301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
28 Ekim 2020 - Çarşamba 15:25 Bu haber 152 kez okundu
 
Fırtınanın bilançosu: 200 milyon TL
Kumluca ve Finike’de gerçekleşen fırtınanın yarattığı tahribatı TBMM Genel Kurulu’na taşıyan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “İlçelerdeki çiftçilerimizin toplam zararı şu ana kadarki hesaplamalara göre 200 milyon lira. Çiftçiye el uzatıp destek verilerek üretimin devam etmesi sağlanmalıdır” dedi
Gündem Haberi
Fırtınanın bilançosu: 200 milyon TL

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, geçtiğimiz günlerde Finike ve Kumluca’da etkisini gösteren ve bir vatandaşın ölümüyle sonuçlanan fırtınaya değindi. Yaşanan afetin iki ilçede de üretimi durdurduğuna dikkat çeken Özer, “2 bin 31 üreticimiz afetten etkilendi. 7 bin 875 dekarı Kumluca’da, 767 dekarı Finike’de olmak üzere toplam 8 bin 642 dekar plastik ve cam sera zarar gördü. 2 bin 625 dekarı Kumluca’da, 6 bin 551 dekarı Finike’de olmak üzere toplamda 9 bin 176 dekarlık bahçe afete maruz kaldı. Bu bahçelerin çoğunluğu narenciye ve nar bahçesidir. Her iki ilçede çiftçilerimizin zararı 200 milyon lira civarında. Bu tespitler şimdiye kadar yapılabilmiş olanlar. Afetten etkilenen üreticilerin başvuruları devam etmekte olup, hasar tespiti çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.

 

 

SİGORTA PRİMİ DÜZENLENMELİ

 

Tarım alanlarının mülkiyet sorunlarına bakılmaksızın çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi içerisinde TARSİM’e dâhil olmaları gerektiğini kaydeden Özer, “Sigorta primlerinin yüzde 50’sini devlet bütçeden ödüyor. Geriye kalan yüzde 50'yi de çiftçi kendisi ödüyor. Ama görüyoruz ki, çiftçi kendisine düşen TARSİM sigorta primi çok yüksek olduğu için, TARSİM sigorta priminden imtina etmeye başlıyor. Sigorta primlerinin üreticinin ödeyebileceği miktarda düzenlenerek makul seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

SEZONU TAMAMEN KAYBETTİLER

 

TARSİM sigorta sisteminin üretici lehine çalışabilir konuma getirilmesi gerektiğini aktaran Özer, “Biz çiftçiyi aslında tam desteklemiyoruz. Çiftçiyi Avrupa'daki üreticilerle rekabet edecek düzeye getiremiyoruz. Bu bölgedeki cam seralardaki üretim bitmiş durumda. Cam seraların tamamı doluyla beraber bitti, altındaki ürün de bitti, sezonu tamamen kaybettiler. Bu üreticiler tesislerini kaybettiler. Bunları ayağa kaldırmak lazım. Pandemi döneminde gördük ki, gıda üretimi çok önemli. Eğer üretmezsek aç kalma durumuyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

 

“BORÇLAR ERTELENMELİ”

 

Çiftçilerin Ziraat Bankası borçlarının ve Tarım Kredi borçlarının faizsiz olarak en az iki yıl ertelenmesi gerektiğini belirten Özer, “Çiftçimizin üretime başlayabilmesi için de önümüzdeki süreçte üretimi devam ettirmesini sağlayabilmek bizim görevimiz. Buradan hem Hazine Bakanına hem Tarım Bakanına sesleniyorum; bu cam seraların plastik seraya dönüştürme sürecini tamamlamamız lazım. 40-50 yıllık cam seralar üretim ömrünü tamamlamış durumda ve tarıma katkısı yok. En ufak bir doluda plastik seraları kaldırma şansımız varken, cam seraları kaldıramıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Fırtınanın, bilançosu:, 200, milyon, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı