Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Nisan 2017 - Cumartesi 15:09 Bu haber 1138 kez okundu
 
Girişimsel Kardiyoloji toplantısı yapıldı
TÜRK Kardiyoloji Derneği (TKD) ve TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği tarafından düzenlenen 24'üncü Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı Antalya'da yapıldı.
Sağlık Haberi
Girişimsel Kardiyoloji toplantısı yapıldı

 

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Anjiyografi Laboratuvarı'nda yapılan operasyondan ilk kez canlı yayınlar da yapılarak gerçekleştirilen kongrede, yurt dışından ve yurt içinden girişimsel kardiyoloji alanında önemli çalışma ve uygulamaları olan bilim adamları ile operatörler bir araya geldi. Kongrede, girişimsel kardiyoloji alanında var olan yöntemler ve yeni yöntemler ele alındı.


Kongre öncesinde Koroner Anjiyografi Laboratuvarı'nda yapılan ve canlı yayınlanan operasyonu yöneten Prof. Dr. Şakir Arslan, bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Kongresi'nde kardiyologların bilgi ve deneyimlerini paylaştığını söyledi.


Prof. Dr. Arslan, girişimsel kardiyolojinin kalp rahatsızlıklarının ameliyatsız tedavisi anlamına geldiğini belirterek, "Hastalar uyutulmadan, lokal anestezi yapılarak, kasık veya kol damarını kullanarak bu işlemler yapılmakta" dedi.


Girişimsel kardiyolojinin teknoloji bağımlı bir alan olduğunu, teknolojinin gelişmesiyle operasyonlarından daha kolaylaştığını anlatan Prof. Dr. Şakir Arslan, "Eskiden ameliyatla yapılan çoğu işlemi şimdi ameliyatsız gerçekleştiriyoruz. Kardiyoloji alanında en önemli gelişmelerden biri eski ameliyat yöntemiyle yapılan aort kapak değişiminin artık kasıktan aort kapağı yerleştirilmesi (TAVI) denilen yöntemle yapmaktayız. Bu işlem yaklaşık 5 yıldır Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılıyor. Hastanemiz, ülkemizdeki TAVI işlemlerinin yapıldığı ilk merkezlerdendir" diye konuştu.


 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: M.Seda ÇİNAR
Etiketler: Girişimsel, Kardiyoloji, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı