Haber Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 12:52 Bu haber 377 kez okundu
 
İki hukukçu görevden alındı yerine ilahiyatçı getirildi
Gündem Haberi
İki hukukçu görevden alındı yerine ilahiyatçı getirildi

 

Antalya Barosu, Anadolu Üniversitesi’nde iki akademisyenin görevine son verilerek, Hukuk Felsefesi dersleri için İlahiyat profesörü görevlendirilmesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, bu durumun Hukuk Fakültesi’nde yaşanmasının endişe verici olduğu belirtildi.

Türkiye’de birçok baro tarafından yayınlanan ortak açıklamada, 2012 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders veren öğretim elemanları Dr. Melike Belkıs Aydın ve Dr. Barış Işık'ın ilişiklerin kesilmesine ve yerine Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın fakültede göreve getirilmesine tepki gösterildi.

“SORUŞTURMADAN HABERLERİ YOK”

Antalya Barosu tarafından yapılan açıklamada,  rektörlük tarafından akademisyenler hakkında açılan idari soruşturmaların görevden alma gerekçesi olarak gösterildiği belirtildi. Açıklamada, “Aydın ve Işık’ın bu soruşturmalardan haberleri bulunmamakta olup kendilerine sözü edilen soruşturmalara ilişkin hiçbir tebligat yapılmadığı gibi verdikleri bir savunma ve aldıkları bir disiplin cezası da bulunmamaktadır. Bu iki akademisyenin haberleri dahi olmayan gizli soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevlerine son verilmesinin, adı hukuk fakültesi olan bir kurumda yaşanması ise son derece üzücü ve endişe vericidir” ifadeleri yer aldı.

“VAHİM BİR DURUM!”

Gelinen aşamada, durumun çok vahim olduğu kaydedilen açıklamada, “Fakültedeki Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı’ndaki tek akademisyen olan Dr. Melike Belkıs Aydın yerine, Hukuk Felsefesi derslerini vermek üzere Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım görevlendirilmiştir. Yetişmiş hukukçu bilim insanlarının hukuk fakültelerinden uzaklaştırılıp yerlerine ilahiyatçı alınması, hukuk eğitimin geldiği vahim noktayı göstermektedir ki, bu durum laik, bilimsel eğitim bakımından kesinlikle kabul edilemez” diye belirtildi.

“EĞİTİM ADALETİ ETKİLEYECEK”

Hukuk fakültelerinde eğitim konusunda yaşanacak sıkıntıların, ülkedeki adalet ihtiyacı ile yakinen ilgili olduğunu aktarılan açıklamada, “Barolar olarak, avukatlık mesleği ve yargının yaşadığı sorunların hukuk fakültelerindeki eğitimden bağımsız olmadığını düşünmekteyiz. Geleceğin avukatları, hakim ve savcılarını yetiştirecek olan Hukuk fakültelerindeki eğitimin niteliği, yargının her aşamasındaki hukukçuları da adalete ulaşmaya çalışan yurttaşları da ilgilendirmektedir. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki endişe verici durum bizi kaygılandırmaktadır. Bu nedenlerle Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaşanan hukuksuzluğa son verilmesi ve Dr. Melike Belkıs Aydın'ın ile Dr. Barış Işık'ın bir an önce görevlerine iade edilmeleri gerekmektedir. Konunun, hukuki ve idari sürecinin her aşamasında takipçisi olacağımızı da kamuoyuna saygıyla bildiririz” cümleleri yer aldı. 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: İki, hukukçu, görevden, alındı, yerine, ilahiyatçı, getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı