301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 16:30 Bu haber 353 kez okundu
 
Hemşire atamaları meclis gündeminde
İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, sağlık meslek liselerinden hemşire olarak mezun olan gençlerin 2014’te çıkan torba kanun sonucu atamalarının durdurulmasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi sundu
Siyaset Haberi
Hemşire atamaları meclis gündeminde

Sağlık meslek liselerinden hemşire olarak mezun olan gençlerin istihdam engeline takılmasına yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir çalışmasının olup olmadığını sordu.

 

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

 

2008 yılında sağlık alanında ihtiyaç duyulan kalifiye işgücü açığının kapatılması amacıyla sağlık meslek liselerinden mezun olan hemşirelerin kamuda istihdamının sağlandığını ancak 2014 yılında çıkartılan torba kanun ile bu hakkın geri alındığını hatırlatan Subaşı, sağlık meslek liselerinden mezun olup hemşirelik yapamayan gençlerin sorununa değindi. 2014 yılına kadar sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin ebe ve hemşire unvanıyla KPSS’de yeterli puan alması halinde atanabildiğini ancak 18 Ocak 2014’te yürürlüğe giren düzenleme ile bu öğrencilerin ebe ve hemşire kadrosundan atanma durumlarının ortadan kaldırıldığını söyleyen Subaşı, sağlık meslek lisesi mezunlarının yapılan düzenleme sonrası ebe ve hemşire unvanları yerine ebe yardımcısı ve hemşire yardımcısı unvanlarına tabi tutulduğunu aktardı.

 

“İŞÇİ STATÜSÜNDE KLİNİK DESTEK ELEMANI”

 

Yapılan düzenleme sonrası KPSS 2018/5 ve KPSS 2019/4 sözleşmeli personel alımlarında ebe ve hemşire yardımcısı unvanlarının yer almadığına dikkat çeken Subaşı, “2018 yılında ilk mezunlarını veren sağlık meslek lisesi ebe-hemşire yardımcıları, KPSS sınavına girerek Sağlık Bakanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli alımlarını beklerken, Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/5 ve KPSS 2019/4 sözleşmeli personel alımlarında ebe ve hemşire yardımcısı unvanlarının yer almaması dikkat çekti. Daha sonra bakanlığın 14 Ocak 2019 tarihinde ‘Taşra Teşkilatı Hizmet Birimlerinde İstihdam Edilmek Üzere Sürekli İşçi Alımı İlanı’nda ebe- hemşire yardımcılarının ‘işçi statüsünde klinik destek elemanı’ meslek adıyla yer verildi” dedi.

 

70 BİN LİSE MEZUNU ATAMA BEKLİYOR

 

2014 yılı öncesinde hemşire olarak mezun olan ve atama bekleyen pek çok gencin bulunduğunu söyleyen Subaşı, Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM verileri baz alındığında 2012-2018 yılları arasında lisans hemşire mezunu sayısı 71 bin iken lise hemşire mezun sayısının 69 bin 146 olduğunu ancak lisans hemşire atanan sayısı 45 bin 154 iken lise hemşire atanan sayısının 9 bin 809 olduğunu söyledi. Atama bekleyen lisans hemşire sayısının 25 bin, lise hemşire sayısının da 70 bin civarında olduğunu kaydeden Subaşı, sağlık meslek liselerinden hemşire olarak mezun olan ancak atama bekleyen binlerce gencin varlığına dikkat çekti.

 

LİSANS VE LİSE ARASINDA DENGESİZLİK

 

2012-2018 yılları arasında yapılan bakanlık alımlarında toplam 54 bin 963 hemşireye istihdam sağlandığını aktaran Subaşı, bu sayının sadece 9 bin 809’unun lise mezunu hemşirelere ayrıldığını, bu yıllar arasında lisans ve lise arasında denge kurulamadığını ve 45 bin 154 lisans mezunu hemşire alımının yapıldığını belirtti.

 

BAKANLIĞIN GÖRÜŞÜNÜ SORDU

 

Bu bilgiler ışığında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi veren Subaşı, “Sağlık meslek liselerinden ‘hemşire’ olarak mezun olan gençlerin istihdamı konusunda bakanlığınızın görüşü ve çalışmaları nelerdir? Sağlık meslek lisesinden ‘hemşire’ olarak mezun olan gençlere hemşire alımlarından daha yüksek oranda pay verilmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır? 2019 yılı alımlarında ebe-hemşire yardımcılarının ‘işçi statüsünde klinik destek elemanı’ olarak sınıflandırılması hakkında bakanlığın görüşü nedir?” ifadelerine yer verdi.

 

Halil Büyükayhan

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Hemşire, atamaları, meclis, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı