Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 11:53 Bu haber 794 kez okundu
 
Hastanelerin sorunu ‘Tıbbi Sekreterler’
Hasta Hakları Günü nedeniyle açıklama yapan HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan, hastanelerde çalışan tıbbi sekreterlerin sağlık bilgilerinin olmadığını ve hasta psikolojisinden anlamadıklarını iddia etti. Ayhan, personellere eğitim ve seminer verilmesini önerdi
Sağlık Haberi
Hastanelerin sorunu ‘Tıbbi Sekreterler’

Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) 26 Ekim Hasta Hakları Günü nedeniyle, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Günün anlam ve önemine uygun olarak hastaneleri ziyaret eden HEYAD ekipleri, orada yatan hastalara moral verdi, dertlerini dinledi ve karanfil dağıttı. Ziyaret sırasında hakları hakkında bilgilendirilen hastalar, bu etkinlikten memnun olduklarını dile getirdiler.

 

YETERSİZ PERSONEL

 

Günün anlam ve önemine uygun konuşma yapan HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan, “Bugün 26 Ekim Hasta Hakları Günü. Hasta Hakları ilk kez 1981 yılında Lizbon Bildirgesi ile benimsenmiştir. Ülkemizde ise 1998 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Hasta hakları Temel insan haklarından asla ayrı tutulamaz. Sağlık alanında yaşanan olumsuz gelişmeler nitelikli sağlık hizmetlerine ulaşmadaki eşitsizlikleri giderek arttırmakta, hastaların sık sık mağdur duruma düşmesine neden olmaktadır. Personel yetersizliğinden dolayı çalışanlarına aşırı yük yüklenmesi onların işindeki motivasyonunu kırarak bir zorunluluk olan mesai saati tamamlamak için çalışmaya yönlendirmektedir. 2019 yılında hala yetersiz personelle hastaneler hizmet vermektedir. Fakat hem hastalar açısından hem de çalışanlar açısından en sancılı süreci başlatmaktadır. Birçok sağlık çalışanı mutsuzdur. Bu mutsuzluk da hasta ve yakınlarına yansımaktadır” dedi.

 

“BİLGİLERİ YOK”

 

Sağlıkta yaşanan sorunlara dikkat çeken Ayhan, sağlıkla ilgili kökten bir yenilenmeye ve yeni kurallara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Ayhan, “Personellere yeterli eğitim ve seminerler düzenlenmeli, ayda bir kez empati konulu hizmet içi eğitimler verilmelidir. Hastanelerde çalışan yardımcı sağlık personel diyebileceğimiz tıbbi sekreterlerin yarıdan fazlası sağlık bilgisi olmayan sağlık meslek lisesini bitirmemiş, kişiler arası ilişkiler, anatomi dersi, tıbbı terminoloji görmemiş kişilerden oluşmaktadır. Birçoğu da sadece tanıdık vasıtası ile temizlik kadrosundan işe girmiş ve yetkilendirilmiştir. Hasta nedir, hasta hangi psikoloji ile hastaneye gelir, bunlarla ilgili staj yapmamış kişiler sorunları daha da arttırmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

YENİ SAĞLIK POLİTİKASI

 

HEYAD olarak hastaların hakları olduğu gibi sorumluluklarının da olduğunu farkında olduklarının altını çizen Başkan Ayhan, “Bizler sağlık personelinin de haklarını savunuyoruz. Yeni bir sağlık politikasına ihtiyaç vardır. Derhal bir çalıştay yapılmalı ve bu çalıştaya başta sağlık çalışanları, eczacılar, tabipler odası, Sivil Toplum Örgütleri katılmalı ve hasta ne istiyor, sağlık çalışanı ne istiyor, eczacılar ne istiyor sorulmalı ve çözüm önerileri alınmalı bu doğrultuda hareket edilmelidir” şeklinde konuştu.

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Hastanelerin, sorunu, ‘Tıbbi, Sekreterler’,
Yorumlar
Haber Yazılımı