301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
17 Kasım 2020 - Salı 13:42 Bu haber 27 kez okundu
 
Ekonominin yükü çalışanı vuruyor
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Dr. Ali İhsan Yılmaz, “Kamu çalışanları, son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisini derinden hissetmektedir” dedi
Gündem Haberi
Ekonominin yükü  çalışanı vuruyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 743,67 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7 bin 625,85 Lira olarak belirlendi. Sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 58,74 TL, yani yüzde 0,78 oranında artış gösterdi.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Ekim ayında 2849,69 lira olarak tahmin edildi. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2020 verilerine göre günlük 58,204 lira olduğu belirlendi.

“Piyasadaki dalgalanmanın etkisini hissediyoruz”

Ekim ayı asgari geçim sonuçları değerlendiren Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Dr. Ali İhsan Yılmaz, piyasalardaki hareketlenmenin zaten zorda olan memuru daha da zor duruma soktuğunu belirtti. Yılmaz, “2020 yılı için yüzde 4+4 zam reva görülen kamu çalışanları yaklaşan kış aylarının nasıl geçeceğini düşünürken bir de üzerine son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisini derinden hissetmektedir. 2021 yılı için ise kamu çalışanlarının alacağı zam oranı yüzde 3+3'tür. Resmi verilere göre gıda enflasyonu yıllık yüzde 16,51 olmuştur. Cebimize yansıyan gerçek enflasyon ise bunun çok daha ötesidir” diye konuştu. 

“Ek zam kaçınılmaz”

Kamu çalışanları ve emeklilerin mutfağındaki yangının daha da büyüdüğünü kaydeden Yılmaz, “Ekim ayı itibarı ile 4 kişilik bir ailenin harcamaları yılbaşından bu yana tam 728 lira zamlanmıştır. Yaşanan bu sıkıntıların bir nebze giderilmesi adına Türkiye Kamu-Sen olarak uzun zamandır talep ettiğimiz ek zammın verilmesi artık kaçınılmazdır. Yeni göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan'dan beklentimiz ekonomik gerçekler ışığında toplumun tüm kesimleri ile birlikte memurlarımızın da bu dar boğazdan çıkarılması yönündedir” dedi. 

“Tüketici, harcama yapabilir hale gelmelidir”

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmanın temelinde piyasaların durgunluğa girmesi, alım gücünün düşmesi ve belirsizliklerin yattığını dile getiren Dr. Yılmaz, “Piyasalara güven aşılamanın en kolay yolu, tüketici kesimi harcama yapabilir hale getirmektir. Kamu çalışanlarımıza verilecek bir ek zam bilinmelidir ki piyasalara da can verecek hareketlilik getirecektir” ifadelerini kullandı.

Halil BÜYÜKAYHAN                                        

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Ekonominin, yükü, , çalışanı, vuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı