301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
26 Ocak 2020 - Pazar 14:41 Bu haber 1782 kez okundu
 
HAZELCE SORULAR OZANCA YANITLAR
Aile hekimi ve aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı Dr. Ozan Uzkut ile ‘Ozanca Sağlık Mobbing Politika’ isimli kitabını konuştuk. İnternette birçok bilgi kirliliği olduğunun altını çizen Uzkut, adeta bir süzgeç misali karmaşık bilgileri süzen ve doğru bilgiyi ön plana çıkaran kitabında vatandaşın faydalanacağı birçok konu olduğunun altını çizdi. Uzkut, ikinci kitabının da yaza doğru çıkacağını söyledi.
Haftanın Sohbeti Haberi
HAZELCE SORULAR OZANCA YANITLAR

 

Ozan Uzkut kimdir, bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

4 Temmuz 1965 yılında hakim bir babanın ve iktisatçı bir annenin ilk çocuğu olarak Afyon'da doğdum. Annem ve babamın işi dolayısıyla İlkokulu Antalya Finike'de, ortaokulu Muğla Merkez Ortaokulunda, liseyi de İzmir Atatürk Lisesi'nde okudum. Üniversite eğitimimi 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde aldım. Askerlik vazifemi Mardin Kızıltepe Şenyurt'ta yaptım. Antalya Finike Hasyurt'ta 16 sene doktorluk görevimi ifa ettim. Son 10 yıldır ise Antalya merkezde aile hekimliğinde çalışıyorum. Aynı zamanda Antalya Tabip Odası yönetiminde ve Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Delegeliği'nde bulundum. Hâli hazırda Mobbing Derneği Antalya il temsilcisiyim. Mobbing üzerine 30 ilde 300'ün üzerinde seminer verdim. Bunun yanında ulusal ve uluslararası kongrelerde mobbingi anlattım. Antalya Kent Konseyi'nde Sağlık Divanı Başkanı, Kamu Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda (KESS) ve Hasta ve Hayvan Hakları Derneği'nde de yönetim kurulu üyeliği yapmaktayım. Öncesinde ise Antalya Aile Hekimliği Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği ile birlikte federasyon delegeliği de yaptım. Tıp hukuku mobbing ve malpraktis konularında uzun yıllardır adli yeminli bilirkişilik yapıyorum, bunun yanında 10 yıldır muhtelif gazete ve dergilerde yazılarım yayımlanmaktadır. Son bir yıldır ise sadece Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne her gün düzenli olarak makale yazıyorum.

İlk kitap çıkarma fikri nasıl oluştu?

İlk başlarda sadece anlatmakla yetiniyordum yazamam diye düşünüyorum fakat bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ‘söz uçar yazı kalır’ demesi üzerine başlayan bir yazı serüvenim var. Ben 10 yıldan beri yazıyorum. Çeşitli dergilere ve hekimlerin olduğu formlara yazılar yazıyordum. Gazetenizde de bir yılı aşkındır yazıyor. Bu yazılar birikti tabi. Annemin bana, ‘oğlum bunları neden bir kitap yapmıyorsun?’ İsmini de Ozanca koy diyerek beni teşvik etmesiyle yazılarımı kitaplaştırma kararı aldım.

Kitabın kapağından anlıyoruz bize sağlık, mobbing ve politikayı anlatıyor. Bu üç farklı dalı nasıl birleştirdiniz bize kitabınızın içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Kitap 3 ayrı dal içeriyor. Biri sağlık, mobbing ve politika. Türkiye’de insanlar sağlıklarıyla ilgili konuları bilgisayarı açıp internete soruyorlar. Aldıkları bilgi çoğunlukla yanlış oluyor. Çünkü doktorlar tarafından verilen bilgiler dışında normal bir vatandaş da kendinden yola çıkarak hastalıkla ilgili yorumlar yapabiliyor. Bunlar yanlış bilgilendirme sağlıyor. Hocalarımızın yazdığı doğru bilgiler var fakat bunlarında halk tarafından anlaşılması çok zor. O yüzden de o bilgiler anlaşılmadığı için çok rağbet görmüyor. Böyle bir açık olduğunu düşündüm. Hocalarımdan aldığım yazıları halkın anlayabileceği bir dile getirip kitap halinde sunmak istedim. Kendi 30 yıllık hekimlik birikimim ve hocalarımın yazılarıyla sağlıkla ilgili konuları yazdım. Bir de mobbingle ilgili konuları ele aldım. Hemen hemen 10 yıldan beri Mobbing il temsilciyim. Türkiye’de mobbing semineri veren ilk 2-3 kişiden biriydim şimdilerde sayı çok çoğaldı tabi.  30 ilde 300’ün üzerinde seminer verdim. Uluslararası birçok kuruluşta mobbingi anlattım. Bu konuda hala bilirkişilik yapıyorum. Bunların getirdiği tecrübeyi de okuyucularıma aktarmak istedim. Bir de son olarak politika konusu var kitabımda. Bununla ilgili ise hükümetin yaptığı daha çok sağlıkla ilgili politikalar üzerinde kendi düşüncelerimi aktardım. Burada eleştiriler de, övgüler de var. Kitabın içerisinde 150 tane makale var. Bu makalelerin büyük çoğunluğu herkesin dikkatini çekebilecek makaleler.

3 farklı dalı ele aldınız ama kitapta bu bölümleri ayrı kısımlar olarak ele almamışsınız bunun nedeni nedir?

Kitabı üç kısıma ayırmak istemedim. Karışık vermeyi daha doğru buldum. Sağlık okurken bir anda karşınıza mobbinle ilgili bir yazı çıkabilir, mobbingle ilgili bir konunun ardından ise polikayla ilgili bir yazı çıkabiliyor. Böylelikle her konunun okunur olmasını istedim.

Geri dönüşler nasıl oldu?

Çok güzel geri dönüşler aldım. Okuyanların mutlu olmasıyla bende çok mutlu oldum. Eleştirenler de var tabi bazı konuların dilinin ağır olduğunu söylediler ama birkaç konu var sadece. Genel olarak konular akıcı, esprili ve doyurucu bulundu. İlk defa kitap yazmama rağmen bu kadar satılmasını ve rağbet görmesini beklemiyordum. Çok mutlu oldum. Gelen güzel yorumlar beni ikinci bir kitabı çıkartmaya teşvik etti.

Kitapevleri raflarında çok fazla yer alamamasına rağmen kitabınızın ilk baskısı çok çabuk tükendi. Bize süreci anlatır mısınız?

Kitap çıktıktan sonra ilk iki ayda birinci baskı olan 1000 kitap tükendi. İkinci baskısı yapıldı. Bu tanınmamış bir yazar için çok güzel bir şey. İstanbul’da yapılan TÜYAP Kitap Fuarı’na katıldım. Beni hiç tanımayan insanların olduğu bir yerde imza günü düzenlendi. Buna rağmen kitabımı inceleyen herkes kitabı aldı. Bu çok değerli ve güzel bir duyguydu benim için. Daha sonra internet satışları çok iyi oldu. Kitap evleri kitabıma karşı daha çekinceli davranıyorlar. Bunun politik sebebi de olabilir ya da kitaba yatırım yapmak istemiyorlardır ancak sipariş üzerine getiriyorlar. O nedenle internet satışım çok daha fazla. Ama kitapçılarda olmamasına rağmen 1000 kitabı kısa bir sürede satmak benim gibi yeni bir yazar için iyi başarıydı. Bu da bana ikinci kitap için şevk veriyor.

Peki, ikinci kitap ne zaman bizlerle olacak ve onun içeriğinde neler yer alacak?

İkinci kitabı yaza doğru çıkartmayı düşünüyoruz. Net olmamakla birlikte Mayıs – Haziran gibi çıkacak diyebilirim. İlk kitabımın devamı niteliğinde bir kitap olacak. ‘Ozanca Sağlık Mobbing Politika 2’ olarak çıkacak. Bunu seri haline getirmeyi düşünüyorum. Çünkü bu konuda çok eksiğimiz var. Çok fazla bilgi kirliliği var. vatandaşın doğru bilgiye erişimini kolaylaştırmak adına devam etmek istiyorum. Bazı spekülatif açıklamalar yapan bir anda insanların kafasını karıştıran kişiler var. Televizyonda onlara yer veriyorlar. İnternet desen çok farklı bilgi yer alıyor. Bu nedenle böyle bir kitaba ihtiyaç vardı diye düşünüyorum. İkinci kitabında sağlık konularında biraz daha ağırlık vermeyi düşünüyorum. Çünkü o yönde dönüşler çok çok daha iyi oldu.

Mobbingle ilgili çok fazla kitap yok. Bu konuyu ayrı ele almayı düşünmediniz mi?

Mobbing konuları çok ilgi çekiyor. Çünkü yeterinde kitap yok. Mobbing konularında girdiğim bilirkişilik davalarından var. Anlattığım seminer konularından gazetede çıkan yazılarımdan da var. Bu konularda çok dikkat çekti. İkinci kitapta mobbing yazmaya da devam edeceğim. Rahmetli Hüseyin Gün’den sonra bu konuda çok yazan olmadı. Hatta benden de bekleniyor belki ama bu şekilde yapmayı daha doğru buldum. Üç ayrı kitap çıkartmaktansa tek kitapta  üç konuyu toplayıp vermek daha güzel geldi. Sağlık konusuyla ilgileneni de mobbing konusunda bilgilendirmek istedim.

Peki kitaba ulaşmak isteyenler nasıl ulaşsınlar?

Şu an internette hemen hemen her yerde var. İster benim adımı, ister kitabı arattığınızda karşınıza çıkacaktır.  Merak edilen birçok konuyu ve hastalığı bu kitapta bulabilecekler. İmza günlerinde kitabın maliyeti arttığı için bu konu benim dışımda olarak vatandaşın cebini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle imza günlerini çok fazla tercih etmiyorum, fuarları tercih ediyorum. Benim kapım tüm okuyucularıma açık. İstedikleri zaman bana gelip kitabı imzalatabilir, içeriğinde kafasına takılanları sorabilirler.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm okuyucularıma ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Benim gibi ilk defa kitap çıkaran bir yazarı çok mutlu ettiler.  Okunmak bir yazarın en çok istediği şeydir. Benim maddi, ticari bir kaygım yok. Geçimimi zaten hekimliğimle sağlıyorum. Yazmayı insanlara faydalı olmak adına yapıyorum. Bunun ilgi görüyor okunuyor olması da beni çok mutlu ediyor. Gazetenizdeki köşelerimin de özellikle internette fazlaca tıklanıyor olması gurur veriyor. O yüzden aklıma gelen her konuda Ozanca yazmaya devam edeceğim.

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: HAZELCE, SORULAR, OZANCA, YANITLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı