301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 15:19 Bu haber 189 kez okundu
 
Eğitim Sen’den beraat değerlendirmesi
KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in ifade özgürlüğü kapsamında beraat etmesiyle birlikte beraat eden ‘barış akademisyenleri’ sayısı 23’e yükseldi. Art arda gelen beraat kararlarını değerlendiren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Kırıntıları kalan bir adaletin tecelli ettiğini görmek bizi sevindirdi” dedi.
Gündem Haberi
Eğitim Sen’den beraat değerlendirmesi

10 Ocak 2016 tarihinde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” isimli bildiriye imza adan 2 bin 212 akademisyen için “örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılmıştı. 6 Eylül tarihinde 648 akademisyenin yargılandığı mahkemede 204 akademisyene hapis cezası verilmesinin ardından KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in de aralarında bulunduğu 23 akademisyenin beraati istendi. Art arda gelen beraat kararlarının sevindirici olduğunu belirten Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Bir akademisyen ne olursa olsun muhakkak insanı, doğayı, toplumu ve barışı savunmalıdır. Barış akademisyenleri de bunları savunurken işlerinden oldu. KESK olarak da Eğitim Sen olarak da bu akademisyenlerin Türkiye’de yaşanan iç çatışmalara ve sorunlara karşı hazırlamış olduğu bildirinin arkasındayız. Beraat kararının çıkmış olmasıyla birlikte kırıntıları kalan bir adaletin tecelli ettiğini görmek bizi sevindirdi” şeklinde konuştu.

 

“BARIŞI SAVUNMAK ONURLU BİR ŞEYDİR”

Yaşanan tutuklanmaların 31 Mart’ta başlayıp 23 Haziran’da sona eren demokrasi mücadelesinden kaynaklandığını ileten Öztürk, “Demokrasiyi ve barışı savunmak onurlu bir şeydir. Kaş’ta sözde eğitimde tasarruf yaparak sınıfları birleştiriyorlar. Eğitimde tasarruf yapılmaz. İsrafa harcanan paraların barışa, akademisyene, üniversiteye harcanması gerekir” dedi.

 

“MESLEKLERİNİN BAŞINA DÖNSÜNLER”

Henüz daha beraat edememiş olan akademisyenlerin varlığına da dikkat çeken Öztürk, bir an evvel bu akademisyenlerin de beraat etmesi gerektiğini söyledi. Üniversitelerin bilim üretmesi ve bundan dolayı özgür, tartışılabilir bir ortam sağlanması gerekliliğini belirten Öztürk, beraat eden akademisyenlerin görevlerinin başına geri dönmeleri için destekte bulunulması gerektiğini ifade etti.

Beraat eden akademisyenlerin işlerine geri dönemediğini aktaran Öztürk, “Ortada bir suç unsuru yokken, hükümet baskısıyla barış akademisyenleri sorgusuz sualsiz görevden alınmışlardır. Bu sorunlar bir an evvel giderilmeli ve arkadaşlarımız mesleklerine geri dönmelidir. Türkiye’de demokrasinin olmasını istiyorsak hepimiz birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Halil Büyükayhan/ÖZEL

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Eğitim, Sen’den, beraat, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı