Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 11:35 Bu haber 947 kez okundu
 
DOB 2020’yi zengin programla ağırladı
Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), yeni yılın ilk ayında zengin bir program ile perdelerini aralayacak
Kültür Haberi
DOB 2020’yi zengin programla ağırladı

 

 

Antalya DOB, ilk olarak 2 Ocak Perşembe (bugün) saat 20.00'de Güngör Dilmen’in yazdığı, Sabri Özmenler’in yönettiği ‘Deli Dumrul’ oyunu yılın ilk perdesini aralayacak. Müzik düzenlemelerini Gürkan Çakıcı’nın yaptığı oyun Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Deli Dumrul, 3 Ocak Cuma saat 20.00’de, 4 Ocak Cumartesi saat15.00 ve 20.00’de, 8 Ocak Çarşamba, 9 Ocak Perşembe, 10 Ocak Cuma günleri saat 20.00’de ve 11 Ocak Cumartesi günü saat 15.00 ve 20.00’de sahne alacak.

 

‘BİMARHANE’ İLGİ GÖRÜYOR

 

18 Aralık 2019’da prömiyeri gerçekleştirilen ve beğeni kazanan ‘Bimarhane’ ise, ilk olarak 15 Ocak Çarşamba günü sanatseverlerle buluşacak. Murat Can Kibiroğlu’nun yazdığı ve  Ömer Naci Topcu’nun yönettiği oyun, 16 Ocak Perşembe, 17 Ocak Cuma günleri saat 20.00’de, 18 Ocak Cumartesi günü saat 15.00 ve 20.00’de, 22 Ocak Çarşamba, 23 Ocak Perşembe, 24 Ocak Cuma saat 20.00’de, 25 Ocak Cumartesi saat 15.00 ve 20.00’de sahne alacak.

 

‘GODOT’YU BEKLERKEN’İ BEKLERKEN’ DE SİZLERLE

 

Ocak ayının son oyunu olan ‘Godot’yuBeklerken’i Beklerken’ ise 29-31 Ocak tarihleri arasında saat 20.00’de perdelerini aralayacak. DaveHanson’un yazdığı, Ekin Tunçay Turan’ın çevirdiği ve İlham Yazar’ın yönettiği oyun, Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

 

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

 

DOB, yeni yılda çocukları da unutmadı. Hem eğlendirip, hem de eğitmeyi amaçlayan çocuk oyunu ‘Uğur Böceği Benekli’ de Ocak ayında çocuklar için izleyiciyle bir araya gelecek. NilbanuEngindeniz’in yazıp yönettiği oyun,5-12-26 Ocak Pazar günleri saat 14.00’te, 7-21-28 Ocak Salı günleri saat 11.00’de minik sanatseverlerle buluşacak.

 

DOB Ocak ayı oyunlarının konusu şu şekilde;

 

‘Bimarhane’; “Tıpkı ülke gibi dünya savaşının yıkıntısı altında kalmış bir akıl hastanesinde, farklı etnik kökenlerden gelen dört adam, hayata tutunmaya çalışmaktadır. Dünyanın tüm çalkantılarından uzak, sadece yaşamak için birbirine tutunmuş bu adamlar, çektikleri acının nedenini de bilmektedir: o ilk sınırı çizen soyu karışığı bulmak lazım… Dünya güzelim bir yer iken; toprak, su herkesin malıyken, durduk yerde ne dedi biri, ‘Burası benim!’ Bütün kavgalar, savaşlar hep onun yüzünden…”

 

‘Deli Dumrul’;“Dumrul bir çay üzerine bir köprü kurar. Köylüleri köprüden geçmeye zorlar. Köprüden geçen Dede Korkut’un torunu Elif’e aşık olur. Genç yaşta ölen bir yiğidin öcünü almak üzere ölüme meydan okur. Anlar ki, yaşamak yaşamayı bilenlerin hakkı… Zalimin, zorbanın, gafilin değil!”

 

‘Godot’yu Beklerken’i Beklerken’; Oyun bir tiyatroda sergilenen SamuelBeckett'in "Godot'yu Beklerken" oyununun sahne arkasında iki yedek oyuncunun yaşadıklarını anlatmakta; Godot'yuBeklerken'deki bekleme durumuna geçmeyi bekleyen yedek oyuncuların hikayesidir. hayatları boyunca görünmeye çalışan ama görünmez olarak kalanların umutlarını, beklentilerini, hayallerini anlatan... sanata ve özellikle oyunculuğa olan tutku ve sevgilerinin ışığında; duygularını, beklentilerini, özlemlerini, kıskançlıklarını, üzüntülerini ve mutluluklarını paylaşmanın yanı sıra, aktörlerin yaşadıkları zorluklara ve gösterdikleri fedakârlıklara da değinerek çelişkiler içinde devinen. Hırs ve komplekslerini, beceriyle beceriksizlik arasındaki bariz uçuruma nasıl görünmez bir köprü kurup cesaretle dolaştıklarını, büyük bir keyifle egolarını nasıl kabarttıklarını da çarpıcı diyaloglarla gözler önüne sererler…Ve beklemeye devam ederler ta ki...”

 

Uğur Böceği Benekli; “Uğur Böceği Benekli dileğini yerine getirecek bilgeyi bulmak için en yakın arkadaşı Ağustos Böceği Puki' yle beraber ormanda yollara düşer. Gizemli ve bir o kadar da tehlikelerle dolu yolculukta kahramanlarımız maceralar yaşarken hayata dair yepyeni şeyler de öğrenecektir.”

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: DOB, 2020’yi, zengin, programla, ağırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı