301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 13:42 Bu haber 10 kez okundu
 
Havamızı bozmayın
Antalya İl Koordinasyon Kurulu (İKK), hava kirliğine dikkat çekerek, Antalya’da kış aylarında, ısınma ihtiyacıyla yakılan fosil yakıtların motorlu taşıt emisyonlarıyla birlikte bölgedeki hava kalitesini olumsuz yönde etkilediğini açıkladı
Yaşam Haberi
Havamızı bozmayın

  Kurul yaptığı açıklamada, kentteki düşük rakımlı yerleşim yerlerinde temel ısınma kaynağının elektrik, doğal gaz, kömür ve odun; yüksek rakımlı ve henüz doğal gaz altyapısının olmadığı bölgelerde elektrik, kömür ve odun kullanıldığını hatırlattı.

  Belediye denetliyor

  Açıklamada, Antalya genelinde satışa sunulan kömürlerin kalitesinin Mahalli Çevre Kurulu kararına göre Büyükşehir Belediyesi tarafından denetlendiği vurgulanarak şöyle denildi: “Valiliklere, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 29.12.2019 tarih ve 1949 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın uygulanmasına dair usul ve esaslara atfedilerek ‘Dağıtılacak kömürün niteliği ilgili mevzuat ve/veya Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından üretilen kömürün özellikleri esas alınarak belirlenir.’ ‘Bu karar kapsamında dağıtımı yapılacak kömürlerde Mahalli Çevre Kurul Kararları ile değiştirilen standartlara uygulanmayacaktır.’ ve ‘TKİ ve TTK’nın kendi ocaklarında üretilerek vakıflara sevk edilecek kömürlerle ilgili kuruluşların akredite laboratuvarlarında yapılan analizlerin sonuçları ilgili Vakıflara ulaştırılacak, kömür teslimi aşamasında vakıflar tarafından yeniden analiz yapılmasına gerek duyulmayacaktır.’ ifadeleri yer almaktadır. Dolayısıyla, TKİ veya TTK tarafından muhtaç ailelere sadece ısınma amaçlı kullanılması için İl ve İlçelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderdiği kömürün kalitesi Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirlenen standartlar değil de TKİ veya TTK tarafından üretilen kömürün kalitesi belirleyici olmaktadır.  Ayrıca, yine bu yazı ile dağıtılacak kömürün kalitesinin sorgulanmasının önü kapatılmak istenmektedir. Yine bu yöntem ile gerçekleştirilen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken hangi kalitedeki kömürün hangi ilçeye dağıtıldığı da takip edilememektedir.”

  Politika oluşturulsun

  Açıklamada, bölgemizin seracılık faaliyetleri bakımından ülkenin en değerli bölgesi olduğu ifade edildi ve şu açıklamaya yer verildi: “Ancak seracılık faaliyetleri sırasında kullanılan kömür, odun, fueloil ve benzeri fosil yakıt miktarına ve kalitesine ilişkin bir kayıta tüm araştırmalarımıza rağmen ulaşılamamıştır. Bu bilgi, bölgesel enerji ihtiyacımızın ne olduğunun belirlenmesi için, gelecekte enerji ihtiyacımızın nasıl yönetileceğinin belirlenmesi için, fosil yakıtlar sonucu oluşan emisyonların tahmin edilmesi için ve yanma sonucu oluşan katı atığın (külün) nasıl ele alınması gerektiğine yönelik politika oluşturulması için gereklidir. Elinde böyle bir bilgi olan kurum ve kuruluşları bu bilgileri paylaşmaya davet ediyoruz. Eğer hiçbir kurumda böyle bir bilgi yok isegerekli politikaların oluşturulması adına başta Mahalli Çevre Kurulu olmak üzere ilgili tüm kurumları göreve davet ediyoruz.”

  Kaliteli kömür dağıtılsın

  “Elbette ki sosyal devlet anlayışı ile muhtaç ailelerin ihtiyaçlarının karşılanmasını istemekteyiz. Fakat, karşılanan bu ihtiyaç, artan hava kirliliğine bağlı olarak COVID-19 virüsü bulaş riskini arttırmakta ve çeşitli sağlık problemlerinin oluşumunu tetiklemektedir. Sonuç olarak, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Mahalli Çevre Kurulu kararlarını esas almaya ve kaliteli kömürü ihtiyaç sahiplerine dağıtmayadavet ediyoruz. Yine bu kapsamda eğer eksiklik varsa, bunun ihtiyaç sahibi ailelere nakdî destek olarak sağlanmasını talep ediyoruz.Gerek evsel ısınma amacıyla gerek tarımsal ısınma amacıyla, her ne kadar fosil yakıtların kullanımının bölgemizde azaltılmasını istiyor olsak da ülkemiz gerçeklerine uygun politika üretmemiz gerektiğinin farkındayız. Bölgemizde ısınma amaçlı yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojilerin toplum ile bütünleştirilmesi adına yapılacak faaliyetleri desteklediğimizi ve bu konuda gerçekleştirilecek faaliyetlerin halkımız ile daha etkin buluşturulması adına Antalya İl Koordinasyon Kurulu olarak tüm kurumlarla işbirliği içerisinde çalışma arzusunda olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.”

  Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Havamızı, bozmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı