301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 13:27 Bu haber 358 kez okundu
 
Duygu sömürücülere dikkat!
14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla yaşanan alışveriş çılgınlığına karşı tüketicileri uyaran TÜKODER Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, internet üzerinden yalan yanlış bilgilerle bireylerin duygularını sömürerek satış yapmaya çalışan dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi
Gündem Haberi
Duygu sömürücülere dikkat!

14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kala uyarılarda bulunan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, “Sevgililer Günü, sonradan popüler hale getirilen kapitalizmin alışveriş çılgınlığı için uydurduğu günlerden bir tanesidir. Böyle bir günün bütün özelliği alışveriş yapma, pahalı hediyeler alma üzerine kuruluyor. Bir çiçek verme, güzel söz söyleme veya güzel bir gün geçirme değil de pahalı hediyeler almak zorunluymuş gibi bir hava yaratılıyor. İnsanlar yarışmaya ve özentiye sokuluyor” diye konuştu.

 

“KÖTÜ NİYETLİ İNSANLAR VAR”

 

Özel günleri fırsata çeviren dolandırıcılara karşı tüketicinin dikkatli olması gerektiğini söyleyen Özçulcu, “Böyle günler internet, telefon veya mağazalar üzerinden alışveriş imkânı sunan satıcılar tarafından stokların eritilmesi ve rafların boşaltılması açısından güzel bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Anneler Günü, yılbaşı gibi benzer günlerde yaşanan alışveriş çılgınlığının getirdiği sorunları unutmamak gerekiyor. Çünkü sevgililer gününde veya yılbaşında teslim edilmek üzere verilen siparişin 3-4 gün hatta 10 gün sonra kaybolduğu veya yerine getirilemediği çok yaşandı. Kargo ve posta kapasitelerinin çok üzerinde siparişler verildiği için mevcut sistem bu talebi karşılayamıyor. Bu işin somut olarak rastlanan aksaklıklar yönü. Bir de başka yönü var ki böyle zamanlarda kötü niyetli insanlar ve gruplar orta çıkıyor. Sevgiliye, anneye veya bir başkasına hediye vermenin cazibesine kapılan kişilerin bu duygularını sömürerek dolandırma yoluna gidenler, aldıkları siparişin gereğini yerine getirmeyenler veya vaat ettikleri ürünün yerine çok daha adi ve ucuz ürün gönderenler ya da hiç göndermeyenler böyle zamanlarda ortaya çıkıyor. Bu tür mağduriyetlerin de yaşanmaması açısından tüketicilerin çok dikkatli olmaları gerekir” dedi.

 

 

ETİKET OYUNLARINA DİKKAT

 

İnternet üzerinden yapılan marka numaralarına ve mağazalardaki etiket oyunlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Özçulcu, “İnternetteki birçok alışveriş sitesi ünlü ve kaliteli markaların isimlerini kullanarak sipariş alıyor. Buna dikkat etmek gerekiyor. İndirim konusu Türkiye’de artık dibe vurmuş durumda. İndirim yapıyor görünmeyeni neredeyse suçlu ilan edeceğiz. Her ürünün etiketinde yüzde 30, yüzde 50 gibi saçma sapan indirimler oluyor. O ürünün gerçek fiyatını bilen bilinçli bir tüketici yüzde 50 indirim yazan ürünün aslında normal fiyatın bile üzerinde sattığını fark ediyor. Yani indirim tam bir aldatmacaya dönüşmüş durumda. Bu nedenle etiketinde yüksek bir fiyat çizilip düşük bir fiyat yazılan ürünü gerçekten indirime girmiş olarak hiç kimse kabul etmesin. Eğer normal zamandaki satışını bilmiyorsa bu tür etiket oyunlarına aldanmasın” şeklinde konuştu.

 

“FİŞ ALMAYI UNUTMAYIN!”

 

Tüketicilerin karşılaştıkları sorunların çözümü için hangi mercilere başvuruda bulunabilecekleri ile ilgili bilgilendirmede bulunan Özçulcu, “Bilinçli tüketici sorunu çözmek kadar sorunsuz alışveriş yapmayı becerebilen tüketicidir. Çünkü birçok konu çözümsüz bir şekilde yaşanmaktadır. Bu nedenle hastalığa yakalanmamak tedaviden iyidir anlayışıyla hareket ederek sorunsuz alışveriş yapmak yaşanan sorunu çözmekten daha kolay ve daha iyidir. Tabii ki bütün dikkatlere rağmen tüketici sorun yaşadığı takdirde Tüketiciyi Koruma Derneği, Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri gibi kurum ve kuruluşlardan yardım isteyerek oralara başvurabilir ancak şunu unutmayalım hak aramak için haklı olduğunuzu kanıtlayan deliller, belgeler bulunması gerekiyor. O nedenle alışverişlerin mutlaka sözleşmeli, fiş veya faturalı, garanti belgeli, adresli, telefon numaralı olarak yapılması gerektiğini ve işlemin sonuna veya bir süre sonrasına kadar bu belgelerin saklanması gerektiğini unutmamalıyız. Bunlar ilgili yere başvururken mutlaka eklenmesi gereken belgelerdir” diye konuştu.     

 

Halil Büyükayhan/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Duygu, sömürücülere, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı