve iş güvenliği kurullarındaki temsilcileri ile bir tür işyerlerinin oto kontrolü sağlanır. Varsa alınması gereken tedbirler sendika aracılığıyla hayata geçirilir. Oluşabilecek riskler önlenmiş olur” dedi.

 

İNŞAAT VE TARIM BAŞI ÇEKİYOR

İş cinayetlerinde başı İnşaat sektörünün çektiği bilgisini veren Cemal Aybar, “İnşaat sektöründe neredeyse hiç sendikalaşma yoktur. Bunu hemen arkasından Tarım sektörü ve taşımacılık sektörü takip eder ki buralarda da hemen hemen hiç sendikalaşma yoktur” tespitinde bulundu.  Resmi rakamların gerçekleri yansıtmadığını iddia eden Aybar,  “ İş cinayetleriyle ilgili açıklanan resmi rakamlar var.Ne yazık ki bunlar gerçek rakamların çok altındadır. Açıklanan sayıların çok daha üstünde rakamlar mevcuttur” dedi.

 

AB’NİN 12 KATI İŞ CİNAYETİ

DİSK olarak yaptıkları bir tespitten bahseden  Aybar, “ İş cinayetlerinde açıklanan sayı tutulan tutanaklarla sınırlı. Oysa ki iş cinayeti kabul edilmeyip tutanak tutulmayan daha sonra yasal yollarla iş cinayeti olduğu ispatlanıp, ailelerine bu noktada tazminat ödenen olaylar vardır. Bu olayları da dahil ettiğimizde açıklanan resmi rakamların iki katı iş cinayeti olayı olduğunu görmekteyiz” diye konuştu. Aybar, “Ülkemizdeki iş cinayetleri Avrupa Birliğinin 12 kat üzerinde yer alıyor. İş cinayetleri oranı biz de binde 22 iken onlarda 1.8, birde buna kayda girmeyenleri eklersek durum vahim boyutlarda” dedi.

 

TOPLADIĞI ÜRÜN KADAR DEĞERİ YOK

Feodal bir toplumda yaşadığımız tespitinde bulunan Cemal Aybar, “ Biz feodal toplumuz. Özellikle kırsalda yaşanan bir çok kaza, iş cinayeti olarak bildirilmiyor. Başka yollardan aile susturularak tabir yerindeyse işçinin ölüsü de satın alınıyor” dedi. Tarım işçisinin topladığı elma kadar değer görmediğini söyleyen Cemal Aybar, “ Topladığı  tarım ürün gibi taşınan tarım işçileri var. Sendikalaşma olmadığı için tarım ürünü taşınır gibi işe gidip gelirken taşınıyor. Topladıkları ürün kadar değer görmüyorlar. Oysa ki sendikalaşma olsa düzgün servisi olur. Çalıştığı ortam denetlenir” uyarısında bulundu.

 

DEVLETE’DE İŞÇİYE DE FAYDA

Mevcut yapıda ülkenin genelinde sendikasızlaştırılma baskısı olduğunuöne süren Cemal Aybar, sendikanın hem devlet hem de işçi için kazanım olduğunu söyledi. Aybar, “ Sendikalaşma demek hem işçinin hem devletin kazanması demektir. Sendikanın olduğu yerde denetim olur, toplu sözleşme olur, oto kontrol olur. Bunlar işçinin kazanımları olur. Sendikanın olduğu yerde kayıtsız işçi olmaz, kayıt dışı çalışmanın önüne geçer, çünkü;  sendikaya çalışanların aidatlarının listesi gönderilmek zorunda olduğu için her çalışan kayda girmiş olur SGK kayıtlarına da girmiş olur” dedi.

Vildan Çalcı KARA

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: "İş, Kazası, diye, bir, şey, yoktur!",
Yorumlar
Haber Yazılımı