301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 15:29 Bu haber 1616 kez okundu
 
"Hayvanlar kimyasalla yakılıyor, ölenler ormana gömülüyor"
Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kepezaltı Hayvan Bakımevi’nde yaşanan skandalları Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne anlattı.
Gündem Haberi

Arife Yanık, bakımevindeki ölen hayvanların hayvanat bahçesi kepçesiyle ormana toplu bir şekilde gömüldüğünü, kimyasal maddelerle yakıldığını, ilaçların, boyaların ve bazı hayvanların para karşılığı satıldığını, ormandaki çam ağaçlarının kesilerek personeller tarafından eve yakacak olarak götürüldüğünü söyledi. Bakımevinde önceden çalışmış olan veteriner ve personellerin gönüllü olarak sunduğu görüntü ve ses kayıtlarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz’e ilettiğini belirten Yanık, 1 aylık süre geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadığını dile getirdi.

 

Kepezaltı Hayvan Bakımevi’ndeki rezaleti gözler önüne seren Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, ziyaretçilerin giremediği arka bölmede dışkıları temizlenmemiş birçok hayvan bulunduğunu, temizlenmeyen dışkıların yosunlaşma derecesine kadar geldiğini ve ziyaretçilerin girdiği görsel kısımdaki yerler temiz tutulurken arka taraftaki hayvanların önünde mama dahi bulunmadığını iddia etti.

 

“BU KADAR HAYVAN BİR GÜNDE ÖLMÜŞ OLAMAZ”

Özellikle durumu ağır olan hayvanların arkaya atıldığını söyleyen Yanık, “O pislikte hayvanların iyileşmesi mümkün değil. Bize çok fazla hayvan ölümünün olduğuna dair ihbarlar gelmişti. Morgdaki görüntülerden de anlaşılacağı gibi üst üste adeta atılırcasına birikmiş hayvanlar görüyoruz. Bu kadar hayvanın bir günde ölmesi normal değil. Tıbbi atık olsa tıbbi atık poşetlerine koyulup daha sonradan hayvan mezarlığına gömülmeleri gerekirdi. Bunu da yapmamışlar ayrıca morgda kutular da görüyoruz. Muhtemelen ambulansa yaralı verilen hayvanların kutuyla birlikte oraya atıldığını düşünüyoruz. Morgda kutunun işi olmaz orası çöplük değil tıbbi atık bölümü. Baştan sonra her şey yanlış” şeklinde konuştu.

 

BELGELER VAR, İŞLEM YOK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz’e iletilmesi adına orada daha önce çalışmış olan ve hala çalışmaya devam eden personellerden gönüllü olarak alınan görüntü, ses kayıtları, yazılı mesaj gibi belgelerin dosya haline getirilerek sunulduğunu söyleyen Yanık, 1 ayı aşkın süre geçmesine rağmen hala bir gelişmenin yaşanmadığını dile getirdi.

 

“HAYVANLAR PARA KARŞILIĞI SATILIYOR”

10 tane şahidin bulunduğunu belirten Yanık, “Bize içerde yaşananları, hayvanlara yapılanları, bakılmadıklarını, çöp gibi bir mama verildiğini, dolayısıyla da iyileşemediklerini anlattılar. Ayrıca içerideki bakır kablolar ve benzeri eşyalar hurdaya satılıyormuş. Bunun yanı sıra hayvanların bile para karşılığı satıldığı söylendi. Bu dosya Sayın Mustafa Gürbüz’de mevcut. Ancak 1 aydır oyalanıyoruz” dedi.

 

HER GÜN YENİ HAYVANLAR ÖLÜYOR

İddialarda bulunan ve dosyada ses kayıtları yer alan kişilerin daha önceden orada çalışmış olan kişilerden ve şu an çalışan kişilerden oluştuğunu söyleyen Yanık, “Bu kişilerin ekmekleriyle oynamamak için bu dosyayı sadece belediyeyle paylaştık. Aynı zamanda daire başkanıyla da paylaştık. Biz belediye yapsın istedik, belediyeyi zedelemek istemedik ama hep beklettiler. Sonuçta burada canlılar söz konusu. Her gün yeni hayvanlar ölüyor. Daha fazla bekleyecek sabrımız kalmadı” diye konuştu.

 

MUSTAFA GÜRBÜZ NEYİ BEKLİYOR?

Mustafa Gürbüz’e dosyayı ileteli 1 ayı geçmesinin yanı sıra her hafta arayarak ve ziyarette bulunarak sorunu iletmeye çalıştıklarını söyleyen Yanık, “Bizimle sekreteri görüşüyor. Sürekli bakıp incelediğini söylüyor. Neyi bekliyoruz anlamış değiliz” şeklinde konuştu.

 

“KİMYASAL MADDELERLE HAYVANLAR YAKILDI”

Bakımevinin mevcut müdürünün geçmiş dönemden kaldığını aktaran Yanık, “Biz Başkan Muhittin Böcek’e kendi ekibini getirmesini söyledik ama anlatamadık. İhmal ettiler biz de dayanamadık. İçeride daha önce çalışmış olan bir veteriner kafeslere kimyasal maddeler dökülerek hayvanların yakıldığını söyledi bize. Arka taraftaki hayvanların tüyleri bile yarı var yarı yok. Bu hayvanların hepsi tesadüfen sokaktan gelmedi. Şu an içeride çalışan kişiler de ekmeklerinin peşinde ancak Başkan Böcek çağırsın her şeyi anlatmaya hazırlar. Çünkü işten atılmakla tehdit ediliyorlar. Ağzını açan baskı görüyor” dedi.

 

“ÖLEN HAYVANLAR ORMANA GÖMÜLÜYOR”

Belediyeye sunulan dosyanın içinde görüntü, ses kayıtları, birkaç kişinin yaşadıklarını yazdığı mesajlar bulunduğunu söyleyen Yanık, boyaların çalınıp satıldığını, ormanın içinde yer alan bakımevindeki personellerin ormandaki çam ağaçlarını keserek evine yakacak olarak götürdüğünü, hayvanlar için bulunan ilaçların satıldığını hatta ölmüş olan hayvanların hayvanat bahçesinin kepçesi kullanılarak ormana kazılan çukura toplu olarak gömüldüğünü ifade etti.

 

“BÖCEK VERDİĞİ SÖZLERİ UNUTTU”

Görevden alınmalar olmaması durumunda mahkeme süreci başlatarak olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını ileten Yanık, Muhittin Böcek’e şu sözlerle seslendi: “Kendisine hayvan severler oy verdi. Hayvanların daha iyi olacağı düşünüldü. Seçimden önce her şey iyiydi ama seçimden sonra verdiği sözleri unuttu. Şu an bu manzara yaşanıyorsa her şeyi ertelediğindendir. Göreve geleli uzun zaman oldu, bu işi baştan çözmeliydi. Burada yaşayanlar canlı bunlar evrak değil bekleyemez. Başkan Böcek’ten bu işi bir an önce çözmesini, bakımevi ekibini değiştirip kendi ekibini getirmesini istiyoruz. Bunun bekleyecek bir yanı kalmadı.”

Halil Büyükayhan - ÖZEL

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: "Hayvanlar, kimyasalla, yakılıyor,, ölenler, ormana, gömülüyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı