Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 13:47 Bu haber 673 kez okundu
 
Fırıncı kan ağlıyor
Antalya’da geçtiğimiz yıl 30, 2020’nin ocak ayında ise 4 fırının girdi maliyetlerinden dolayı kapanmak zorunda kaldığını söyleyen Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “Geçen sene 70 TL olan un bu sene 110 TL’ye çıktı. Hakkımız olan 200 gram ekmeğin 1,75 TL olmasıdır. Hiçbir yetkiliye derdimizi anlatamıyoruz. Şu an ülkemizde fırıncılar Suriyelilerden daha kötü durumda” dedi
Gündem Haberi
Fırıncı kan ağlıyor

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, başıboş ve sahipsiz kaldıklarını söyleyerek, “2019 yılı içinde Antalya’da 30 tane fırın kapandı, bunların yerine 50 tane de ruhsatsız açıldı. Devletimiz ve belediyeler ruhsatsız fırınlara göz yumuyor. İnsanlar bu mesleğe çaresizlikten, sıcak para var diye giriyor. Müteahhit, avukat, doktor gibi mesleği fırıncılık olmayan kişiler fırın açıyor, 6-7 ay sonra batıp gidiyorlar. Ben 35 senedir bu işi yapıyorum. Benim gibi 40 senedir bu işi yapan meslektaşlarım var. Gelen giden batarken bizde de yaralar açıyor. Ayakta durabilmek için evini, arabasını satan var. Ülkemizde fırıncılar Suriyelilerden daha kötü durumda ama maalesef hiçbir devlet yetkilisine derdimizi anlatamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“200 GRAM EKMEK 1,75 TL OLMALI”

 

200 gram ekmeğin 1 lira 75 kuruş olması gerektiğini belirten İnce, “2015 yılının temmuz ayında ekmeği 1 liradan satıyorduk. O zamanlarda un 55 lira, maya da 27 liraydı. Bugün un, peşin alırsanız en düşük 110 TL, kalitesine göre 140 TL’ye kadar çıkıyor. 55 liralık un 110 lira olduysa ekmek de 2 lira olmalı. Biz 1 lira 50 kuruşa da razıyız. Bizim artık para kazanma dünyamız geçti, ayakta duralım yeter” diye konuştu.

 

“FIRINLARIN YÜZDE 95’İ VERGİSİNİ ÖDEYEMİYOR”

 

Ülkenin birçok yerinde fırınların eleman çalıştıracak parası olmadığından dolayı aile işletmesine döndüğünü dile getiren İnce, “20 yıllık işveren 2 tane adamını çıkartıp oğlunu, kızını çalıştırarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Şu an bu da fayda etmiyor. Buradan devlet yetkililerine de söylüyoruz, Antalya’daki fırınların yüzde 95’i 2018 Ağustos ayından beri SSK, maliye, Bağ-Kur gibi resmi kurumlara borçlarını ödeyemiyorlar. Bu durumdan dolayı devlet de zarara uğruyor. Kapatıp gidenler SSK’sını, vergisini ödemedi. Bu ödenmeyen vergiler devlete bir külfettir. Ama devletimiz ekmek ucuz görünsün benim alacağım vergi önemli değil gözüyle bakıyor. İçler acısı bir durum” şeklinde konuştu.

 

SADECE OCAK AYINDA 4 FIRIN KAPANDI

 

2020’nin sadece ocak ayında 4 fırının kepenk kapattığını söyleyen İnce, geçen yıla oranla bu sene daha fazla fırıncının kepenk kapatmak zorunda kalacağını kaydetti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın almış olduğu karar neticesinde hamurun yoğrulmasıyla pişmesi arasında geçen 4 saatlik süreçteki direncini ifade eden ve buğdayın kalitesini gösteren sedimantasyonunun 35’ten 26’ya düşürüldüğünü hatırlatan İnce, mallara yemlik için giden ve kırık buğday diye de adlandırılan ucuz buğdayların un yapımında kullanıldığına dikkat çekti.

 

“BEN BİLE KEPENK KAPATMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

 

Vatandaşların un fiyatlarından habersiz olduğunu ancak ekmeğe gelen en ufak zamda ayağa kalktığını ifade eden İnce, “Un, geçen sene 70 TL bandındaydı, bu sene 110 TL’ye çıktı hiçbir gazete ve televizyon bunu yazmadı. Ekmeğe 25 kuruş zam talep ettik diye fırıncıları insafsız, vicdansız yaptılar. Yılbaşına doğru ben bile kepenk kapatmayı düşünüyorum” diye konuştu.

 

“SURİYELİLER BİZDEN İYİ DURUMDA”

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin kendilerinden daha iyi durumda olduğunu kaydeden İnce, “Bir arkadaşım bana benzin döküp kendimi yakayım belki o zaman sesimizi duyarlar dedi. İnsanlarımız sırf sesini duyurmak için kendini öldürmeyi bile düşünüyor” dedi.

 

Halil Büyükayhan/ÖZEL

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Fırıncı, kan, ağlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı