Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Temmuz 2018 - Perşembe 11:05 Bu haber 7310 kez okundu
 
"Görevi bırakıyorum"
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Nizamettin Sağır, 12 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olağanüstü kongreyi değerlendirdi. Meral Akşener’in aday olmaması hakkında görüşlerini aktaran Sağır, kendinin de görevi bırakacağını açıkladı.
Röportaj Haberi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sosyal medya üzerinden aday olmayacağına dair yaptığı açıklamalar üzerine yorum yapan İYİ Parti Antalya İl Başkanı Nizamettin Sağır, “İYİ Parti, bu umudun Meral Akşener ile birlikte devam etmesi lazım. Ben şimdilik aksini bile düşünmüyorum” dedi. Başkan Sağır, uzun süredir kendisinin de görevi bırakmayı düşündüğünü açıklayarak, “Yapılacak Antalya İl Kongresi’nde aday olma düşüncem yok” şeklinde ifade etti.

Hazel Berkalp: Meral Akşener’in aday olmayacağını açıklaması İYİ Parti’yi nasıl etkileyecek?

Nizamettin Sağır: İYİ Parti’nin yola çıkışı Meral Akşener’in önderliğinde oldu. Meral Akşener’in Türk Milletinde gördüğü karşılık, insanlara bir değişimin gerçekleşebileceği umudunu gösterdi. Sayın Meral Akşener’in aday olamayacağı kesin ama aday gösterilmesi halinde kabul etmeme pozisyonu gündeme gelecek olursa, yani İYİ Parti’nin başından çekilecek olursa, İYİ Parti yeni bir anlayışla yoluna devam eder. Fakat bu yol nasıl bir yol olur,  nasıl bir partiye dönüşür bunu şimdiden bilmek mümkün değil.

H.B. : Sizce, Meral Akşener’i bu kararı almaya iten ne oldu?

N.S. : Sıradan bir insanın bile ne kadar güçlü olursa olsun kaldıramayacağı kadar büyük bir hakaret, iftira, baskı yani partinin hem kuruluş hem de genel başkanlık yarış döneminde bir insanın kaldırabileceğinden çok daha büyük bir saldırıyla karşı karşıya kaldı Meral Hanım, zannediyorum bu saldırılar onu çok yordu.

H.B. : Meral Akşener’in bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

N.S. : Türkiye’de bir umut olarak doğdu İYİ Parti, bu umudun Meral Akşener ile birlikte devam etmesi lazım. Ben şimdilik aksini bile düşünmüyorum. Yine de aksi olursa parti kendisine yeni bir yol çizer ama bu yeni çizeceği yolun içerisinde kimler olur, kimler olmaz, kimler kenara çekilir onu bilemiyorum.

H.B. : Meral Akşener’in çekilmesi durumunda onunla birlikte gidecekler olur mu?

N.S. : Meral Akşener’in çekilmesi durumunda onunla beraber çok kişi kenara çekilir. Başka bir siyasi oluşuma girmezler. Çünkü Meral Akşener ile birlikte hareket edenlerin büyük bir çoğunluğu siyasete ara vermiş veya siyasetle bugüne kadar hiç yan yana gelmemiş insanlar. Bir umut hareketi olarak doğmuş bir hareketti bu. Dolayısıyla onun çekilmesi ciddi bir kadronun da kenara çekilmesi anlamına gelir.

H.B. : Meral Akşener’in çekilmesiyle birlikte Antalya’da sizinle ya da yönetim ile ilgili çekilmeler söz konusu olabilir mi?

N.S. : Ben, İYİ Parti hareketine başlarken kendimle alakalı herhangi bir siyasi düşünce ile yola çıkmamıştım. Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında bir farklılık yaratılabilir düşüncesi ile destek vermiştim. Zaten süreç içerisinde seçimlerin tamamlanması ardından yapılacak ilk kongrede görevi bırakmayı düşünüyordum. Çünkü ben uzun zaman siyaset yaptım ve siyasetten yoruldum. Bunu bir milli görev olarak gördüm bu da seçim döneminde olan bir mücadeleydi. O dönem tamamlandıktan sonra yeni ve heyecanlı bir kadroya yönetimi devretme düşüncem var. Yapılacak Antalya İl Kongresi’nde aday olma düşüncem yok. Bunu da Ankara’da genel başkanımıza ve teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımıza iletmiştim. Antalya’da yapılacak İYİ Parti kongresinde de yeni bir yol çizilir. Bu niyetim başından beri vardı. Çünkü Antalya gibi bir yerde siyaset çok ciddi bir enerji gerektiriyor. Ciddi bir gayret gerektiriyor. Bu gayreti verebilecek fiziki koşullara sahip değilim. Seçim döneminde de çok yoruldum çok yıprandım.

H.B. : Meral Akşener dışında aday olabilecek bir isim var mı?

N.S. : Meral Akşener İYİ Parti’den çekilecek olursa Türk Milliyetçiliği fikir sisteminden gelen bir kadro İYİ Parti’de etkin hale gelir. Kadronun büyük bir çoğunluğu bu arkadaşlardan oluşuyor. Yeni bir kimlikle yoluna devam eder. Parti içerisinde siyaset ile yoluna devam edecek, siyasetle ilgilenmeyi düşünen bir sürü insan var. Bunlar bir yol çizecektir kendilerine diye düşünüyorum.

H.B. : İYİ Parti’nin oy çoğunluğunu hangi kitle oluşturuyor?

N.S. : Türkiye genelindeki ve Antalya’daki resim birbirine benziyor. İYİ Parti büyük oranda Milliyetçi Hareket Partisi’nden ve birazda Cumhuriyet Halk Partisi’nden oy aldı. Yeni bir sisteme geçildi. Bizim mücadelesindeki mantığımız da oydu. Parlamenter Demokratik Sisteme geçilmediği müddetçe başkanlık sisteminde, milletvekilinin veya yerel yöneticilerin yetkileri, güçleri ve hareket alanları son derece dar olacak. Dolayısıyla asıl mücadele parlamenter demokratik rejime geçişle alakalı bir gücü ve bu talebi ifade edebilme gücünü yakalamaktı. Bu seçim olmadı Türk seçmeni iradesini Başkanlık sisteminden yana kullandı. Dolayısıyla bundan sonraki siyaset süreci bildiğimiz siyaset süreçler gibi olmayacak. Siyasetçilerin çok aktif olacağı bir dönem değil bu. Başkan ve kadrosunun yönetimde etkili olacağı bir süreç yaşayacağız.

H.B. : Yerel seçimlerde İYİ Parti’nin Antalya’da nasıl bir yeri olacak?

N.S. : Antalya’da İYİ Parti çok ciddi bir destek ve oy aldı. Herkese teşekkür ediyorum. Alınan bu destek Antalya’da İYİ Parti’yi kilit noktaya getirdi. Bir sürü yerde ciddi manada bir kilit parti haline geldik. Önümüzdeki dönem içerisinde bunun sonuçlarını göreceğiz. Antalya’daki 3-4 ilçe belediyesini İYİ Parti’nin alma ihtimali var. İttifaklar da kurulacaksa eğer, ittifaklar ile birlikte sonuçlar daha değişik olabilir.

H.B. : CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul ile yerel seçimlere yönelik bir ittifaka yönelik konuşmanız oldu mu?

N.S. : Hayır olmadı, yani onlara vaktimiz de yok. Çünkü parti içerisinde de bir takım hadiseler çıkınca önceliğimizde bu problemler oldu. Önce bunlar ile ilgileniyoruz.

H.B. : MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’in devam etmesini istediği yönünde açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz, bu düşünceyi neye bağlıyorsunuz?

N.S. : Demokrasinin işleyişi içerisinde siyasi partilere seçmenin mecbur kalmaması için alternatiflerin olması gerekir. Yani demokrasilerde farklı sesler sistemin sağlıklı işlemesini sağlar. Sayın Bahçeli’nin de bu manada İYİ Parti’nin yoluna devam etmesi yönünde açıklamasını samimi buldum ve öyle değerlendirdim. Sayın Bahçeli, ‘kiminle yola çıkıldıysa onunla devam edilmeli’ diyor onu da doğru söylüyor. Devlet Bahçeli’nin siyasi olarak bir menfaat doğrultusunda bunları söylediğini doğru bulmuyorum. Benim tanıdığım kadarıyla Devlet Bey, bu tür olaylara parti faydası cephesinden bakan bir insan değildir.

HAZEL BERKALP (ÖZEL RÖP)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Görevi, bırakıyorum",
Yorumlar
Haber Yazılımı