301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
16 Eylül 2019 - Pazartesi 13:51 Bu haber 5389 kez okundu
 
Hem okullu hem alaylı bir elektrik mühendisi
Baba mesleği olan işini severek yapan Elektrik Elektronik Mühendisi Kemal Güzel, sektördeki kadın erkek ayırımından sektörün cazip ve dezavantajlı yönlerine kadar birçok konuya değindi. Güzel, hem alaylı hem de okullu olmanın önemine değindi.
Haftanın Sohbeti Haberi
Hem okullu hem alaylı bir elektrik mühendisi

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzün vazgeçilmezi olan ve her alanımıza girmiş olan elektrikle birlikte birçok gencin hayallerini süsleyen Elektrik Elektronik Mühendisliği mesleğini bu mesleği aşkla yapan Elektrik Elektronik Mühendisi Kemal Güzel ile konuştuk. Çocuk yaşlarda baba mesleğine olan ilgisinden tutunda,mesleğin  şimdi ve gelecekteki sorunlarına kadar birçok konuyu konuştuk. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan genç mühendis Kemal Güzel, okul için gittiği İstanbul’dan baba mesleği olarak tabir ettiği mühendisliği yapabilmek için Antalya’ya geri dönmüş. Öğünden bu güne edindiği tecrübelerle keyifli bir röportaj yaptığımız Kemal Güzel, sektörün  en önemli sorunu olarak ise; mühendislerin okullu olduğu kadar alaylı olamamasını görüyor.  Sektörün diploma kadar mutfak kısmının da önemine değiniyor.

 

HEM KENDİNİZİ HEM DE AŞKLA YAPTIĞINIZ MESLEĞİNİZİ BİZİM İÇİN ANLATIR MISINIZ?

 

Ben kendimi hem okullu hem alaylı görüyorum. Baba mesleği benim için Elektrik Elektronik Mühendisliği. Çocuk yaşlarda babamın yanına gidip gelirken doğdu bu sevgi, temelleri de o zaman atıldı. Sonrasında eğitimini de alarak  aile şirketinde yerimi aldım. Ama gelişmek değişmek hem insanın hem de mesleğimizin doğasında var. Bende Serbest Mühendis Müşaviri (SMM) kaydı ile yeni bir sayfa açarak kendi ayaklarım üzerinde yolumda ilerlemeye başladım. Meslek ise hemen hemen elektrikle ilgili her sektörle uyum içerisinde çalışır. Elektrik alanında da elektronik alanında da gençlerin sevdiği istediği kadar muhteşem bir iş ağı bulunmakta. Kendini yetiştiren geliştiren bu meslekte hiçbir zaman işsiz kalmaz.

 

Elektronik sabır ister

 

Ben işin elektrik bölümüne ağırlık verdim, kendimi bu konuda uzmanlaştırdım. Kendimi bu alanda daha huzurlu daha başarılı ve daha keyifli çalışırken buluyorum. Ama elektronik de muazzam bir dünya. Bir işi elektrik açısından daha çabuk bitirip sonlandırabiliyorsunuz ancak elektronik aksine sabır gerektiren bir iş. Sabrın varsa elektronik dalında iyi işler başarabilirsin ama sabırsız insanların uzun süre dayanacağını düşünmüyorum. Elektriğin içinde de oldukça fazla dal bulunuyor. Bunlardan biri benim de alanım olan yüksek gerilim işletme sorumluluğu.

 

SEVEREK YAPTIĞINIZ BU MESLEĞİN SORUNLARI NELER PEKİ?  ÇÖZÜM NOKTASINDA NE GÖRÜYORSUNUZ?

 

Sektörün belli başlı sorunları var. bunlardan bir tanesi sadece bizim sektörün değil  şu anda bütün sektörlerin sorunu olan kaliteden ödün vererek ucuza iş yapma eğilimi. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önüne alırsak bugün iş yaptıracaklar, sadece bizim meslekte değil hemen hemen tüm mesleklerde işin ucuzuna kaçma eğilimdeler. Ama atalarımızın da dediği gibi ‘ucuz etin yahnisi yavan oluyor’ .kaliteden kontrolden fiyat kırarak işleri almaya çalışan firmalar var. bu noktada bizden belki daha ucuza mal ediyorlar ama bu iş yaptım bitti işi değil ki. Sonrasında bir bakıyorsunuz, gerekli denetim kontrol yapılmadığı için, kaliteli mal kullanılmadığı için İşletme sahibinin ya tüm mekanı ya tüm işletmesi ya da tüm sistemi yok oluyor yanıyor. O noktada bu sefer mesleği kötülemeye kalkıyor. Bu noktada işveren işletmeciler rakamlara kanmak yerine işin kalitesine bakmalı. Biz de kendimizi gerek odalarımız gerekse kamu tarafından denetlemeliyiz. Her meslekte olduğu gibi aramızda nadir bulunan mesleği iyi yapmayanları uyarıp ayıklamalıyız.

 

Mühendisi yöneten elektrikçi sorunu

 

Diğer önemli konu ise bence bizim gibi mühendislerin sadece okullu olmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Hep diyoruz ‘Eğitim şart’ diye ama biz bunu ne yazık ki hep okul sıraları ve kitaplarla teorik bilgilerle sınırlı tutuyoruz. Bugün tabi ki bir mühendis diploması olmalı, benim de gururla astığım gibi bu işin teori kısmını tamamlamalı ama; işin alaylı kısmını da görmemezlikten gelmemeli. Denge meseli bu. İki ayağı da dengede tutmazsan bu mesleği tam layığı ile yapamazsın. Sonra hep duyduğumuz, elektrikçilerin mühendisleri yönlendirdiği projeler ortaya çıkıyor. Ben hem babamın yanında hem de okulda öğrendim bu mesleği. Mühendislik mesleğine  ‘Diplomam var benim’ diye bakmamak lazım. Kişinin kendisini geliştirmesi lazım. Ben her ne kadar işin içinde yetişmiş olsam da proje olayı çok farklı, konu yüksek gerilim olunca biraz daha branşlaştık. Her gittiğim yerde sorun yaşadım, zorlandım ama bunlar işin daha da hızlı pekişmesine yardımcı oldu. Burada masa başı iş maalesef yok. Genelde beklentiler bu yönde oluyor. Ancak işler bu şekilde yürümüyor. Ben çıraklıktan geldiğim için şu an elektrikçiyi çok iyi bir şekilde yönlendirebiliyorum. Şu an piyasadaki en büyük açıklardan birisi burada doğuyor çünkü sektörde elektrikçi mühendisi yönlendiriyor. Çünkü mühendis bilmiyor.

 

Herkes patron ara elaman yok

 

Herkes patron olmak istediği için ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. Herkes üniversite mezunu olmak istiyor. Benim lise dönemlerimde endüstri meslek liselerinden direkt mühendislik bölümüne geçişe izin verilmiyordu. Aslında bu ara elemana itmek gibi bir şeydi. Şu an sektörde yanına bir eleman aldığın zaman bir sene çalışıp hemen ayrılmak istiyor. Kendi işlerini kurmak istiyorlar. Hâlbuki daha yolun başındalar. Böyle olunca kimse eleman barındıramıyor. O yüzden bu, ara eleman sıkıntısı her zaman olacak gibi görünüyor. Bunun çözümü için gerek meslek örgütlerinin gerekse kamudaki yetkililerin projeler üretmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizlere de bu noktada çok fazla iş düşüyor.

 

GENÇLERE TAVSİYENİZ NEDİR? VAR MI SEKTÖR DE AÇIK? YÖNELSİNLER Mİ BU MESLEĞE?

 

Öncelikle işin cefasını çekmeyi, okuyup araştırmayı, kendini geliştirmeyi, hem okulda hem sahada öğrenmeyi isteyenler bu mesleği seçsin. Çağımız elektrik elektronik çağı, bu noktadan bakacak olursak, bu mesleğin cazibesi var. Ama sevmeden, önemsemeden yapılacak bir iş değil. Hele hele masa başı bir iş isteyen varsa hiç yönelmesin bu mesleğe. Her yerde olduğu gibi burada da kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bir kere en baştan iş ahlakı olmalı. Kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmesi lazım. Sen istediğin kadar okulda başarılar elde et, derslerinde çok başarılı ol eğer sana verilen görevi temiz ve titiz bir şekilde vakti zamanında teslim etmezsen açıkta kalırsın. İş ahlakı ve iş sorumluluğunu birinci sıraya koymayı unutmamalıyız.  Çok okusunlar, çok araştırsınlar, vakit bulduklarında sahada çalışsınlar pratik geliştirsinler. Bir mühendisin ‘ben oldum’ demesi çok zordur. Bir mühendisin en az 10 yıl pişmesi gerekiyor. Bu sabrı bu güveni bu özveriyi bilerek yola çıksınlar.

 

Kadın meslektaşlara tavsiyem

 

Bu mesleği seçmek isteyen genç kadınlarımızı da uyarmak istiyorum. Ben bizim mesleğin cinsiyetçi bir ayrımı olmasına karşıyım mühendislik denince akla hep erkekler geliyor. Antalya’da Oda başkanı kadın mühendisimizde var ama ne yazık ki istisnalar kaideyi bozmuyor. Bu konular hassas konular yanlış anlaşılmakta istemem ama ne yazık ki realiteden de uzaklaşmayacağım. Bizim meslekte bir yere gelmek zaten çok emek ve çaba istiyor. Hele bir de kadın olunca iki belki üç bekli daha fazla çalışma ve emek istiyor. Genç kadınlarımız bunu bilerek bunu görerek bu yola girsinler. Yoksa ellerinde bir mühendislik diploması ile başka sektörlerde başka işler yapmasınlar. Bu işin şantiyesi var, gecesi var, kırsalı var. Bu, bunları kadınlar yapamaz demek değil ama ülke gerçeğine dönecek olursak mühendislik bölümünde kadınlara yönelik iş istihdamı çok az. Birçok meslektaş kadın da işin akademik yönünü  tercih ediyor. Ben bunların da zamanla toplumsal bakış açımız ve medeniyet seviyemiz gelişip değiştikçe değişeceğini düşünüyorum. Son olarak bu mesleği seçecek tüm kadın erkek gençlere şunu söyleyebilirim;  İnsanların hayalleri vardır. İster kadın olsun ister erkek olsun, bu bir hayal ise, bir hedef ise onun için yola çıksın. Çalışsın, çabalasın, kendini değiştirsin, geliştirsin.

 

Hatice SUNER/RÖPORTAJ

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Hem, okullu, hem, alaylı, bir, elektrik, mühendisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı