301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
23 Kasım 2020 - Pazartesi 14:01 Bu haber 42 kez okundu
 
Ekonomi gemisi karaya vurdu
Ekonomik krizin gün geçtikçe artarak emekçileri ve ailelerini çıkmaza sürüklediğini ifade eden Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Kriz büyüyor ve büyüyen ekonomik kriz birçok ocağı söndürüyor” eleştirisinde bulundu
Ekonomi Haberi
Ekonomi gemisi  karaya vurdu

  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı açıklamalarla AKP iktidarına yönelik eleştirilerini sürdürdü. Başkan Balık, ülkede yaşanan işsizlik ve enflasyonun ocakları söndürmeye devam ettiğini belirterek, “Kriz büyüyor, ekonomi batıyor. AKP iktidarının politikalarının ekonomiyi toparlaması mümkün değildir. Krizden çıkışın tek çözümü; yatırım, üretim ve istihdam alanları açılması ve kamucu politikalara dönülmesidir” dedi. Balık, hangi adımlar atılırsa atılsın, rakamları ne kadar değiştirilirse değiştirilsin yaşanan işsizlik ve enflasyonun ocakları söndürmeye devam edeceğini söyledi.

 

  “İşsizlik rakamları bir aldatmaca”

  İşsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluk gibi ekonomik sorunların salgın ile birlikte belirgin şekilde hissedildiğini kaydeden Balık, “Ağırlaşan ekonomik kriz süreci, emekçiler ve aileler açısında ağır koşulları barındırmaktadır. Emekçilerin geçimlerini karşılamakta zorlandığını devletin resmi rakamları açıklamaktadır. Türkiye’de TÜİK verilerine göre aylık 899 TL ile geçimini sağlayan 11,6 milyon yurttaş bulunmaktadır. Türkiye’de yoksul sayısı yine TÜİK verilerine göre 17 milyon kişidir. Yurttaşların yüzde 61’i sofrasına iki günde bir et, tavuk veya balık koyamamaktadır. Yüzde 89’u evinden uzak bir hafta tatile gidememektedir. Yüzde 44’ü evinin ısınma ihtiyacını karşılayamamaktadır. Yüzde 58’inin konut masrafları yük olmaktadır. AKP iktidarının,  işsizlik rakamları bir aldatmacadan ibarettir. İşsizlik sadece kâğıt üzerinde TÜİK’in manipülasyonları ile düşük gösterilmektedir” dedi.

 

  “Verileri çarpıtma merkezi: TÜİK”

  TÜİK’e göre işsizliğin geçtiğimiz yıla oranla 456 bin kişi azaltarak 4 milyon 194 bin kişi ile yüzde 13,2 olduğunu hatırlatan Balık, “Oysaki istihdamda da geçtiğimiz yıla göre azalma 975 bin kişidir. Aynı anda hem istihdamın hem de işsizliğin azalması ancak verileri çarpıtma merkezine dönüşen TÜİK’in hesaplama yöntemleriyle gerçekleşmektedir” eleştirisinde bulundu. Balık, “ İstihdam edilenlerin oranı yüzde 43,9. Bu da demek oluyor ki Türkiye’de çalışamayan nüfus çalışabilen nüfusu geride bıraktı. Yani ülkede çalışabilen nüfus içerisinde her 100 kişiden 56’sı çalışmıyor. TÜİK’in resmi anlamda işsiz olarak değerlendirmediği iş bulma ümidi olmayanlar ordusu, geçtiğimiz yıla göre 2 kattan fazla bir artışla 1 milyon 331 bine çıktı” diye verileri değerlendirdi.

 

  “İşsizliğin tanımını değiştirdiler”

  Yine TÜİK’in işsiz olarak değerlendirmediği; çalışmaya hazır olup iş aramayanların sayısı 2 milyon 752 bin, mevsimlik çalışanlar 77 bin, zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 223 bin, yetersiz istihdam edilenlerin sayısı 710 bindir. TÜİK’in dar tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 194 bini de eklediğimiz de Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 10,2 milyondur” diyerek tepkisini ortaya koydu.

 

  “Bu hükümet ekonomiye toplayamaz”

  Balık,  “Salgına karşı alınan önlemler kapsamında gelirinin önemli bir kısmını kaybeden bu nedenle de borçlanmaları teşvik edilen vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları artmaya devam etmektedir” dedi.  Mehmet Balık, “Vatandaşın borcu 30 Ekim-6 Kasım haftasında 268 milyon lira daha artarak 820 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 682,4 milyar lirası tüketici kredilerinden, 137,6 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Risk merkezi verilerine göre ise ülke de borçlu yurttaş sayısı 33 milyon olmuştur. İktidarın faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddiasına karşılık 3 yıllık dönem için toplam 602 milyar 226 milyon TL faiz ödeyeceğini öngörmesi kabul edilemez. AKP iktidarının politikalarının ekonomiyi toparlaması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

  Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Ekonomi, gemisi, , karaya, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı