Haber Detayı
02 Nisan 2018 - Pazartesi 10:00 Bu haber 22267 kez okundu
 
Eğitim sistemi gözden geçirilmeli
MMO Başkanı Hamamcıoğlu, “Eğitim sistemimiz gözden geçirilmeli. Herkes anladığı ve sevdiği işi yapmalı” dedi. Hamamcıoğlu, zamanı iyi yönettiği için çok sayıda işi aynı anda yaptığını anlattı
Haftanın Sohbeti Haberi
Eğitim sistemi gözden geçirilmeli

EĞİTİM SİSTEMİ YENİLENMELİ

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, eğitim sisteminde birtakım eksiklikler olduğunu belirterek, “Eğitim sistemimizdeki bu hata giderilmeli. Bizim eğitim sistemimizi gözden geçirerek, politika ve stratejilerimizi yenilememiz gerekiyor” dedi.

ZAMANI İYİ YÖNETMEK

Kendisinin anne, eş, mühendis ve STK başkanlığını başarıyla yapmaya çalıştığını belirten Hamamcıoğlu, “Zamanı kullanmayı daha iyi öğrendim. Zamanı doğru yönettiğimiz zaman daha iyi efektif olabiliyor her şey. İş yerimde eşimle birlikte çalıştığım için kolaylığım var” dedi. Siyasete atılıp atılmayacağı ile ilgili bir soruya Hamamcıoğlu, “İhtiyaç olması ve o ihtiyacı benim giderebileceğim konusunda durum ortaya çıkarsa Atatürk’e olan borcum nedeniyle olabilir” dedi

İşte Ayşen Hamamcıoğlu’nun, Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi Muhabiri Yağmur Naz Yıldırım’ın sorularına verdiği yanıtlar:

Yeni mezun makine mühendislerine, sektörü tanımaları için yaptığınız özel çalışmalar var mı?

Yeni mezun arkadaşlar sektöre ilk adım attıklarında çok fazla tecrübeli olmuyorlar. Biz onlara ilk olarak sektörün hangi kısmında yer almak istediklerini soruyoruz. Staj dönemlerinden itibaren sektörü tanımaları için çalışıyoruz. Makine Mühendisleri Odası olarak, üniversitede öğrenci komisyonlarımız var. O komisyonlar üniversite döneminden itibaren öğrencilerin sektörü tanıması için çalışıyor.Onlara iş bulup yönlendiriyor. Ondan sonrası biraz da kişilerin kendilerini geliştirmesine bakıyor.

 

Okullarda verilen mühendislik eğitimini yeterli buluyor musunuz?

Üniversitelerdeki ders müfredatlarının güncellenmesi gerekiyor.  Çünkü artık elle proje çizilmiyor, bilgisayar programlarıyla proje çiziyoruz. Biz mesleği tanımak için gelen öğrencilere neler yaptığımızı, nasıl yaptığımızı anlatıyoruz. Fakat acı verici olay şu; öğrenci lise son sınıfa geliyor ve hangi mesleği seçmek istediğini bilmiyor. Analitik düşünen bir insanın, mühendislik bilimine ilgi duyan bir insanın avukat olması kadar abes bir durum yok. Aynı şekilde mühendisliği sevmeyen birinin mühendis olması kadar kötü bir şey yok. Mühendis olmak isteyip olamayan da, başka bir mesleğe ilgi duyup mühendis olmak zorunda kalan kişi sayısı da çok fazla. Bu nedenle bizim eğitim sistemimizi gözden geçirerek, politika ve stratejilerimizi yenilememiz gerekiyor.

Gençlerin meslek seçiminde, ailelerin yönlendirme yapması doğru mu?

Elbette. Aileler çocuğun zeka türüne göre onun önüne seçenekler sunup doğru yola sevk etmeli. Bunu tabii ki zorlayarak, direterek yapmamaları gerekiyor.

Mesleğinde iyi olmak isteyen bir makine mühendisi neler yapmalı?

İnsanın mesleğinde iyi olmasıyla kastedilen kariyer yapmak veya para kazanmak ise, bunları yapabilmesi için önce o mesleği seviyor olması gerekiyor. Sonra da günümüz şartlarına uygun şekilde kendini geliştirmesi gerekiyor. Bizim mesleğimiz için, artık elektronik kodlama çağına giriyoruz. Dolayısıyla sadece makine bilgisi yetmiyor, elektronik bilgisi de gerekiyor. Bunun yanı sıra en az iki yabancı dil ve evrensel bir dil olan kodlamayı da bilmek büyük önem taşıyor.

Makine Mühendisleri Odası olarak, küçük yaştaki çocuklara yönelik projeleriniz var mı?

Oda olarak, çocukların kendi yeteneklerini fark edebilmeleri ve rehber öğretmenler ile ailelerinin doğru yönlendirme yapabilmeleri için, ‘Minik Mucitler Geleceğin Makinaları’ konulu bir yarışma düzenledik. 40 okuldan 206 proje yarışmaya katıldı. Çocuklardan resim çizen, makine icat eden ve tasarım robot yapanlar oldu. Gerçekten çok faydalı bir proje oldu. Şimdi teknik liselerle birlikte aynı yarışmanın devamını yapacağız. Biz şunu anlatmaya çalışıyoruz; çocuk eğer mühendisliğe, fiziğe, matematiğe hevesli ise, bunlar icat çıkartan çocuklar olacak ve aileler bunu fark edecek. Bu çocuklar ileride mühendislik eğitimi alarak aslında hayatlarının amaçlarını gerçekleştirmiş olacak. Okul amaç değil, bir araçtır. İnsanın kendini hayata hazırlayabildiği yerdir.

Antalya’da mühendislerin ne gibi zorlukları var?

Antalya’da mühendislerin genelde daha çok ısıtma ve soğutma üzerine sorunları oluyor. Bacasız sanayi destekleri fazla değil ve yan sanayi de yok. Bence en önemli sorun bu. Yan sanayi olmayınca imalat işine çok fazla giren yok. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi yerlerde daha çok sanayileşme var ve bizim burada ikincil bir mühendislik gibi oluyor.

Oda başkanlığının yanı sıra aynı zamanda güzel bir aileye sahipsiniz. Bir anne, bir eş, bir mühendis ve bir STK Başkanı olarak Ayşen Hamamcıoğlu’nun günleri nasıl geçiyor?

Günlük hayatım koşuşturmayla geçiyor. Zamanı kullanmayı daha iyi öğrendim. Zamanı doğru yönettiğimiz zaman daha iyi efektif olabiliyor her şey. Oğlum da bir girişimci, okulun bütün kantinlerini işletiyor. Kızım üniversite sınavlarına hazırlanıyor. İş yerimde eşimle birlikte çalıştığım için kolaylığım var. Artık emekli olduğumuz bir döneme de girdim. Oda başkanlığı da benim için güzel bir macera. Zamanında bana yardımcı olmuş mühendis abilerimin bana yaptıklarını ben de şimdi yeni mühendis arkadaşlara yapıyorum.

Ülkemizde ‘Mühendislik erkek mesleğidir’ yargısı var. Bu yargıya katılıyor musunuz?

Mühendislik gerçekten erkek mesleği. Örneğin; ilk kadın mühendis mezun olduğunda sınıftaki 30 öğrencinin sadece 3 tanesi kadınmış. Şu anda da ülke geneline baktığımızda, kadın mühendisler olarak sayımız yüzde 10. Ama mühendisliğin içinde kadınların da yapabileceği işler var. Şantiyede ağır işleri yapamıyoruz belki ama,mühendislik demek sadece şantiyede çalışmak değil. Artık kodlama çağındayız. Bu çağda artık tasarım ve projelendirme önemli. Bu alanlarda yönetici olmak da kadınların yapabileceği işler ama Türkiye’de daha kız çocuklarını okula göndermeyen aileler var, nasıl mühendis olacak.

Birçok genç kadın sizi rol modeli olarak görüyor. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?

Ben mesleki anlamda ailemden büyük destek aldım. Herkes benim kadar şanslı değil, belki de bu yüzden rol model oluyorum. Sektörel açıdan baktığımızda belki de haklılar. Fakat boşlukları doldurmak önemli. Boşlukları doldurduğunuz sürece başarılı olursunuz. Ben Türkiye çapında birçok iş yaptım. Türk Tesisatları Mühendisleri Derneği’nin de yönetim kurulunda yer aldım. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda şu anda 110bin mühendis var ve bunların içinde tek kadın başkan benim.

Kendi oda yönetiminizde erkek üyeler çoğunlukta. Kadın olduğunuz için önyargılı davrananlar oluyor mu?

Biz kendi içimizde böyle sıkıntılar yaşamıyoruz. Tüm ekip arkadaşlarım destek oluyor. Kadın-erkek diye bir ayrım yapılmıyor. Toplum öyle konumlandırmış ama neresinden baktığınıza bağlı olarak değişiyor. Dolayısıyla kadın-erkek diye değil de, iş gücü olarak bakmak gerekiyor. Bir veriye göre 137 sene sonra dünyada kadınlar ve erkekler eşit olacakmış, yolumuz uzun. Kas gücü gitmeye başlıyor. Artık o kas gücü karanlık fabrikalar olacak. Robotlar fabrikalarda her şeyi üretecekler. Masa başında oturan insanlar fabrikaları yönetiyor olacak. Burada cinsiyetin bir önemi var mı? Hatta kadınlar daha çok tercih ediliyor olacak. Çünkü tasarlama, programlama ve organize etme konusunda çok iyiyiz. Bu anlamda kafa büyümeye başlıyor ve güç beyine geliyor. Beyine gelince de bilgi önemli oluyor ve bilgi kimdeyse o avantajlı oluyor.

 

Genelde oda başkanları sonraki dönemlerde siyasete atılıyor. Sizin böyle bir düşünceniz var mı?

Benim odaya başkan olurken, başkanlık gibi bir hedefim yoktu. İhtiyaca cevap verilecek bir durumdaydım, kendi şubemizde bir yenilik gerekiyordu. Eğitimlerin düşmüş olması ve bunun gibi birçok ihtiyaç sonrasında arkadaşlarımızın isteğiyle bu göreve geldim. Dolayısıyla siyasette de böyle bir ihtiyaç olursa, ben Antalya için de, kendi çocuklarım için de, ülkem için de, Atatürk’e olan borcumdan dolayı da her şeyi yaparım. Sonuçta işleyen demir ışıldar. Faydalı olabileceğim her şeyi yaparım ama bunun için bir ihtiyacı tespit etmem ve orayı benim dolduruyor olabilmem gerekiyor.

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Eğitim, sistemi, gözden, geçirilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı