301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
18 Şubat 2021 - Perşembe 12:02 Bu haber 12 kez okundu
 
Hekimler isyanda
Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, yaklaşık 1 yıla yakın Covid-19 salgınında en ön saflarda mücadele eden hekimlerin ve sağlık emekçilerin çok yıprandığını belirterek, “Görünen o ki, pandemiyle savaşımız iki yıl daha sürecek. Bu yüzden artık sağlık çalışanlarının üzerlerine daha fazla gidilmemeli” dedi
Sağlık Haberi
Hekimler isyanda

  Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, Covid-19 salgınıyla mücadelede en ön sırada yer alan ve ağır şartlar altında çalışan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yıprandığını kaydetti. Yeni Yüzyıl’a konuşan Şahin, neredeyse pandeminin birinci yılını geride bıraktıklarını hatırlatarak, “İlk vakamız 11 Mart 2020 yılında görüldü ancak biz daha önce olduğunu söylemiştik. Sağlık çalışanları bu 1 yıllık dönemde gerçekten özveriyle çalıştılar. Büyük hassasiyet gösterdiler. Topluma göre 6-7 kat daha fazla hastalandılar ve çok ciddi risk altındaydılar. Aylarca evlerinden ve ailelerinden uzak kaldıkları bile oldu. Ama bir de yoğun bir tempo içerisinde sıkıntılı risklerle karşı karşıya çalıştılar. Meslektaşlarımıza birtakım vaatlerde bulunuldu. Pandemiyle ilgili hakları olan; tazminatlarını ve ek ödemelerini alamadılar. Nöbetlerinin karşılığı verilmedi. Ama vardiyalarla çok yoğun çalıştılar. Şu anda da Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan aile hekimlerimiz aşı kaosu içerisindeler. İzinleri verilmedi, istifaları kabul edilmedi, emeklilikleri geciktirilmeye çalışıldı. Dolayısıyla sağlık çalışanları iyice bunaldı” dedi.

  Pandemide bile şiddete uğradık

  Sağlık çalışanlarının bu kadar fedakarlıkta bile şiddete uğradığının altını çizen Prof. Dr. Şahin, “Hatta hekim arkadaşlarımızın birçoğunun apartmanlarındaki asansörü bile kullanmalarına izin verilmedi. Komşulardan bu konuda baskı gördüler. Bunun yanında çalıştıkları kliniklerdeki başhekim ve idarecilerin mobbingine uğradılar. Belli servislerde yeterliliği olmasa da görevlendirildi, nöbet tutturuldu, yoğun çalıştırıldı ve çalışma süreleri artırıldı. Bütün bunlar yaptırıldı ve hiçbir şekilde insanları tatmin de edemediler. Zaten sağlık çalışanları 1 yıldır izin kullanmıyor. Artık tamamen bunalmış durumdalar. Dolayısıyla hastalık riskine karşı hepimizin üzerinde bir baskı var. Yer değişikliği istiyor kabul edilmiyor, ikincil riskli hastalıkları var mazeretleri kabul edilmiyor. Nöbet, mesai ve görevlendirmelerde bunlar dikkate alınmıyor. Dolayısıyla baskı altındalar. Bir tükenmişlik olduğunu uzun süredir söylüyoruz. Daha çok hastalık ve ağır virüs yükü nedeniyle çok da fazla kaybımız oldu. Belki dünyada oranlandığında çok etkilenen ülkeler arasındayız. Dün de Bursa’dan gencecik bir arkadaşımızın intiharıyla şok olduk. Mobbing nedeniyle yaşandığı söylenen bu olay çok üzücü. Sağlık çalışanları hiç değilse bazı konularda motive edilmeyi bekliyor” diye konuştu.

  Daha fazla üzerlerine gidilmemeli

  “Artık sağlık çalışanlarının daha fazla üzerine gidilmemelidir” diyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda bile eğitim ve araştırma hastanelerinde tek tip sözleşme dayatılmaya çalışılıyor. Başhekimlere fazlaca yetki veriliyor. Mesai kavramı olmadan, ihtiyaç halinde çeşitli hastanelerde görevlendiriliyorlar. Yani daha çok çalıştırılacakları, nefes almalarına imkan tanımayan koşullarla baş etmek zorunda kalıyorlar. Örneğin özlük hakları zamanında verilebilir. İzin ve yer değiştirmelerde kolaylıklar sağlanabilir. Esnek çalışma içerisinde dönüşümlü yer alınabilir. Çocuklarının bakımından tutun da kreş bulamayan sağlık çalışanları için destek olunabilir. Bütün bunlar karşılanabilir ve bu şekilde sağlık çalışanlarını rahatlatabiliriz. Sonuç olarak artık sağlık çalışanlarının daha fazla üzerine gidilmemelidir. Çünkü görünen o ki, bizim bu pandemiyle savaşımız iki yıl daha sürecek ve sağlık çalışanlarına daha çok ihtiyacımız olacak. Aksine hekimlerin ve sağlık çalışanlarının güvenli kadrolarla desteklenmelerine ihtiyaç var. Ancak bu şekilde sağlıklı ve kendimizi güvende hissedebiliriz. Kişisel donanımları olan tulum, maske, gözlük ve eldivenlerini hiç eksik etmeyelim. Güvenli çalışma ortamları sağlarsak her şey daha kolay olacak.”

  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Hekimler, isyanda,
Yorumlar
Haber Yazılımı