301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 18:25 Bu haber 144 kez okundu
 
Halkın yanında olma çağrısı
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “İktidarı, yurttaşların mutfaklarına girecek gıdaları, asgari ücretlileri, ailelerin temel tüketim malları ile doğalgaz, su ve elektrik gibi pek çok hizmeti etkileyecek koronvirüsü salgına karşı gerçekçi çözümlerle hareket etmeye ve yurttaşları etkileyen krize karşı halkın yararına paketler uygulamaya çağırıyoruz” dedi
Gündem Haberi
Halkın yanında olma çağrısı

Tüm dünya için tehdit oluşturan Koronavirüsü vakaları ülkemizde de gün geçtikçe artmakta. Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, iktidara seslenerek halka dönük önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti. Balık, “İktidarı, yurttaşların mutfaklarına girecek gıdaları, asgari ücretlileri, ailelerin temel tüketim malları ile doğalgaz, su ve elektrik gibi pek çok hizmeti etkileyecek koronvirüsü salgına karşı gerçekçi çözümlerle hareket etmeye ve yurttaşları etkileyen krize karşı halkın yararına paketler uygulamaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“YURTTAŞIN PAYI NEREDE?”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” sonrasında “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı verilen 21 maddelik paketi açıkladı. Alınan tedbirlerin sermayeye yönelik olduğunu söyleyen Balık, “İktidar ekonomiyi düzeltecek sözde 21 maddelik tedbirler içerisinde her zaman olduğu gibi yine sermaye destek verildi yurttaşların payına “maske ve kolonya” çıktı. Bu maskelerin dahi tüm yurttaşlara verilmeyecek olması bu paketin amacının salgınla mücadele olmadığını sermayeyi ve patronları kurtarma dönük olduğunu göstermiştir. Gelişmiş ülkeler, virüs salgınına karşı ekonomi ve günlük yaşama etkilerini azaltmak amacıyla çeşitli tedbirler açıklamaktadır. ABD başta olmak üzere, gelişmiş kapitalist ülkelerin Merkez Bankaları sermayenin kurtarılması için trilyonlarca dolarları harcamayı göze almıştır. Sermayeye ayrılan kaynakların onda birini bile virüsün asıl hedefi olan insanlığın kurtarılması için kullanılmadığı ortadır” diye konuştu.

 

“PATRONLAR MERKEZDE”

 

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkelerin koronovirüsünün yarattığı ekonomik tahribata karşı paket açıkladıklarını belirten Balık, “ABD 1 trilyon dolarlık paket, Almanya 1 milyar Euro, İngiltere 330 milyar Sterlin, Fransa 45 milyar Euro, İtalya 25 milyar Euro, İspanya 200 milyar Euro paket açıkladılar. 
Salgına karşı kapitalist devletler sermayeye öncelik verse de ABD halkına 1000 dolarlık çek dağıtarak destek vereceğini, Fransa zorda olan küçük şirketlerin kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını askıya alacağını, Avrupa ülkelerinin çoğunda doğrudan emekçiyi-çalışanı-çalışmayanı gözeten önlemler bulunacağını açıkladılar. İktidarının açıkladığı 100 milyarlık paketle diğer ülkelerin açıkladığı paketler karşılaştırıldığında ağırlık olarak sermayeyi ve patronları merkez aldığı görülmektedir” diye kaydetti.

 

EMEKÇİLERE YÖNELİK PAKET

 

İşçinin ve kamu emekçilerinin yaşam şartlarının zorlaştığına değinen Balık, “Krizin ve salgının bedeli emekçilerin sırtına yüklenmektedir. Yurttaşların hayatının söz konusu olduğu dönemde paranın ve sermayeye teşviklerin konuşulduğu ortamda salgınla mücadele ciddiyeti olamaz” dedi. Balık sözlerini şu şekilde noktaladı;

“Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  Acilen iktidarı ekonomik krize ve salgına karşı emekçiyi ve çalışana yönelik aşağıdaki önlemleri almaya çağırıyoruz; Kamu emekçilerine 2020 yılı için ön görülen zam oranları tekrar güncellenmeli gerekirse toplu sözleşme masası tüm sendikaların dahil olacağı şekilde tekrar kurulmalıdır. Virüs salgını ile mücadele 83 milyonun meselesidir. Çalışma bakanı tüm sendikaların dahil olduğu yeni bir değerlendirme toplantısı yapması gerekmektedir. Çalışanlara 3600 ek gösterge bu süreçte derhal verilmelidir. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 9 bin TL ye çekilmelidir. Tüm memurlar bu süreçte idari izinli sayılmalıdır. Anayasal bir kurum olan ekonomik ve sosyal konsey derhal toplanmalıdır. Sermayeye layık görülen 100 milyar TL’lik destek paketinin kapsamı ülkenin yüzde 70’ini oluşturan emekçilere yönelik daha fazla geliştirilmelidir.”

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Halkın, yanında, olma, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı