301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 10:18 Bu haber 330 kez okundu
 
Ellerinizi vatandaşın üzerinden çekin
Demre Üçağız’daki 12 bin 983 metrekarelik kıyı şeridinin belediyeden alınarak MUÇEV adlı şirkete verilmesinin bölge halkının tepkisine yol açtığını söyleyen İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Orada 200’e yakın hane var. Neredeyse hepsi teknecilikle uğraşıyor. Burayı ranta kurban etmek bu insanların ekmeğiyle oynamak demektir” dedi
Gündem Haberi
Ellerinizi vatandaşın üzerinden çekin

Demre Üçağız’daki 12 bin 983 metrekarelik kıyı alanının işletme yetkisinin belediyeden alınarak MUÇEV’e 10 yıllığına kiralanmasına tepki gösteren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, iskeleden ücretsiz bir şekilde yararlanan ve geçimini teknecilikle sağlayan bölge halkının tepkili olduğunu ve bu yanlıştan acilen dönülmesi gerektiğini söyledi.

 

HALKIN GEÇİM KAYNAĞI ELİNDEN ALINIYOR

 

Kekova’nın dünyanın en özel bölgelerinden biri olduğunu dile getiren Subaşı, “Orada 200’e yakın hane var. Neredeyse her evde bir tekne var. Lokantacılık, restorancılık yapıyorlar. Tam bir turizm ve balıkçı köyü olan çok özel bir yer. Oradaki insanlar zor şartlarda yaşadığı için tarım da yapamıyorlar ticaret yapma imkânları yok. O güzelim koyda her birisi tur tekneleriyle ailecek aile işletmeleri halinde ekmeğini kazanma peşindeler” diye konuştu.

 

MAHALLELİ TEPKİLİ

 

Bu özel ve güzel bölgede bulunan iskelenin ve çevrenin tümüyle Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) diye hiç bilinmeyen bir şirkete verildiğini kaydeden Subaşı, “Belediyeler kamunun, devletin bir parçasıdır. Halka en yakın hizmet birimleridir. Orada güvenliği, temizliği sağlayan bir belediye varken bu belediyeden habersiz alınıp MUÇEV diye bilinmeyen bir şirkete verilmesi inanılmaz bir şey. Tabii şu an herkes şaşkınlık içinde. Tekneciler tepkili, mahalle sakinleri tepkili. Ben de konuya ilişkin meclise soru önergesi verdim ancak daha bize cevap verilmeden bu defa Alanya’daki Kadınlar Plajı MUÇEV’e verildi” şeklinde konuştu.

 

“MÜCADELE VERİLECEK”

 

Üçağız’daki iskeleyi halkın bedelsiz olarak kullandığını söyleyen Subaşı, “Belediye ile bölge halkı uyum içinde iskeleyi kullanıyordu. Şimdi bu MUÇEV denen şirket Edirne’den Hatay’a kadar bütün değerli sahil yerlerini, bu tür koruma altındaki özel yerleri alıyor. Bu tamamen ranta dönük bir işlemdir. Hesap sorulamaz bir hükümetin tasarrufu bunlar. Belli ki orada bir mücadele verilecek. Bir bölgenin belediyeden daha önemli bir kurumu olamaz. Belediye, kendileri demektir” dedi.

 

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Ellerinizi, vatandaşın, üzerinden, çekin,
Yorumlar
Haber Yazılımı