301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:38 Bu haber 698 kez okundu
 
“Her yere imam hatip açmak doğru değil”
Güzeloba Mahallesi’nde yapımı tamamlanan “Güzeloba Ortaokulu”nun, “Güzeloba İmam Hatip Ortaokulu” olarak açılacak olmasına karşı tepkisini dile getiren CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, oluşacak olan toplam öğrenci sayısının ileride sakınca yaratabileceğini belirterek, “Her okulun içine imam hatip okulu yapmak doğru değil” dedi.
Siyaset Haberi
“Her yere imam hatip açmak doğru değil”

Güzeloba Ortaokulu ve İrfan İlk Ortaokulu’nda eğitim gören ortaokul öğrencilerinin inşası yeni sona eren Güzeloba İmam Hatip Ortaokulu’na yerleştirilecek olması birçok velinin ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekmişti. Konuya dair açıklamada bulunan CHP’li Hasan Şahin, “Biz çocuklarımızın nitelikli eğitim alarak, geleceğin öncüleri olmalarını istiyoruz. Biz ülkemizin kalkınması için bilim ve sanayi üretimini arttıracak nesiller yetiştirmesini istiyoruz. Bilimsel, laik, kamusal eğitim tüm çocukların hakkıdır. Bu hakkı karşılayacak olan da devlettir” şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENCİ SAYISI SAKINCALI

Güzeloba ve Çağlayan Mahallelerinde yaşayan velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu karardan huzursuzluk duyduğunu dile getiren Şahin, mahalledeki ihtiyacın temel eğitim ortaokulu olduğunu ifade etti. 32 derslikli yeni binaya 860 öğrencili Güzeloba Ortaokulu’nun ve 626 öğrencili İrfan İlk Ortaokulu’nun taşınacak olmasının toplamda oluşacak bin 496 öğrencili okulda sorun teşkil edeceğini belitti.

Yaklaşık 50 kişilik sınıflarda kaç adet imam hatip sınıfının açılacağının bile belirsiz olduğunu aktaran Şahin,”İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnternet sayfasında Muratpaşa için derslik başına düşen öğrenci sayısı 28 olarak açıklamaktadır. Bu olanaktan yararlanmak, Güzeloba ve Çağlayan Mahallelerimizdeki çocuklarımızın da hakkıdır” diyerek öğrenci sayısının gereğinden fazla olduğuna dikkat çekti.

 

“HER OKULA İMAM HATİP AÇMAK ŞART DEĞİL”

İki ortaokulun kapatılarak tek bir okulun içine sığdırılmasının nasıl bir planlamanın sonucunda gerçekleştirildiğini soran Şahin, yetkililere, “Yenisini yapmadan, veliler öncesinde bilgilendirilmeden, apar topar bir okul neden kapatılır, çocuklar sürgün gibi neden 3 km öteye, başka bir okulun içine dağıtılır? Ortaokul velileri, sanki tek bir kaynaktan verilmiş gibi, özel okullar tarafından neden sürekli telefonla aranır?” sorularını yöneltti.

İmam hatip okullarının ihtiyaçlar dâhilinde yeterince açıldığını dile getiren Şahin, her okulun içine imam hatip okulunu açmanın doğru olmadığını ifade ederek Vali Münir Karaloğlu’nu sorunu çözmeye davet etti.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Her, yere, imam, hatip, açmak, doğru, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı