301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
25 Kasım 2020 - Çarşamba 15:52 Bu haber 21 kez okundu
 
Dozvola belgesi sorun yaratıyor
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, yaş meyve sebze ihracatında ülkeler arası tırların transit geçişinde kullanılan dozvola belgesinin bazı ülkelere az sayıda verildiğini ve bu sebeple lojistik firmaların kaçak yollara başvurduğunu söyledi
Ekonomi Haberi
Dozvola belgesi  sorun yaratıyor

  CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Ticaret Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleşen görüşmesinde Antalya’nın sorunlarına değindi. Yaş sebze ve meyve ihracatındaki sorunları dile getiren Özer konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yaş meyve sebze ihracatı yapan nakliyeciler ülkelerin birbirleri arasında kullandıkları tırların transit geçiş belgesi olan dozvola sorununa bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Bizim yaş sebze meyve ürünlerinin büyük bir kısmı Batı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Tırlarımız iki yol izliyorlar. Birincsi; Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya hattı. İkincisi; Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya hattı. Özellikle Sırbistan, Macaristan, Slovenya ve Avusturya, dozvola belgeleri az sayıda verildiği için birkaç günde bittiğini ve lojistik firmalarımızın ya kaçak yollara başvurduğu ya da ciddi cezalar ödemek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Bunun yanında raf ömrü süreli olup uluslararası rekabetin arttığı yaş sebze ve meyve ürünlerinde zaman kaybı yaşanıyor. Sayın Bakanım, bu dozvola belgelerinin sayısı neden artırılmamaktadır? Biz onlara az sayıda dozvola verdiğimiz için mi bu sıkıntı yaşanmaktadır?”

  “Hal kayıt sistemi düzeltilmeli”

  Hal kayıt sistemiyle ilgili düzeltilmesi gereken cezai yaptırımlar olduğunu belirten Özer, “Geçtiğimiz yıllarda kayıt dışı yaş sebze ve meyve alışverişini önlemek adına kurulan hal kayıt sistemi uygulaması sorunun kaynağıdır. Anadolu’da bazı illerde henüz bilgisayar bile kullanılamıyor. Sistemdeki kurgu hatalarının sebep olduğu cezai uygulamalar ihracatçıları yormuş durumda. Yapılan her alışverişte internet üzerinden veya telefonla sevke dair ürünün plaka ve ürün tanımlaması yapılma zorunluluğu olduğunu, her türlü beyanata ceza uygulandığını veya daha ürünün kayıt onayı verilmeden ve kabulü kesinleşmeden bir üreticiden herhangi bir alıcıya giden ürüne yolda üreticinin beyanına istinaden cezai yaptırım uygulandığı ifade ediliyor” dedi.

  “Stoklar şişiriliyor”

  Önceden alımı yapılmış bir ürünün satışa hazır olmadan önce firmanın depoları arasına sevkiyatına tekrar bildirim istendiğini ve satışı olmadığı için tekrar alım yapılarak stokların şişirildiğini ifade eden Özer, “Sayın Bakanım bu konuda bir yönetmelik çalışmasına gidilemez mi? Örneğin, ihracatçı vasfını taşıyan firmaların olası cezai durumlarında ilgili itiraz mercilerine ürünü yurt dışına sattıklarına dair teşvik edici belgeleri sunmaları halinde cezalar iptal edilemez mi? Ara sevkiyatı yaptıklarını teşvik edici belgelerle sunduklarında cezalar iptal edilebilir. Ayrıca cezai yaptırımlar o günün hal fiyatlarının araçtaki toplam tonaja çarpan olarak alınıp yüzde 30 oranında kesilen ceza miktarı makul seviyeye çekilerek firmaların kayıpların azalması sağlanabilir mi? sorularını yöneltti

  Rusya ile ihracat sorunu

  Rusya ile yaşanan ihracat krizine de değinen Özer, “Rusya ile bir uçak krizi yaşadık. Aramızdaki ihracatımız uçak krizinden sonra sıfırlandı sonra 50 bin ton domates kotası, ardından 100 bin tona çıkarıldı geçen yıl da 200 bin ton kotayı yakaladık. Ama şimdi ihracatçılarımız der ki kotanın aşağı yukarı yüzde 97’si bitmiş durumda. Geriye 3 bin 500 ton kalmış. Bu kota meselesini Rusya ile artık bir sürü ilişkilerimiz var, füzeler, doğal gaz almışız bu kadar ilişkilerin içerisinde artık bu kotayı kaldıralım. Bizim uçak meselesinden önce yıllık 340 bin ton domates satıyorduk biz Rusya’ya. Bu konuda bir çözüm şart” diye konuştu.

  Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Dozvola, belgesi, , sorun, yaratıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı