301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 15:28 Bu haber 423 kez okundu
 
Gönenç: Eksikliklerimizi Tamamlamalıyız
İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç, Yerel Seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Partisinin eksikliklerine de değinen Gönenç, “Aksu ve Serik’in alınamaması bizlerin ve genel merkezin eksikliğinden kaynaklıdır” dedi.
Siyaset Haberi
Gönenç: Eksikliklerimizi Tamamlamalıyız

Antalya’da Millet İttifakı’nın başarısıyla sonuçlanan Yerel Seçim sürecini ve sonuçları değerlendiren Gönenç, Muratpaşa bölgesinde CHP ve İyi Parti Ortaklığı ile toplam yüzde 65 ve üzeri oy potansiyeli beklediklerini ve üç aşağı beş yukarı tahmin ettikleri sonuçlara ulaştıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağlanan ittifakın oylarıyla kıyaslamada bulunulduğunu aktaran Gönenç, o dönem ki oylarda CHP’nin yüzde 41, İyi Parti’nin ise yüzde 16 civarında oyunun bulunduğunu, bundan yola çıkarak da Büyükşehir için en az yüzde 57 beklentilerinin bulunduğunu ve bu beklentilere de yakın sonuçlarla karşılaşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

SERİK İYİ PARTİ’NİN KALESİ OLABİLİRDİ

Antalya genelinde İyi Parti’nin eksikleri bulunduğunu belirten Gönenç, yeni kurulmuş bir parti olduklarını ifade ederek elde ettikleri deneyimler sayesinde eksiklerinin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzun yıllar siyasetin içinde bulunduğunu söyleyen Gönenç, “Siyasi tecrübelerime göre Aksu ve Serik’in alınamaması bizlerin ve genel merkezin eksikliğinden kaynaklıdır. Serik İyi Parti’nin kalesi olabilirdi” şeklinde konuştu. İyi Parti’nin Serik’te önceki seçime göre yüzde 27 civarında bir oy potansiyelinin bulunduğu ifade eden Gönenç, “Partimizin önceki seçimde yüzde 27 civarında bir oyu vardı. Bu seçimde de aynı sonuçları aldık. CHP’nin de oy potansiyelini eklediğimiz zaman bu oranın yüzde 50’lere çıkması bekleniyordu. Ancak beklentimizin altında kaldık. Bu durumdan yola çıkarak aday tespitinde bir hatanın yapıldığı görülmektedir. Bu gibi durumların partimize ileriye yönelik bir deneyim katacağını düşünüyorum” dedi.

 

TÜM İLLERİN MECLİS OYLARI SAYILMIYOR

Gönenç, Türkiye genelinde İyi Parti’nin oyunda artış yaşandığını belirterek, İyi Parti oylarının yüzde 10’un üzerinde olduğu tahmininde bulundu. Tahmininin metropol kentlerde il genel meclis sayılarının bütün partilerde bulunmamasından kaynaklandığını söyleyen Gönenç, “Partimizin daha önceki seçimde Adadolu’nun ve Karadeniz’in birçok bölgesinde oy oranı düşüktü. İyi Parti’nin güçlü olduğu yerler; Antalya, Mersin, İstanbul gibi metropol kentlerdi. Bu durumdan yola çıkarak, İyi Parti’nin oyunun yüzde 10’un üzerinde olduğu tahmininde bulunmaktayız. Türkiye genelinde tüm illerin meclis oyları sayılmıyor. Sadece Anadolu ve Karadeniz’deki kentler üzerinden yüzdelik dağılımlar yapılıyor. İyi Parti, geleceği parlak bir partidir” diye konuştu.

 

3-4 İL DAHA BİZDEYDİ

Seçim sisteminin adil olmadığına da değinen Gönenç, İyi Parti’nin normal şartlarda en az 3-4 ilde daha seçimi kazanmış olduğunu belirterek, “İnsanlar duygularıyla, fikirleriyle ve vicdanlarıyla oy vermiştir. Eğer genel başkanımızın konuşmaları ve reklam kampanyaları TV’lere yansımış olsaydı ya da belediye başkan adaylarımız ve sözcülerimiz sosyal medyada daha etkin olsaydı çok daha başarılı bir sonuç elde edebilirdik.  Meral Akşener’in meydan okumaları diğer partiler tarafından da takdirle karşılanmaktadır. Gelecek zamanda İyi Parti kimsenin önüne geçemeyeceği bir noktaya ulaşacaktır” dedi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Gönenç:, Eksikliklerimizi, Tamamlamalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı