301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 11:41 Bu haber 450 kez okundu
 
“Ekmekle siyaset yapmayın”
Antalya’da 15 Mayıs itibariyle 240 gram ekmeğe yüzde 25 zam gelerek 1 buçuk TL oldu. Vatandaş artan fiyatların özellikle kalabalık aileleri etkilediğinden yakınırken Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, zam beklentilerinin daha fazla olduğunu ifade ederek, “Kimse ekmekle siyaset yapmasın” dedi.
Gündem Haberi
 “Ekmekle siyaset yapmayın”

250 FIRINDAN 35’İ KAPANDI 71’İ İCRALIK

1 kilogram ekmeğin 6,25 TL olmasının kendilerini tatmin etmediğini belirten İnce, bu konudaki taleplerinin 7 TL olduğunu söyledi. İnce, yapılan ekmek zammının sadece zararları kapatmaya yeteceğini ifade ederek, “Biz 200 gram ekmeğin 1 buçuk TL olmasını talep etmiştik. Hükümet bize bu durumun enflasyonu tetikleyeceğini gerekçe göstererek 240 gramını 1 buçuk TL olarak belirledi” şeklinde konuştu. Antalya’da toplam 250 fırının bulunduğunu ve Eylül ayından bu yana 35 fırıncının kepenk kapattığını, 71’inin de icralık olduğunu dile getiren İnce, ileriyi göremediklerini söyledi.

 

“BEKLENTİMİZ YÜZDE 50 ZAMDI”

2 yıl önce kullanılan unun fiyatının 70 TL olduğunu, şu an ise 105 TL’ye çıktığını belirten İnce, Haziran ayından bu yana girdilere toplam yüzde 57 zam yapıldığını, ekmeğe gelen yüzde 25’lik zammın ancak günü kurtaracak seviyede olduğunu ifade etti. Beklentilerinin yüzde 50 zam olduğunu belirten İnce, “Herhalde 25-30 fırının daha kapanmasını bekliyorlar. Antalya’daki fırınların nereden baksanız yarısı bitmiş durumda. Diğerleri de küçülmeye giderek ayakta kalmaya çalışıyor. Geçimini sağlamak için evini satarak kiraya çıkan, arabasını satarak motor alan fırıncılarımız var. Durumu iyi olan 10 kişi ya çıkar ya çıkmaz. Onlar da geçmişteki yatırımlarını iyi yapmış olanlardır” dedi.

 

“TOPLUMUN TEPKİSİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Toplumun tepkisinin gerçeği yansıtmadığını ve inandırıcı gelmediğini belirten İnce, tıklım tıklım dolan AVM’leri ve lokantaları örnek göstererek, “Kimse ekmekle acıtasyon, siyaset yapmasın. Rahmetli Erbakan da zamanında bunu yaptı, bugünkü hükümetimiz de yapıyor. En sonunda fırıncılığı komple bitirerek kalaycılık, nalbantçılık gibi kaybolan mesleklerin arasına sokacaklar. Sonra da yurt dışından ya da İstanbul’dan büyük şirket sahipleri gelecek tek başına ekmeği 3-4 TL’ye satarak bir tekel oluşturacak. Küçük esnafımızı yaşatmak lazım” diye konuştu. Vatandaşın ekmek zammından etkilendiğini düşünmediğini söyleyen İnce, “Sigaraya da yüzde 30 zam geldi. Ancak bir tekel büfesinin günlük kazandığı 15 bin TL’nin 8 bin TL’si sigaradan geliyor. Soruyorum zamlar satışları etkiledi mi diye etkilemedi diyorlar. 1 paket sigara bir kişinin nefsini köreltir, 15 liralık bir ekmek 4 kişilik bir ailenin bir haftalık ekmek parasıdır” dedi.

 

“HÜKÜMET UNA EL ATSIN”

Hükümetin undaki yükselişin önünü bir türlü kesememesinin kendilerini maddi zorluklara soktuğunu belirten İnce,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 gün önce Toprak Mahsülleri Ofisi’nin toplantısında açıkladığı buğdayın hükümetin çiftçiden alış fiyatı olan taban fiyatının 1,35 olduğunu aynı buğdayın geçtiğimiz sene ise fiyatının 95 kuruştan belirlendiğini söyledi. 1,35 liradan alınan buğdayın TMO’nun fabrikalarında peşin parayla 1,50 TL’ye, vadeli olarak ise 1,60 TL’ye satıldığını belirten İnce, “Yerli buğday 1,50-1,60 TL, ithal buğday ise 1,80’in altında değil. 100 kilo buğdaydan 70 kilo un çıkıyor” diyerek içerisinde bulundukları koşullardan hoşnutsuz olduklarını ifade etti.

Halil Büyükayhan/ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: , “Ekmekle, siyaset, yapmayın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı