301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 12:49 Bu haber 348 kez okundu
 
GAZETECİLER TEK YÜREK OLDU
Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin yazarı Usta Gazeteci İdris Özyol'a yapılan saldırının ardın Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, düzenlediği basın toplantısı ile saldırıyı kınadı. Başkan Engin Korkmaz, "Taş devri zihniyetini taşıyan saldırganların derhal yakalanması talebiyle İdris Özyol’a yapılan saldırıyı kınıyoruz" dedi.
Gündem Haberi
GAZETECİLER TEK YÜREK OLDU

15 Mayıs Çarşamba günü Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğrayan Usta Gazeteci İdris Özyol için Gazeteciler tek yürek oldu. Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi basın toplantısı düzenlerken, Sivil Toplum Örgütleri, siyasi parti il başkanları ve gazeteciler İdris Özyol'u yalnız bırakmadı. Yaşanan vahim olayın basit bir saldırı olmadığına dikkat çeken ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz, "Yaşananları bu kadar basit özetlemek mümkün değil. Çünkü olayın perde arkası var. İdris Özyol, bir süredir belli bir kesim tarafından tehdit ediliyordu. Muratpaşa Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol’un yanı sıra Gerçek Gazetesi’nden Songül Başkaya’yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu. Dün ise bu tehditler adresini buldu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında eli sopalı bir grubun saldırısına uğradı" diye konuştu.

 

Hiçbir gazetecinin işine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan taş devri zihniyetlerine pabuç bırakmayacağını ifade eden Korkmaz, "21. Yüzyıl Türkiye’sinde kimsenin görmek istemediği bu anlayışın hala can yakıyor olması utanç vericidir. Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkanı kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır.  Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir. İdris Özyol yalnız değildir. Gazeteciler bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacaktır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yetkililere sesleniyoruz, adaleti ve güvenliği sağlamaya davet ediyoruz" dedi.

 

SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUM

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Özyol'a yapılan saldırıyı kınadığını, son zamanlarda farklı düşenenler üzerinde sindirme politikası izlendiğini söyledi. Zeybek, "Sonuç olarak insanları ayrıştıran, birbirine karşı nefret duygusunu geliştiren bu yaklaşım maalesef toplumda tam da birlikte olacağımız el ele vereceğimiz böyle bir süreçte milleti birbirine düşürüyor. Bu gidiş çok tehlikeli bir gidiştir. Özellikle siyasi yetki sahibi olan iktidar sahiplerine ve onun ortaklarına seslenmek istiyorum. Milleti birbirine düşürmeyin. Kin ve nefret dilini bırakın. İdris Özyol’a yapılan bu saldırı bireysel bir saldırı değildir. Bu organize bir olaydır. Bunu böyle değerlendirmek gerekiyor. Biz basına yönelik bu tür saldırıların ve tehditlerin yargı tarafından titizlikle ele alınmasını, İdris Özyol’a yapılan bu saldırının faillerinin en kısa sürede tespit edilip yargıya teslim edilmesini ve yargı tarafından gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Eğer bu faillerin yaptıkları yanlarına kar kalacaksa bunu önlemek mümkün olmaz. Bu konuda özellikle siyasilere ve basın mensuplarına yönelik bu tür saldırıların yargıda gereğinin mutlaka yapılması lazım. Bunu sıradan bir olay gibi değerlendirerek her saldırıda bulunanları serbest bırakmaktan derhal vazgeçilmelidir. Basın susturulmak isteniyor. Daha doğrusu, farklı düşünce susturulmak isteniyor. Muhalefet susturulmak isteniyor. Ancak şunu herkes bilsin hiçbir tehditten ve saldırıdan korkmayız. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. Biz özgür basının ve basın emekçilerinin her zaman yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bu saldırganların hak ettikleri cezayı almaları için de gereken her şeyi yapacağız" şeklinde konuştu.

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi'nin toplantısında gazetecileri ve İdris Özyol'u yalnız bırakmayan İyi Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, "Eskiden; yasama, yürütme, yargı ve basın olarak bilirdik. Artık bunun tek bir ayağı var. Yasama, yürütme, yargı ve basın tek bir yerde toplanmış durumda. Bizler de muhalefet olarak haber edinme özgürlüğümüzün üzerine bu şekilde şiddetle gelinmesinin tamamen karşısındayız. İktidar ve onun ortağına seslenmek istiyorum. Yüzde 50’yi zor tutuyoruz diye söyleyip duruyorlar, yüzde 50 de bunun karşısında bir blok var. Bu blok da eğer bizlersek, muhalefetse her gün, yıllarca bizim aleyhimizde yazdılar ve biz hiçbir gazeteciyi darp etmedik. Basındır, doğru haber vermek şartıyla yazabilir. Söyleyeceği olan varsa ertesi gün tekzip yayınlar. Benim şahsıma da yazıldı, çıktım tekzip yayınlattım. Bunu hiçbir zaman şiddetle çözmedik. Biz İdris Özyol’un yanındayız. Doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Muhalefet yapmamız gereken yerde muhalefet yapacağız, iktidarın da doğruları olduğu zaman yanında olacağız. Biz Türkiye’yi daha güzel bir şekilde yönetmek ve basının da doğruları yazmasını sağlamak için şiddete kesinlikle karşıyız. Her şey inşallah güzel olacak" diye konuştu.

Mehmet Akyol

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: GAZETECİLER, TEK, YÜREK, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı