301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 11:19 Bu haber 294 kez okundu
 
Geç kalınmış acı bir itiraf
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın belirti göstermeyen koronavirüs vakalarının güncel tabloda yer almadığına ilişkin yaptığı açıklamanın bir skandal olduğunu söyleyen Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, “Biz de aylardır bunu söylüyorduk, bizi ihanetle suçladılar. Bu geç kalınmış acı bir itiraftır” dedi
Sağlık Haberi
Geç kalınmış acı bir itiraf

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sadece belirti gösteren kişilerin günlük Covid-19 tablosuna işlendiğini açıklaması tepkilere yol açtı. Ülke genelinde şeffaf bir yönetim yürütülmediğine ilişkin eleştiriler artarken Türk Tabipleri Birliği’nin aylardır vaka sayılarının gizlendiğine dair yapmış olduğu çağrılar karşılık bulmuş oldu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamanın literatüre uygun olmayan ve geç kalınmış bir açıklama olduğunu belirten Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu, koronavirüsten vefat eden hastaların da Sağlık Bakanlığı tarafından şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini söyledi.

 

GEÇ KALINMIŞ ACI BİR İTİRAF

 

Başından beri toplumda farkındalık yaratmak açısından şeffaf yönetim çağrısında bulunduklarını hatırlatan Dr. İşoğlu, “Bu konuda bizi çok farklı şekilde ihanetle suçlayanlar oldu. Açıkçası bu açıklamayı biz acı bir itiraf olarak kabul ediyoruz. Türk Tabipleri Birliği ısrarla ülkemizdeki vaka sayısının açıklanan rakamların çok daha üzerinde olduğunu ve bu sürecin şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğini söylemişti. Bu kadar zaman geçtikten sonra böyle bir açıklama yapılması bir yönüyle üzücü diğer bir yönüyle de en azından gerçeği açıklamaları açısından önemli diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

“BU BİR SKANDALDIR”

 

Yaşanan olayın bir skandal olduğunu söyleyen Dr. İşoğlu, “Bize bugüne kadar açıklanan şekliyle son dönemlerde açıklanan şekli arasında ciddi anlamda bir fark var. Toplumda paylaşılırken diğer vakaların neden gizlendiği sorusunu mutlaka sormak gerekiyor. Biz elbette ki içerisinde yer aldığımız için bunu anlayabiliyoruz ama toplum ne yazık ki açıklanan şeylerin ne anlama geldiğini anlamakta zorluk çekecektir. Yine TTB’nin ifade ettiği şeyler havada asılı kalacaktır. Sağlık Bakanı bir şekilde kelime oyunuyla bunu açıklamaya çalışmıştır. Literatüre yeni bir şey eklemiştir diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

“AÇIKLAMAK ZORUNDA KALDI”

 

Bakan Koca’nın, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in belgeleriyle birlikte rakamların gerçeği yansıtmadığını açıklaması üzerine böyle bir açıklamada bulunmak zorunda kaldığını belirten Dr. İşoğlu, “Açıklanan belge bu tarz bir açıklama yapmak zorunda bıraktı. Bu belgelere bizim ulaşma imkânımız söz konusu değil. Israrla Sağlık Bakanlığı’na ve Sağlık Müdürlüklerine resmi yazıyla mevcut vaka sayılarının ne olduğunu sormamıza rağmen bu bilgiler uzun zamandır yani bu sürecin başladığı günden itibaren bizlere verilmedi. En son ortaya çıkan belge artık son nokta haline geldi ve açıklamak zorunda hissettiler” dedi.

 

 

SAYILAR GİZLENDİKÇE FARKINDALIK AZALIYOR

 

Şeffaf olunması ve vaka sayılarının mutlaka açıklanması gerektiği söyleyen Dr. İşoğlu, “Toplumda ancak bu şekilde farkındalık yaratırsınız. Siz normalleşmeye geçiyoruz derken gerçek sayıları gizlerseniz insanlar olayların farkına varamazlar o normalleşme bugünkü sonucu doğurur. Ortada nasılsa çok ciddi oranda bir vaka yoksa insanlar da ona göre normalleşme sürecine geçişte işin ciddiyetine varmadan, farkına varmadan çok rahat bir şekilde kuralları ihlal ederler ve sonuçta çok yaygın bir bulaşma söz konusu olur” ifadelerini kullandı.

 

VEFAT SAYILARI DA GİZLENİYOR MU?

 

Geç gelen açıklamanın başka soruları da beraberinde getirdiğini kaydeden Dr. İşoğlu, “Bu ülke sağlık konusunda ciddi anlamda bedeller ödedi. Biz kendi sağlık çalışanı arkadaşımızı, hekim meslektaşlarımızı kaybettik. Keşke daha önce böyle bir şeffaf bir açıklama olsaydı da tedbirleri daha sıkı alabilseydik. İnsanların en azından bir kısmını kaybetmemiz söz konusu olmayacaktı. Tabii ki bu açıklamadan sonra vefat sayılarına ilişkin sorulara da cevap verilmesi gerekiyor. Vefat sayıları bu açıklamadan sonra muamma oldu. Onun da şeffaf bir şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanması şart. Çünkü hakikaten vefat edenler herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi tanıyla defnediliyorlar. Vefat eden Covid-19 tanısı konulan hasta sayısı oldukça nadir. Büyük belediyelerin kamuoyuna açıkladığı kayıtlarla Sağlık Bakanlığı’nın kayıtları birbirini tutmuyor. Buna da şeffaflık açısından bir açıklık getirmek gerekiyor” diye konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Geç, kalınmış, acı, bir, itiraf,
Yorumlar
Haber Yazılımı