301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 16:35 Bu haber 678 kez okundu
 
İMO’da deprem toplanma alanları konuşuldu
İnşaat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen Antalya’nın afet planı ve afet toplanma alanları ile ilgili seminerde konuşan AFAD Planlama ve Zarar Azaltma Şubesi Çevre Mühendisi Ali Uğuz, Antalya’da mevcut 967 adet toplanma alanının bulunduğunu ve bu verilere e-devlet üzerinden ulaşılabileceğini söyledi. Uğuz, olası bir depremde aynı anda 25 enkaza müdahale edebileceklerini belirtti.
Gündem Haberi
İMO’da deprem toplanma alanları konuşuldu

Antalya’nın afet planı ve afet toplanma alanlarının tartışıldığı seminere konuşmacı olarak katılan Çevre Mühendisi Ali Uğuz, toplanma alanlarının barınma alanlarıyla karıştırılmaması gerektiğini, bu alanların en fazla bir gün kalınabilecek bekleme yerleri olduğunu söyledi. Toplanma alanlarının belirlenmesinde baş aktörün nüfus yoğunluğu olduğunu belirten Uğuz, “Afet toplanma alanlarının ulaşılabilirlik ve tahliye kolaylığının olması, engelli vatandaşların ulaşımına uygun olması, su taşkını gibi ikinci tehlikelerden uzak olması, engebesiz düz araziler olması gibi şartlar var. Bu şartlara uymayarak hayati risk teşkil eden alanları tespit ederek yerlerini değiştireceğiz” şeklinde konuştu.

 

ANTALYA’DA 967 TOPLANMA ALANI VAR

Olası deprem toplanma alanlarının parklar, boş araziler, pazar yerleri gibi alanlardan oluştuğunu söyleyen Uğuz, Antalya’da mevcut 967 adet toplanma alanının belirlenerek AYDES sistemine girişinin sağlandığını, vatandaşın buraya girilen verilere e-devlet üzerinden kolaylıkla ulaşarak yaşadığı bölgeye en yakın deprem toplanma alanına internet ortamından ulaşabileceğini dile getirdi.

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN ERİŞİM MÜMKÜN

Uğuz, Antalya’da bulunan deprem toplanma alanları şu şekilde sıraladı: “Akseki 11, Aksu 33, Alanya 168, Demre 13, Döşemealtı 143, Elmalı 16, Finike 14, Gazipaşa 15, Gündoğmuş 3, İbradı 14, Kaş 8, Kemer 16, Konyaaltı 82, Korkuteli 13, Kumluca 20, Manavgat 80, Muratpaşa 235, Serik 49” Kepez’e ayrı bir parantez açan Uğuz, bu bölgede şu an 31 toplanma alanının bulunduğunu ancak çalışmaların sürdürüldüğünü ve toplanma alanı sayısının yüzün üzerine çıkarılacağını ifade etti. Toplam 967 toplanma alanına e-devlet üzerinden erişimin mümkün olduğunu aktaran Uğuz, incelemede 1200 toplanma alanının olduğunu ve bu alanların değerlendirmeye tabii tutulduğunu aktardı.

 

KEPEZ VE DEMRE STANDARTLARA UYMUYOR

AFAD tarafından toplanma alanlarının kişi başı en az 2 buçuk metrekare olması istendiğini dile getiren Uğuz, Kepez ve Demre ilçelerinin istenen bu şartları karşılamadığını söyledi. Bu ilçelerin belediyelerinden geri dönüş almaları durumunda 2 buçuk metrekare standardının üzerine çıkartmayı planladıklarını söyleyen Uğuz, Antalya’nın metrekare nüfus bazında Türkiye’de üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

 

MESLEK ODALARI İLE İÇ İÇE

Meslek odalarının yapılan planların hangi aşamasında yer aldığı ve etkinliklerinin neler olduğu yönünde gelen bir soruya cevap veren Uğuz, “Bazı meslek odaları planımızda var. Örneğin, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Ajanlarla ilgili bir planımız var bunlar Kimya Mühendisleri Odası’ndan destek alıyor. Zarar Tespit Hizmet Grubu, en son hortum afeti sonrası Gemi Mühendisleri Odası ile beraber çalıştı. Ulaştırma Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’nün Şoförler Odası’yla bir anlaşması var. İnşaat Mühendisleri Odası ile de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzün yürüttüğü Hasar Tespit Hizmet Grubu çalışabilir. Biz karşılıklı rıza olması durumunda kimi isterseniz planlarınıza dâhil edebilirsiniz diyerek serbest bıraktık” diye konuştu.

 

“AYNI ANDA 25 ENKAZA MÜDAHALE EDEBİLİRİZ”

Antalya’da deprem anında ilk müdahale için kaç personelin bulunduğuna ilişkin gelen soruya cevap veren Uğuz, “Bizim kurumumuzda 30 tane arama kurtarma personeli var. Gönüllü arkadaşlarla birlikte tam donanımlı enkaza müdahale edebilecek 25 ekibimiz mevcut. Antalya’da aynı anda 25 enkaza müdahale edebilecek kapasiteye sahibiz. Çevre illerden de en geç 3 saat içinde 25 ekip daha müdahalede bulunabilir” dedi.

 

“İMAR BARIŞI KAFASIYLA BİR YERE VARMAK ÇOK ZOR”

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı’da 17 Ağustos 1999 depreminin 20’nci yılını geride bıraktığımızı belirterek, “Binalardaki deprem yönetmeliğimiz 2 kere revize edildi. Fakat buna rağmen gelinen noktada özellikle son 2 sene imar barışının gelmesiyle birlikte maalesef daha önce yapılan birçok şeyi sildi attı diyebiliriz. İmar barışı kafasıyla bir yere varmak işin açıkçası çok zor. Hiçbir yer yoktur ki binasının, yapısının ya da yaşadığı yerin sorumluluğu tamamen kendisinin beyanına bırakılsın. Maalesef bizim ülkemizde bunlar da yaşanıyor. Dolayısıyla yıllardır hep Deprem Master Plan’larından bahsediyoruz. Mutlaka bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söylüyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm yasası çıktıktan sonra daha da önemli hale geldiğini hep söyledik. Son olarak çıkarılan imar barışıyla beraber tüm bu söylediklerimiz bertaraf oldu. İmar barışı kafası ile Deprem Master Planı yapmanın imkânı maalesef yok” şeklinde konuştu.

 

UZMANLARIN TERCİHİ ‘YAN CENİN’ POZİSYONU

Olası deprem anında yapılması gerekenler hakkında söz alan GEA Arama Kurtarma Ekibi’nden Murat Beşparmak, “İnşaat mühendisleri, arama kurtarmacılar, sağlıkçılar ve depremi yaşamış kişilerden oluşan bir çalıştay düzenleyerek buna bilimsel bir rapor hazırlatmaya çalışıyoruz. Kendi tecrübelerimizden dolayı deprem anında yan bir şekilde cenin pozisyonu alınmasını tavsiye ediyoruz. Böylelikle yukarıdan gelecek yüklere karşı kafamız ve omurgamız da korunaklı olacaktır. Merdiven boşlukları ve balkonlar konsol döşemedir. İlk yıkılan yerlerdir. Adapazarı depreminde binaların yüzde 5’i yıkılırken balkonların yüzde 95’inin yıkıldığını gördük. Bir deprem olduğu zaman 24 saat içerisinde o depremin ana şiddetinden bir derece düşük bir deprem daha kesin oluyor. Bu yüzden binalara 24 saat içinde tekrar girmek tehlikelidir” dedi.

Halil Büyükayhan

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: İMO’da, deprem, toplanma, alanları, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı