Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 12:31 Bu haber 330 kez okundu
 
HORECA Fuarı gün sayıyor
Türkiye’nin en büyük konaklama, yiyecek ve içecek endüstrisini içinde barındıran HORECA Fuarı, 15-18 Ocak tarihleri arasında ANFAŞ ev sahipliğinde ziyarete açılıyor. Fuarda 600’ün üzerinde katılımcı firma ile 3 bin 700’den fazla markanın yer alacağını belirten ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, 50 binden fazla yerli ve yabancı profesyonelin fuarı ziyaret etmesini beklediklerini söyledi
Gündem Haberi
HORECA Fuarı gün sayıyor

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) ev sahipliğinde 15-18 Ocak tarihleri arasında eş zamanlı olarak yapılacak olan 31’inci Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 27’nci Uluslar arası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük konaklama, ağırlama, yiyecek ve içecek endüstrisi HORECA buluşmasında, 600’ün üzerinde katılımcı firma ile 3 bin 700’den fazla marka yer alacak. Fuarı 50 binden fazla yerli ve yabancı profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

İKİ FUAR BİR ARADA

 

ANFAŞ tarafından Türkiye’nin en büyük HORECA Fuarı’na sayılı günler kala gerçekleştirilen tanıtım toplantısına pek çok kurum ve kuruluşun yöneticileri katıldı. Fuara ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını söyleyen ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Fuarımız yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Bu yıl katılımcılarımıza daha verimli olanaklar sağlamak ve iş potansiyellerini en az ikiye katlamak amacıyla; 31’inci ANFAŞ Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 27’nci Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nı eş zamanlı olarak düzenliyoruz. Toplam 600’ün üzerinde katılımcı firma, 3 bin 700’den fazla marka fuarlarımızda yer alırken, 50 binden fazla yerli ve yabancı profesyonel ziyaretçi katılımı bekliyoruz” dedi.

 

FUAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

HORECA Fuarı hakkında bilgi veren Bıdı, “15-16-17 tarihleri arasında, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği Derneği ve ANFAŞ iş birliğiyle organize edilen, ‘Yaşasın Anadolu Food Show’ etkinliklerinde turistik tesislerde yerli malı kullanımını teşvik etmek amacıyla yemek yarışmaları, workshop ve söyleşiler gerçekleştirilecek. ‘Yerliyse Yeriz Yerliyse Kullanırız Yaşasın Anadolu’ mottosuyla Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği ile yuvarlak masa toplantısı düzenlenecektir. Toplantıda Antalya’nın konaklama, ağırlama ve gıda sektörlerinin önde gelen temsilcileri ile ekonomi gazetecilerini bir araya getirerek Türkiye’nin en büyük HORECA buluşmalarından birini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Otel Baristaları Derneği tarafından düzenlenen ‘Latte Art Yarışması’ ve ‘Kahve Etkinlikleri’, fuarın her günü ziyaretçilerle buluşacak. Fuarın dikkat çeken diğer etkinliklerinden olan ve Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği tarafından, ANFAŞ ev sahipliğinde düzenlenen 8’inci Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları, fuarın birinci ve ikinci günü gerçekleştirilecek. Sektöre enerjinin verimli kullanımı ve elektrik maliyetlerinin düşürülmesi konularında bilgilerin verileceği ENEREX Enerji temalı özel oturumlar ise fuarın 3’üncü ve son günü, katılımcı ve ziyaretçilerin ilgisine sunulacak” diye konuştu.

 

“FUAR TURİZMİNDE MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR”

 

Toplantıda yer alan ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri de fuar hakkında düşüncelerini dile getirdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO )Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, bu tür etkinliklerin geleneksel hale getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Turizm sektörümüz bu yıl Antalya’nın lokomotifliğinde yeni rekorlara imza attı. Antalya olarak 16 milyona yakın yabancı turiste ev sahipliği yaptık. Otellerimiz ve sunulan hizmetin kalitesi bu yıl da bizleri gururlandırdı. Ülke ekonomisi için katma değer yarattı. Gelecek yıllarda beklentimiz oldukça fazladır. Gıda sektörünü tarım sektörü ile birlikte Antalya’nın stratejik sektörlerinden birisi olarak görüyoruz. Bugün dev bir sektöre dönmüş olan gıda sektörü sergilediği değişim ve dönüşüm ile son derece dinamik bir yapıya dönüşmüştür. Bu fuar yaratacağı ticaret hacminin yanı sıra her iki sektörümüzün de dinamizmini korumasına katkı sağlayacaktır. Bu fuarlara biraz da kent ekonomisine sağladıkları fayda açısından bakmamız gerekiyor. Antalya’da son derece kaliteli tesislerimizde her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyoruz. Ancak turist gelişlerinin yüzde 85’inin mayıs ve ekim döneminde olduğunu görüyoruz. Geri kalan aylarda elimizdeki tesisler boşalmakta, katma değer ve istihdam yaratamamaktadır. Antalya’nın fuar, kongre, spor, kültür, doğa turizmi gibi alanlarda müthiş bir çeşitlenme potansiyeli vardır. Fuar turizminde önümüzde duran müthiş bir potansiyel bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“KATMA DEĞERLİ ENERJİ ÜRETEBİLİRİZ”

 

Yerli malından ziyade yerli malı katma değerinin önemine vurgu yapan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Bizim üretimde bağımsız olmamız için şu an ithal ettiğimiz en önemli değer enerji. Bunu katma değerli bir biçimde ülkemizde üretmemiz ve bunun önceliğini Antalya’nın yapmaması için hiçbir sebep yok” dedi.

 

“ANTALYA, 5 YILDIZLI KONAKLAMADA İSPANYA’NIN ÜSTÜNDE”

 

Antalya turizmine yönelik veriler paylaşan İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, “Antalya’da 2019 yılını 16 milyona yakın yabancı ve bunun yarısı kadar yerli misafir ile kapattık. Antalya’da bakanlıktan belgeli 890 tesis, 500 bin yatak var. Bunun dışında belediye belgeli bin 900 tesis, 128 bin yatak var. Yani, Antalya’nın toplam 631 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Biz Antalya olarak tüm Türkiye’deki gecelemelerin yüzde 66’sına sahibiz. Bu tesislerin 300’ün üzeri 5 yıldızlı otel ve tatil köyü. Bu sayı İspanya’nın tamamındaki 5 yıldızdan daha fazla. Bu tesislerin 245’i çevreye duyarlı konaklama tesisi. İlimizdeki seyahat acentesi sayısı yaklaşık bin 600. Profesyonel turist rehberi sayısı bin 700’ün üzerinde. Denizin temiz olduğunu simgeleyen mavi bayrak sayımız 215. Yaklaşık 400 noktadan turizm amaçlı sportif faaliyetler yürütülüyor. 600 kadar günübirlik teknemiz var. 119 ticari yatımız var. Bu rakamlara bakılınca Antalya’nın kapasitesi çok net bir şekilde görülüyor. Önümüzdeki yıllarda misafir sayısı çok daha yükseğe çıkacak ve turizm, yılın 12 ayı devam edecek. Bu sayılara bakınca bu fuarın Antalya’da yapılıyor olmasının ne kadar doğru olduğunu hepimiz görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“2020’DEN UMUTLUYUZ”

 

Antalya’da, 4 yıl önce Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası 60 farklı sektörün dibe vurduğuna ve buna rağmen 2018 yılında tarihin en fazla turistini ağırlayan şehri olmayı başardığına dikkat çeken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, “4 yıl önce bugünlerde oturup kara kara düşünüyorduk. 2017’de toparlanan turizm sektörü 2018’de rekor kırmayı başardı. 16 milyona yakın bir sayıyla 2019’u kapattık ve 2020’ye iyi başladık” dedi. Her şey dahil sisteminin kaldırılmasına yönelik çok fazla konuşulduğunu da söyleyen Atmaca, “Böyle bir şansımız yok. Çünkü bu şehirde 650 bin yatak var. Bu yataklara da insanlar her şey dahil olduğu için gidiyor. Biz her şey dahil sistemini nasıl çeşitlendirebiliriz, bu şehri nasıl daha iyi temsil edebiliriz ona bakmamız lazım. Antalya’ya gelen 16 milyonun yüzde 92’si paket turla her şey dahil için geliyor. 2019 yılında 100 milyona yakın konaklama gerçekleşti. ANFAŞ’ın, yaptığı fuar ve organizasyonlar ile bu konuda çok önemli bir yeri var. 32 yıllık bir profesyonel olarak 2020’nin en az 2019 kadar iyi olacağını düşünüyorum. Şu anki veriler o yönde” diye konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: HORECA, Fuarı, gün, sayıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı