301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
25 Kasım 2020 - Çarşamba 15:53 Bu haber 23 kez okundu
 
Esnaf açlığa terk edildi
Ticaret Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Pandemi süresince toplam 383 bin iş yeri, yaklaşık 2 milyon çalışan ve ailesi açlığa terk edildi. Esnafımız ve yanında çalışanlar için yeni bir gelir kaybını destekleme ve işsizliğe karşı koruma paketi derhal hayata geçirilmelidir” dedi
Ekonomi Haberi
Esnaf açlığa  terk edildi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Antalya esnafının içinde bulunduğu sorunları dile getiren CHP Milletvekili Cavit Arı, esnafa somut destekler verilmesi için gereken adımların bir an önce atılması gerektiği vurguladı.

  Sayıştay raporundaki hatalar

  Sayıştay raporlarındaki hatalara değinen CHP’li Cavit Arı, “Sayıştay raporlarına bir göz attığımızda muhasebeleştirme hatalarından, bazı işlerin ihalesiz olarak Bakanlıkça belirlenen firmalara verilmesi, yurt dışı tanıtım desteklerinde hataların yapılması, usul hatalarının çokluğu, yurt dışı ofis desteği ödemelerinin düzenlemelere uygun yapılmaması gibi önemli hataların olduğunu görüyoruz. Ancak Sayıştay’ın raporunda bence hepsinden daha önemli olan bir tespit var. Ticaret Bakanlığı’nın ihracatı artırmaya yönelik sunduğu devlet destek ve yardımlarının etkin bir izleme ve etki değerlendirmesine tabi tutulmaması. 2019 yılında ihracatı artırmaya yönelik olarak sağlanan 3 milyar 147 milyon 438 bin TL’lik destek ve yardımların program esaslı bir etki değerlendirmesi yapılmamıştır. Destek modelleri bazında amaç ve göstergelerin tespit edilmemiş olması sebebiyle destek programı ya da programların vatandaşlar, ülke ekonomisi ve işletmeler üzerinde etki ve sonuçlarının değerlenmesi mümkün değildir. Amacına ulaşmayan ve amacından büyük oranda sapma gösteren destek ve yardımların ya yeniden düzenlenerek etkin hale getirilmesi ya da başka alanlarda desteklemeler yapılması gerekir” dedi.

  Esnaf açlığa terk edildi

  Pandemi tedbirlerinden dolayı kepenk kapatan esnafın sorunlarını dile getiren Arı, “17 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar ile Covid-19 tedbirleri kapsamında 369 bin iş yeri 16 Mart’tan süregelen kapatma uygulaması ile 14 bin 224 iş yeri yani toplam 383 bin iş yeri ve yaklaşık 2 milyon çalışan ve ailesi açlığa terk edildi. Esnafımız ve yanında çalışanlar için yeni bir gelir kaybını destekleme ve işsizliğe karşı koruma paketi derhal hayata geçirilmelidir. Esnaflarımız, aylık nakdi destekle maaş koruma programına alınmalıdır. Esnafların istihdam ettiği çalışanların gelir kaybına karşı korunması için çalışanlar ücretsiz izin uygulaması yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak devlet güvencesi kapsamına alınmalıdır” diye konuştu.

  Bakkalların ruhsat sorunu

  Bakkalların ruhsatlandırılmasında yaşanan sorunlara değinen Arı, “Fiiliyatta bakkal kalmadı. Ruhsatlar belediyeler tarafından market olarak çıkarılmakta. Belediyelerin vermiş olduğu bu ruhsatlar nedeniyle birçok bakkal vaziyetindeki iş yeri bugün market olarak geçmekte.  İl Hıfzıssıhha Kurulu karar alırken market olarak karar çıkınca küçük esnafımız çok mağdur oldu. Yeni düzenleme yapılıp AVM, zincir marketler gibi ayrım yapılırsa küçük esnaf olarak geçen bakkallarımızın da zarar görmesinin önüne geçeriz” şeklinde konuştu.

  Turizmci beter durumda

  2020 yılında Antalya’da turizm çalışanlarının çalışabilme süresinin sadece 2 ay olduğuna dikkat çeken Arı, “İki aylık işte kira mı ödesinler, sattıkları malın parasını mı ödesinler, evlerini mi geçindirsinler personellerinin maaşlarını mı versinler? Kısacası sadece esnaflar değil çalışan personeller de beter durumda” dedi.

  Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Esnaf, açlığa, , terk, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı