301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 09:35 Bu haber 641 kez okundu
 
Elektrikli tartışma
CK Akdeniz’in Türel döneminde ödenmeyen 78 milyonluk borç yüzünden ASAT’ın elektriğini kesmek istemesi tartışma yarattı. Böcek 8 aydır ödenmeyen borcu yapılandırdıklarını açıklarken, kendi gayretiyle Dünya Bankası’ndan 400 milyonluk kredi alındığını söyleyen Türel ise, “Mazeret üretme, çözüm üret” açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi
Elektrikli tartışma

Antalya Su ve Atıksu İdaresi’nin (ASAT) elektrik borcunun Ağustos ayından beri ödenmediği ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in belediye meclisi toplantısında, ASAT’ın 78 milyonluk elektrik borcu ödenmediği için CK Akdeniz tarafından elektriğinin kesilmek istendiği açıklamasına Menderes Türel’den cevap geldi. Türel kendi döneminden kalma 78 milyon TL’lik elektrik borcu için Muhittin Böcek’e, “Mazeret üretme çözüm üret” diye karşılık verdi. Dünya Bankası’ndan kendi özel gayretiyle yaklaşık 400 milyon liralık yatırım finansman kredisi sağladığını söyleyen Türel, bu krediyi kuruşuna dokunmadan yeni yönetime bıraktıklarını ileri sürdü.

 

30 SENE VADELİ 400 MİLYONLUK KREDİ

 

‘Borç mu, hibe mi?’ tartışmalarına da cevap veren Türel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kredi 30 sene vadeli ve ilk beş senesi ödemesiz. Yani borcun geri ödemesi Muhittin Böcek döneminde başlamıyor. Faiz ise libor + 1.40. Menderes Türel’e teşekkür etmeseniz de bir an önce Antalya için gerekli yatırımları yaparak sudan ucuz bu krediyi kullanmayı Muhittin Böcek’e hatırlatsanız daha faydalı olur” ifadelerini kullandı.

 

CK AKDENİZ ELEKTRİĞİ KESMEK İSTEDİ

 

ASAT’ın Türel döneminden kalan elektrik borcuyla ilgili açıklama, Cuma günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi devam toplantısında MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’nin bir hatırlatması üzerine yapılmıştı. Senirli’nin ‘ASAT’ın siyaset dışı’ bırakılmasına yönelik sözlerine cevap veren Başkan Böcek, kurumun Türel döneminden kalan 78 milyon liralık elektrik borcu olduğunu açıklamıştı. Bunun ödeme planlarını yaptıklarını söyleyen Böcek, “Geçen sene ağustos ayından beri elektrik borcu ödenmediği için elektriklerin kesilmesi konusu oldu. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Su ve ekmekle siyaset yapmayacağımızı bilmenizi isterim. Ağustostan bu yana elektrik borcu ödenmediği için elektrik kesilmemiş, biz geldikten sonra elektrik kesilmesi gibi bir konu oldu” diye konuşmuştu.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Elektrikli, tartışma,
Yorumlar
Haber Yazılımı