Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 15:52 Bu haber 924 kez okundu
 
Eğitim sistemi can çekişiyor
2019/2020 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemini değerlendiren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, bu dönemin de diğer yıllarda olduğu gibi sorunlarla boğuşarak geçtiğini söyledi
Eğitim Haberi
Eğitim sistemi can çekişiyor

2019/2020 Eğitim Öğretim yılının birinci dönemini ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne alarak tamamlayacağını söyleyen Iltar, karşılaşılan sorunlara değinerek değerlendirmelerde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nı eğitimi; dernek, vakıf, tarikat ve özel sektöre bırakarak milyonlarca öğrenci, veli ve binlerce öğretmeni mağdur etmekle suçlayan Iltar, “Özel sektör hayranı olan bakanımızın her fırsatta özel okulları destekleyerek parası olanın eğitim alacağı bir ortam oluşturmaya çalıştığı görülmektedir. Bir özel okulun dönemin sonuna doğru eğitim öğretim sürerken kapanma eşiğine gelmesiyle mağdur olan öğrenci, öğretmen ve aileler bu özelleştirmenin sonucudur” diye konuştu.

 

“MESLEK LİSELERİ GÖZDEN ÇIKARILDI”

 

Liselere ve üniversitelere giriş sınavlarının hüsranla sonuçlandığını kaydeden Iltar, “Sınavla öğrenci alan okullar proje okulu olarak belirlenmekte ve liyakatsiz idareci ve öğretmenler ile kadrolaşma oluşturulmakta ve bu okullarda da başarı düşmektedir. Meslek liseleri tamamen gözden çıkarılmış, her açılan okul İmam Hatip olarak hizmete sunulmuş, devletin normal okulları kalabalık sınıf mevcutları ile ikili eğitim yaparlarken İmam Hatiplere tahsis edilen okullarda sınıf gurupları bile oluşturulamamıştır” dedi.

 

EĞİTİME DAMGA VURAN SORUNLAR

 

2019/2020 Eğitim Öğretim yılına damgasını vuran sorunlardan bahseden Iltar, bunları “Sınav sistemlerinde ve müfredattaki değişiklikler, dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, personel istihdam sorunları, derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, uluslararası sınavlardaki başarısızlıklar, öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkûm edilmesi, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, sözleşmeli öğretmenlik, hukuksuz bir şekilde görevden alma ve ihraçlar, sürgün uygulamaları, norm fazlalıkları” olarak sıraladı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Eğitim, sistemi, can, çekişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı