301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 10:52 Bu haber 213 kez okundu
 
Gazipaşa sahili tehlike altında
Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Gazipaşa Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Gazipaşa kıyı kesiminin tamamen turizm tesisi alanı olarak planlandığını belirterek planların iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açıldığını duyurdu
Gündem Haberi
Gazipaşa sahili tehlike altında

Gazipaşa kıyı kesiminin, Gazipaşa Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tamamen turizm tesisi alanı olarak planlandığını ve tüm kıyının yapılaşmaya açıldığını belirten Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Ali Serdar Aykurt, “Planlanan alan, Gazipaşa’ya bağlı mahallelerdir. Bölge, tepeler arasında kumsal alanlarına sahip kıyı bandıdır. Bölgede aynı zamanda, 2. ve 3. derece doğal sit alanı ile Selinus Antik Kenti 1. ve 3. derece arkeolojik sit alanı mevcuttur. Bölge, aynı zamanda Antalya-Gazipaşa turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Bölge kıyıları ve kumsallar deniz kaplumbağaları yuvalama ve etki alanı içinde kalmaktadır, ayrıca kıyılar Akdeniz foklarının yaşama alanı içindedir. 18. Madde uygulaması ve dayanağı planlar ile Pazarcık ve Koru Mahallelerinin kıyı kesimi planlanmış ve kıyı kesimi tamamen turizm tesis alanı olarak planlanmıştır” dedi.

 

DOĞAL SİT ALANINDA BOZULMA TEHLİKESİ

 

Planlar ile ender bulunan doğal yapıların bozulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Aykurt, “Ender bulunan olağanüstü güzellikleri nedeniyle doğal sit olarak tescillenen kıyı kesiminin, tamamen turizm tesis alanı olarak planlanması, sahilin otellerle dolmasına, yüksek yoğunluklu yapılaşmaya ve tüm bu doğal güzelliğin yok olmasına neden olacaktır” diye konuştu.

 

“NİTELİKLİ TARIM ALANLARI YOK OLACAK”

 

Bölgenin turizme açılmasıyla nitelikli tarım alanlarının yok olacağını kaydeden Aykurt, “Bölgenin turizme açılması ile bölgede turizm ağırlıklı nüfus artışı olacaktır. Büyük kapasiteli 5 yıldızlı otellerle dolu ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Kemer, Serik, Manavgat, Alanya gibi turizm ağırlıklı yörelerde de görüldüğü üzere, gelen turizme hizmet için lokanta, çarşı, alışveriş merkezi, sağlık tesisleri, lojman, ikinci konut vb. gibi başka yapılaşmalar artarak tarım alanlarını yok edecektir. Tüm dünyada Covid-19 salgınının yaşandığı şu günlerde, tarım alanlarının önemi görülmektedir” şeklinde konuştu.

 

“SAHİL HALKA KAPATILACAK”

 

Halkın denize girebileceği, kıyılardan faydalanabileceği hiçbir alanın planlanmadığını aktaran Aykurt, “Tüm sahil şeridinin turizm tesis alanı olarak planlandığı düşünüldüğünde, tıpkı Kemerağzı, Kundu, Belek ve Kemer sahillerinde yaşandığı gibi, sahilin tamamen otel ve müşterilerine ait olacağı, oteller tarafından işgal edileceği ve halka kapatılacağı aşikârdır” dedi.

 

“ENDEMİK TÜRLER VAR”

 

Planlanan bölgede, tüm dünyada nesli ileri derecede tehlike altında sayılan Akdeniz foklarının yaşadığını dile getiren Aykurt, “Tüm dünyada popülasyonu 700 olarak varsayılan bu türün 100 tanesinin Türkiye’de yaşadığı düşünülmektedir. Aynı şekilde, bu bölge Caretta Caretta ev Chelenio türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanıdır ve Deniz Kaplumbağaları Yuvalama Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları'na tabidir” ifadelerini kullandı.

 

“TURİZM SADECE OTEL İLE OLMAZ”

 

Turizmin sadece yıldızlı otel anlayışıyla yapılamayacağını belirten Aykurt, “Antalya sahillerinde kapasitenin çok üstünde otel bulunmakta olup, son dönem krizlerle çoğu kapanmış ya da kapanma noktasına gelmiş veya el değiştirmiş ve değiştirmektedir. Oysa son yıllarda tüm dünyada sürdürülebilir turizm olarak anılan yeni bir turizm anlayış benimsenmiştir. Gazipaşa’da da, tarım ile birlikte yürütülebilir, halkın katılabileceği bir turizm anlayışı ile planlanabilecekken, parsel sınırlaması ile sadece büyük parsel sahiplerine ayrıcalıklı bir planlama ile bazı imkanlar tanınmış ve büyük bir haksız rant yaratılmıştır. Bu nedenle de planlar, ne planlama mantığı ne de şehircilik esasları ile bağdaşmaktadır” diye konuştu.

 

“18 VATANDAŞ İLE BİRLİKTE DAVA AÇTIK”

 

Planlarda doğal tarihi ve kültürel değerlerin yok sayıldığını, sürdürülebilir eko turizm yerine, yığılma ve yapılaşmaya yönelik turizm anlayışının benimsendiğini kaydeden Aykurt, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve 18 vatandaş ile birlikte planın iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla Gazipaşa Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtıklarını söyledi.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Gazipaşa, sahili, tehlike, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı