Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 15:32 Bu haber 614 kez okundu
 
FIRSATÇILAR KAZANIRKEN, FATURA VATANDAŞA ÇIKTI!
Sigara piyasasında Marlboro grubuna gelen zamlar diğer firmaların ve bazı tekellerin de fırsatçılığına yol açtı. Büyük firmalar zam öncesi ürünü kısıtlarken bazı esnaflar da krizi fırsata çevirmek için elindeki ürünleri stoklayarak faturayı vatandaşa kesti.
Gündem Haberi
FIRSATÇILAR KAZANIRKEN, FATURA VATANDAŞA ÇIKTI!

Gündemin belirleyicisi olan ve ardı arkası kesilmeyerek tüm sektörlerde gün aşırı gelen zamlar, özellikle sigara tiryakilerine işkence oldu. Piyasadaki en pahalı sigara grubuna yapılan 2 lira zammın ardından, diğer sigaralardaki belirsizliğin faturası vatandaşa çıkarıldı. Esnaflar sigara firmalarını suçlarken, vatandaş kimi suçlayacağını bilemiyor. Bazı esnafların zam umudu ile sigara satışını durdurması da tiryakilerin tepkisini çekiyor.

 

DERE NEDEN AÇIKLAMA YAPMADI?

Sigara zammı ile ilgili görüşlerini aldığımız esnaflar, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığı, zam yapmayan firmaların ürünleri kısıtlı verdiğinden şikayetçi. Bazı esnaflar ise, meslektaşlarının ellerindeki ürünleri saklayarak zammın gelmesini beklediklerini öne sürdü. Her iki durumda da mağdur yine vatandaş olurken, Antalya Gazete Bayii ve Büfeciler Odası Başkanı Adlıhan Dere açıklama yapmazken, Genel Başkan’dan görüş alınması gerektiğini söyledi.

 

SAHTE FİYAT LİSTESİ

Esnaflardan Mesut İncirbelen, ilk gelen zammın ardından diğer sigara gruplarından istedikleri miktarda sigara alamadıklarından yakınırken, zam gelmemiş sigaraları zamlanmış gibi satan esnafların da olduğuna dikkat çekti. İncirbelen, “Bazı esnaf arkadaşlarımız bırakın 2 lira farkla sigara satmayı, sahte satış listesi bile çıkarmışlar ve bu sayede vatandaşı ikna etmeye çalışıyorlar. Dağıtım araçlarında sigara bulunmuyor. Normalde gelen firma arabasında 20 karton sigara bulunduruyorsa bunu 10’a çekiyor. İstesen de fazlasını alamıyorsun. Diyelim ki, bu mahallede 10 tane market var. Hepsi de bir karton sigara alacak. Firma da araca normalde 20-30 karton sigara koyarken, 10 karton koyuyor. Doğal olarak sana da 1 karton alma hakkı tanıyor. Bu durum son zamanlarda sadece sigara firmalarında değil, bütün sektörlerde mevcut” diye konuştu.

 

BÜYÜKLER KAZANINCA SORUN YOK

Her zam öncesinde benzer durumlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten İncirbelen, “Alkol de buna dahil ama hiçbirinde bu kadar katı değil. Sigaradan bizim yüzde 2,5 kar marjımız var. Açıkça söylemek gerekirse ben tekelcileri suçlamıyorum. Çünkü sigaraya zam bir gün içinde geldi. Alma imkanımız bile olmadı. Firma kar ederken tekelci de kendince kar elde etmeye çalışıyor. Sigara piyasası açık bir piyasadır. Almak yada almamak müşteriye kalmış. Sahçecilik yapılmadığı müddetçe tekelcinin kar elde etme çabalarının sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Büyük firmalar kar edince sorun olmuyor, küçük işletmeler elde edince sorun oluyor. Kendim yapmıyorum ama yapana de hiç karşı değilim” dedi. 

 

TİCARİ OLARAK ETİK DEĞİL

Tekel esnafından Gültekin Yalı ise, sigara firmalarının malı verdiğini, fakat bazı marketlerin zam gelmeyen sigaraları 2 lira zamlı sattığını söyledi. Yalı,

Herkes iğneyi kendini bir batırsa eleştiri yapmadan önce sigarayı Antalya civarında bütün marketleri gezin yüzde 75’i şu an zam gelmeyen tekel ve Winston kuruna 2 TL fark koyup satıyorlar. Dünden beri bütün gelen müşterim 10 TL’lik sigarayı 12 TL’ye aldım, 9 TL’lik sigarayı 11 TL’ye aldım diye şikayette bulunuyorlar. Firmalar da bunu öğrendiğinden dolayı bu maketlere kısıtlı mal veriyorlar. Doğru da iş yapıyorlar. Çünkü market malı çektiği zaman buna 2 TL zam gelmemişken haksız bir kazanç elde ediyor. Ticari olarak etik değil. Ben dürüstçe gerektiği gibi satıyorum malı düzenli bir şekilde veriyorlar. Dürüst bir esnaf değilsen vermiyorlar” şeklinde konuştu.

Vatandaşa zam gelmeyen ürünleri zamlı satan marketlerin sigara firmaları tarafından da cezalandırıldıklarını belirten Yalı, “Sen adamın malında hilekarlık yaptığın için sana 5-6 karton veriyor. Vatandaşa 2 TL gelmeyen zammı koyuyorsun haksız kazanç elde ediyorsun. Ben sektörün içindeyim vitrinim de dolu firmaların uyguladığı sistem doğru. Zamlar söylediklerine göre her an gelebilir diyorlar. Winston grubu her an gelebilir. Bu konuda hiçbir denetleme yok. Bundan dolayı vatandaş şikayetçi olacak, gidecek maliyeye şu bakkal zam gelmeyen sigarayı 2 TL farkla satıyor diye bilgi verecekler. Bizler vatandaş olarak duyarsızız. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali. Herkes duyarlı olsa, 2 TL farkla satan insanları ihbar etse sorun ortadan kalkacak. Biz sosyal vatandaşlık yapamıyoruz. Bazı bölgelerde Marlboro grubuna gelen zammın da üzerinde satış yapılıyor” dedi.

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: FIRSATÇILAR, KAZANIRKEN,, FATURA, VATANDAŞA, ÇIKTI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı