301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 17:18 Bu haber 250 kez okundu
 
''Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz''
Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Ali İhsan Yılmaz, pandemide fedakârca çalışan sağlık çalışanlarının ücretlerinde iyileştirmeler yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtti. Ek ödeme değil tek ödeme istediklerini bunu da maaş zammı olarak talep ettiklerini söyleyen Yılmaz, “Sadece hakkımız olanı istiyoruz” dedi
Sağlık Haberi
''Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz''

Türk Sağlık Sen tarafından sağlık çalışanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirildi. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılan basın açıklamasına pek çok sağlık emekçisi ve sendikalar da destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Dr. Ali İhsan Yılmaz, 11 Mart’tan bu yana Türkiye’nin salgınla mücadele ettiğini hatırlatarak, “Hiç şüphesiz ki salgınla mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları oldu. Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakârlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler. Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu” şeklinde konuştu. 

 

“ADI TAVANDAN KENDİ YAVANDAN EK ÖDEME” 

Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri oldukça hassas davrandıklarını kaydeden Yılmaz, “Sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bilmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik. Çalışanların alın terlerinin heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi” diye konuştu. 

 

“AİLE HEKİMLERİNİN EMEĞİ YOK SAYILDI” 

Filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimlerine bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emeklerinin yok sayıldığını ifade eden Yılmaz, “Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaş zammı olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür” dedi.  

 

“İSTEKLERİMİZE OLUMLU YANIT VERİLMEDİ” 

İsteklerinin ve kendilerine verilen sözlerin henüz hayata geçirilmediğini hatırlatan Yılmaz, “Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. 3600 ek gösterge sözü hayata geçirilmemiştir. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ede hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir. Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir. Sağlık çalışanları diyor ki; mücadele bizden, sorunlarımıza çözüm sizlerden” diye konuştu. 

 

“TÜRK SAĞLIK ÇALIŞANINA YAPILAN REVA MI?” 

Salgının artış gösterdiği bu günlerde sağlık çalışanlarının fedakârca görevlerinin başında olduğunu dile getiren Yılmaz, “Sağlık çalışanları fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muamele ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini artırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır?” şeklinde konuştu. 

 

“ÜCRETLER İYİLEŞTİRİLMELİ” 

Sağlık çalışanlarının taleplerini sıralayan Yılmaz, “Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir. Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir. Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Aile hekimliğinde görev yapan çalışanlara mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır. Aynı şekilde adli tıp çalışanlarına da salgın nedeniyle bir ilave ödeme yapılmalıdır. Çünkü birçok adli tıp kurumu grup başkanlıkları pandemi kuruluşu ilan edilmişlerdir. Sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı üniversite hastanelerinde fedakârca görev yapan arkadaşlarımız için de geçerlidir” ifadelerini kullandı. 

Halil Büyükayhan 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ''Ek, ödeme, değil, tek, ödeme, istiyoruz'', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı