301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 11:50 Bu haber 456 kez okundu
 
Dr. Ozan Uzkut’tan ‘Verem’ uyarısı
Haziran ayında yönetmelikle Verem Savaş Dispanserlerinde işe girişlerde çekilen akciğer filminin çekilmesinin kaldırıldığını söyleyen Doktor Ozan Uzkut, “ Verem ’in tekrar hortladığı şu dönemde alınan bu karar toplum sağlığı ile oynamaktır” dedi
Sağlık Haberi
 Dr. Ozan Uzkut’tan ‘Verem’ uyarısı

Verem Savaş Dispanserleri ve uygulanan sağlık politikaları ile bundan Yirmi yıl önce Veremle savaşta başarı sağlandığını ve Verem’in ortadan kaldığını hatırlatan Doktor Ozan Uzkut, “Son 5-10 yılda ne yazık ki bu sinsi hastalık tekrar hortladı. Veremli sayısı her geçen gün artmakta. Bununla ilgili en sağlıklı kontrolü ve veriyi aldığımız kaynak ise Verem Savaş Dispanserleri idi. 24 Haziranda yayınlanan yönetmelikle Verem Savaş Dispanserlerinin  işe alımlarda çekilen akciğer filmlerini bundan sonra çekilmeyeceği kararı alındı. Bu şu demek oluyor; bundan sonra işe alım, yurt kayıt, askerlik gibi durumlarda Dispanserler tarafından çekilen akciğer filmleri ile sağladığımız halkın verem taraması ortadan kalkıyor. Veremle ilgili sağlıklı veriye ulaşmamız zorlaşıyor” dedi.

 

VEREMLE SAVAŞ UZMANLIK İSTER

Verem’in tespitinin her doktor tarafından kolaylıkla yapılamayacağı  uyarısında bulunan Dr. Uzkut, “ Akciğer filmine bakan her doktor veremi tespit edemez, bu bir uzmanlık işidir. Bir kişide verem olup olmadığı akciğer filmi ile anlaşılır. Bu filme de ya bir göğüs hastalıkları uzmanı bakacak. Ya da yıllardır veremle ilgili çalışmış kişiler ki; bunlar Verem Savaş Dispanserlerinde çalışan arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızdır, bunların bakması gerekir. Bu büyük bir tehdittir” diye konuştu. Veremle savaşta kat edilen yolun geri çevrildiği uyarısında bulunan Uzkut, son on yılda gerek mültecilerin ülkemize gelmesi gerekse başka nedenlerden dolayı verem vakalarının tekrar başladığını anlattı. Uzkut, “Sıkıntı şurada verem çok sinsi bir hastalık ve maalesef son yıllarda hızlı bir artıkş var. işe girişlerde bunun yapılmasını en önemli kazanımı hemen hemen tüm Türkiyeyi bir taramadan geçirmiş oluyorduk. bunu kaybettik ne yazık ki” diyeuyarıda bulundu.

 

VATANDAŞA EK MASRAF

Verem taramasında bir milyon kişinin taranması ve bunun içinden yüz kişinin tespit edilip önleyici tedavi yapılmasının maliyetinin, veremli bir kişinin tedavi masraflarından daha az olduğunu söyleyen Uzkut, “Hızla ve sinsice yayılan veremle mücadelede daha az maliyetli çözümler üretirken tedavi noktasında daha maliyetli noktalara gidiyoruz” eleştirisinde bulundu. “İkinci boyutu verem savaş bu işi ücretsiz yapıyordu. Şimdi bu tarama ya yapılamıyor yada  kişinin cebinden para çıkacak. Zaten işsiz birine artı mali yük getiriyor” diyen Uzkut yaşananların maddi yönüne de dikkat çekti.

 

VEREMLE SAVAŞ SEKTEYE UĞRUYOR

Uzkut, Verem savaş dispanserinin yürüttüğü veremle mücadele hem sekteye uğramış hem de ötelenmiş oluyor. Çünkü verem sinsi bir hastalıktır ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz.  Verem taşıyıcı tarama yapılmadan ortaya çıkmaz. Ve bulaşıcı dır. Çalışmaya devamederken ailesi ile toplum içinde yaymaya devam eder. Kişiyi tespit şansımız olmadığı için buna müdahale etme şansımız ortadan kalkıyor” diye uyarıda bulundu.

Vildan Çalcı KARA

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: , Dr., Ozan, Uzkut’tan, ‘Verem’, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı