Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 11:12 Bu haber 786 kez okundu
 
Fay hattı üzerine bina yapılır mı?
Depremde binaların yıkılmasında temel sebebin fay hatlarında değil dayanıklı binaların yapılmamasında olduğunu belirterek her türlü fay hattı üzerinde inşaat yapılabileceğini söyleyen İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı’ya karşı çıkan JMO Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Fay hattının üzerine inşaat yapmak intihardır” dedi
Gündem Haberi
Fay hattı üzerine bina yapılır mı?

1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Jeoloji Mühendisleri Odası’nda (JMO) bilgilendirme ve farkındalık oluşturma amaçlı basın açıklaması gerçekleştirildi. ‘Fay hattı üzerine inşaat yapılır mı?’ konusu hakkında farklı açıklamalarda bulunan iki meslek odası arasındaki çelişki kafaların karışmasına sebep oldu. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı’nın günümüz teknolojisi ve mühendisliği kullanılarak her türlü fay hattı üzerine inşaat yapılabileceğini söylemesi üzerine konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, böyle bir durumun intihar olacağını, çalışmaların belirli bir mesafe belirlenerek yapılması gerektiğini söyledi.

 

BALCI: MÜHENDİSLİK BİLİMİ İMKÂN VERİYOR

 

Depremde binaların yıkılmasında temel sorunun fay hatlarında değil dayanıklı binaların yapılmamasında olduğunu aktaran İMO Antalya Şube Başkanı Balcı, açıklamasında “Bilimi, mühendisliği ve günümüz teknolojisini görmezden gelerek, deprem riski olan bölgelere yapılaşma izni verilmemesi noktasında yapılan söylemleri şaşkınlıkla takip ettiğimizi ifade etmek istiyoruz. Bugünün inşaat teknolojisi her türlü zemin koşullarında ve fay hatları gibi deprem riskinin yüksek olduğu alanlarda dahi yapılaşmaya olanak sağlamaktadır. Zemin koşulları, deprem yönetmelikleri ve mühendislik ilkeleri dikkate alınarak yapılan yapılar hasar görebilir fakat can kayıpları yaratmaz. İnşaat mühendisliği bilimi ve bilgisi bu tür yapıların yapılabileceğine imkân veriyor” ifadelerine yer vermişti.

 

ÇELTİK: YAPILIR DEMEK İNTİHARDIR

 

1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla Jeoloji Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın açıklamasında bu konuya da değinen JMO Antalya Şube Başkanı Çeltik, “Bazı faylar yanal atımlı yani makas gibi keserken bazıları düşüyor. Bugün Fethiye-Burdur fay zonu üzerinde yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda bir tane fayımız var. Fethiye-Burdur fay zonu üzerinde tarihsel depremlere baktığımız zaman fay 90 santim ile 2 buçuk metre arasında bir çöküntü yapıyor. Bir binanın bir tarafı 2 buçuk metre göçerse bu bina ayakta kalmaz. 20 santim tek taraflı göçtüğü için bugün binalar boşaltılıyor. Fayın etki edebileceği mesafeyi hesaba katarak belirli uzaklıkta sağlam bir bina yapabilirsiniz ama fayın üzerine bina yapılmaz. Fay hattının üzerine bina yapılır demek intihardır” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Fay, hattı, üzerine, bina, yapılır, mı?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı